Data modyfikacji:

Jak naładować akumulator?

Auto nie chce zapalić – powód? Najczęściej jest to brak mocy w akumulatorze. Jak naładować rozładowany akumulator? Można to zrobić za pomocą prostownika włączanego do sieci lub używając kabli i pożyczając prąd od innego auta.
jak naładować akumulator
Rozładowany akumulator to problem, który może się zdarzyć nawet w najlepszym aucie. Powodów jest wiele – akumulator może być zużyty albo w aucie zostały włączone jakieś urządzenia elektryczne, które pobierały moc. Może to być np. radio, telefon lub kabel włączony do ładowarki samochodowej. W nowoczesnych autach systemy elektryczne odłączają się automatycznie po pewnym czasie od zamknięcia auta, jednak w autach starszego typu bywa różnie. Nie powinno się w nich np. podłączać telefonu i jednocześnie słuchać radia, stojąc autem z włączonymi światłami, bo tak intensywny pobór prądu może skończyć się spadkiem mocy akumulatora.
Akumulator może też odmówić posłuszeństwa, gdy auto stoi długo nieużywane (kilka dni) lub wyeksponowane jest na bardzo wysoką lub bardzo niską temperaturę. Poziom naładowania akumulatora powinno się sprawdzać specjalnym testerem przynajmniej raz do roku. Akumulatory nowszej generacji mają wmontowane kontrolki informacyjne – zielona oznacza, że wszystko jest w porządku. Żółta lub czerwona sygnalizuje konieczność podpięcia prostownika. Kolor czarny informuje o zupełnym zużyciu baterii.
Jak radzić sobie, gdy akumulator padnie? Trzeba go naładować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jak naładować akumulator prostownikiem?

Dodanie energii elektrycznej akumulatorowi jest bardzo łatwe, choć jeśli robisz to po raz pierwszy, może być stresujące. Wystarczy podłączyć prostownik do akumulatora – podłączaj cęgi prostownika do zacisków akumulatora, dopasowując dodatni do dodatniego i ujemny do ujemnego. Następnie podłącz prostownik do sieci. Należy ustawić prostownik na podłożu tak daleko od akumulatora jak pozwalają na to kable. Ładowanie trwa zazwyczaj kilka godzin, możesz podłączony prostownik zostawić na noc. Niektóre akumulatory odłączą się automatycznie od prostownika, gdy zostaną naładowane, ale w starszych modelach trzeba to zrobić ręcznie. Może się zdarzyć też tak, że akumulator nie ładuje się w ogóle – to znaczy, że jego żywotność się skończyła.

Jak naładować akumulator bez prostownika? Użyj kabli!

Niestety może się zdarzyć, że akumulator przestanie działać, gdy spróbujesz odpalić auto na parkingu, daleko od własnego garażu. Wówczas dobrze jest mieć w bagażniku kable rozruchowe. Potrzebne będzie też drugie auto, z którego będzie można pożyczyć prąd z akumulatora. To również łatwe ładowanie, ale trzeba uważać przy podłączaniu kabli. Twoje auto musi mieć odłączoną moc, drugie auto również. Najpierw podłączamy kablami bieguny dodatnie (zazwyczaj kablem w kolorze czerwonym). Następnie do bieguna ujemnego akumulatora dawcy doczepiamy kabel czarny i łączymy go z biegunem ujemnym akumulatora, który nie ma mocy. Następnie odpalamy auto ze sprawnym akumulatorem, a po kilku minutach to, w którym padł akumulator – jeśli rozruch się uda, to znaczy, że prąd jest pożyczany. Teraz trzeba poczekać kilka minut, zwiększając obroty silnika przez dodanie gazu. Następnie odłączamy kable od obu akumulatorów – tu kolejność nie ma już znaczenia. Potem bez gaszenia silnika należy przejechać autem kilka kilometrów, tak by nasz świeżo doładowany akumulator miał szansę się doładować.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.