Data publikacji:

Jak uszyć plecak?

Oryginalny plecak z ciekawie nadrukowanego materiału to marzenie nie tylko współczesnych nastolatek i nastolatków, ale też coraz większej liczby osób, ceniących niepowtarzalne rękodzieło. Jak uszyć plecak? Znamy bardzo prosty sposób.
jak uszyć plecak
Plecak, jako że służy do przenoszenia rzeczy, musi być nie tylko piękny, modny i stylowy, ale też trwały i solidny. Dlatego dobierając tkaniny, zwracaj uwagę na to, czy materiał, na który się decydujesz, jest wystarczająco wytrzymały. I nawet jeśli popularny trend nakazuje akurat przerabianie starych, bawełnianych T-shirtów na plecaczki, to musisz mieć świadomość, że elastyczna koszulka nie wytrzyma długo pod ciężarem twoich książek, kluczy i telefonu, które zmieszczą się w plecaku. Wybieraj raczej sztywne płótno, tkaniny z domieszką wełny lub materiały syntetyczne. Jeśli zaś naprawdę urzeknie cię wzór na cienkim materiale, takim jak np. jedwab czy żorżeta lub szyfon, możesz wzmocnić ich trwałość, dodając do plecaka podszewkę, czyli wszywając wewnątrz drugą warstwę, dzięki której plecak będzie mocniejszy. Możesz oczywiście także spróbować uszyć plecak ze skóry lub ekoskóry – do tego jednak potrzebna ci będzie specjalna maszyna lub bardzo wytrzymałe igły.

Jak uszyć plecak? Zaplanuj wielkość i ozdoby

W tym poradniku podpowiadamy, jak uszyć najprostszy plecak – worek na sznurkach. Wykrój na plecak jest bardzo prosty, a można nawet zaryzykować, że właściwie go nie ma. Jest tak dlatego, że potrzebujesz po prostu prostokąta materiału, który po złożeniu na pół będzie miał rozmiar, który ma mieć twój plecak. Optymalna wielkość to około 50 cm z boku na 30 cm w podstawie – takie rozmiary będzie miał twój plecak. Dobierz zawczasu także sznurki, które będą ramionami plecaka. W zależności od ich grubości zdecyduj, czy będziesz robić dziurki w materiale, czy wystarczą doszyte szlufki, przez które przewleczesz sznurek.

Jak uszyć plecak krok po kroku

Jak zabrać się do wykroju? Przygotuj prostokąt materiału o szerokości 110 cm na 65 cm. Złóż go na pół. Możesz szew ułożyć tak, by znajdował się na spodzie – będzie wówczas niewidoczny. Jeśli natomiast chcesz, by twój plecak-worek miał po bokach szwy, bo np. będziesz wszywać z boku metkę, ozdobę albo pętelkę, na której będzie można zawiesić np. breloczek lub klucze, to trzeba będzie przeciąć tkaninę i ułożyć bok tak, by szwy znajdowały się na zewnętrznych krawędziach plecaka. Zatem – przetnij i zszyj, wszywając po bokach wybrane ozdoby oraz szlufki na sznurek, które powinny znajdować się na samym dole po zewnętrznych krawędziach. Następnie podwiń górę, tworząc tunel do wciągnięcia sznurka.
Jeżeli planujesz, by twój plecak miał podszewkę, a w niej kieszonkę na suwak, to należy podszewkę wszyć pod tunel właśnie w tym momencie. Możesz zostawić jej dół do zszycia na samym końcu. Teraz zajmij się sznurkiem – potrzebne będą dwie jego części. Wciągnij jedną z nich do górnego tunelu, przeciągnij jedną część przez dolną szlufkę, a następnie zwiąż sznurek. Tę samą operację powtórz z drugim sznurkiem i szlufką z drugiej strony worka. Chodzi o to, by sznurki szły w przeciwnych kierunkach po to, by w momencie ściągnięcia ich i zaciśnięcia worka działały niezależnie.
I to właściwie już wszystko – twój plecak jest gotowy. Możesz jeszcze eksperymentować z wielkością plecaka, łączeniem tkanin i dodawaniem ozdób. Taki plecak-worek uszyjesz prawdopodobnie w około dwie godziny, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem na maszynie.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.