Data modyfikacji:

Jak zrobić skrzata do ogrodu

Kolorowe, niezbyt duże, ale za to z szelmowskim uśmieszkiem i chochlikowatym spojrzeniem – krasnale ogrodowe. Właśnie wracają do łask. Nie musisz ich kupować – możesz skrzata wykonać samodzielnie. Jak zrobić skrzata do ogrodu? Mamy podpowiedzi.
jak zrobić skrzata do ogrodu
W kultowym już francuskim filmie „Amelia” tytułowa bohaterka zabiera z ogrodu swojego ojca krasnala, którego oddaje koleżance stewardesie, prosząc, by robiła zdjęcia krasnala w różnych częściach świata i przesyłała je ojcu Amelii. Podróżujący skrzat wywołuje prawdziwą konsternację, ale i radość. Współczesne krasnale, które spotkać można w naszych ogródkach, raczej nie wyjeżdżają poza ogrodzenie, z wyjątkiem sytuacji, w której właściciele przeprowadzają się razem z dobytkiem. Ale bywają równie ładne i ciekawe. Krasnale ogrodowe były kiedyś prawdziwym hitem i w przydomowych ogródkach miał je niemal każdy. Potem pojawiać zaczęły się także inne figurki – żaby, krety, bociany, lisy, sarny... Sztuka ogrodowa najbardziej jednak polubiła właśnie skrzaty. Dziś obserwujemy delikatny powrót tego trendu. Przyjrzyjmy się więc pomysłom na samodzielne wykonanie uroczego skrzata ogrodowego.
Krasnal ogrodowy to dość ciekawa ozdoba. Niektórzy bardzo je lubią i obserwują, jak krasnal obrasta trawą lub stoi dumnie gdzieś pod wiśnią lub jabłonką. Żeby nie był samotny, dokupują mu towarzyszkę lub towarzysza. Ale skrzata ogrodowego możesz też wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina fantazji, pomysł, trochę czasu, siły i samozaparcia.

Jak zrobić skrzata do ogrodu? Wyrzeźbić z drewna

Możesz skrzata wrzeźbić. Nie każdy ma zdolności artystyczne, jednak możesz wybrać bardzo prosty, owalny kształt, który bardzo łatwo wyrzeźbisz z pieńka. Zatem – po pierwsze – nadaj pieńkowi kształt skrzata – oszlifuj pieniek tak, by powstał tułów, ręce oraz kształt głowy. Możesz też wyrzeźbić nogi, ale wtedy twój pieniek będzie miał słabszą podstawę, niż gdy zostanie w naturalnej szerokości. Możesz też rozważyć zostawienie naturalnego pnia i doczepienie rąk z drewna. Pewnym kłopotem może być czapka skrzata – możesz próbować wyrzeźbić jej kształt, ale możesz też zrobić ją z grubej tkaniny, np. z filcu. Przemyśl wcześniej, jaką kolorystykę ma mieć twój skrzat i dobierz odpowiednie farby i tkaniny. Wybieraj farby do drewna, dedykowane sprzętom ogrodowym.

Jak zrobić skrzata do ogrodu? Ulepić z gliny

Glina to wyjątkowo wdzięczny materiał plastyczny i terapeutyczny. Lepienie relaksuje, oczyszcza głowę i daje wytchnienie. Zabawa z mokrą gliną daje naprawdę sporo radości. Ulep więc wymarzonego skrzata ogrodowego z gliny i w zależności od rodzaju gliny – poczekaj aż wyschnie lub daj do wypalenia w profesjonalnym piecu ceramicznym. Potem skrzata można poszkliwić – by lśnił. Pamiętaj, że gliniany skrzat będzie dość delikatny, dlatego nie stawiaj go na betonowym chodniku, by nie stłukł się, gdy przewróci go wiatr, ale ustaw go raczej w miękkiej trawie.

Jak zrobić skrzata do ogrodu na bazie słoika?

Pięknego skrzata w skandynawskim stylu możesz też wykonać na bazie szklanego słoika. Potrzebny będzie duży słoik i duża skarpetka, do której zmieści się słoik. Zrób najpierw głowę – ze skarpety wypełnionej np. ryżem lub drobnym piaskiem. Ubierz słoik w skarpetę, dopasuj głowę. Ze starej tkaniny, np. z szalika, zrób ubranie dla skrzata i czapkę. Zrób skrzatowi wyrazisty nos – z kawałka tkaniny i rajstopy – zamocuj klejem na gorąco. Zrób skrzatowi ręce i nogi i doklej klejem na gorąco do bazy ze słoika. Przyda się jeszcze broda – możesz zrobić ją z włóczki albo z futerka. Taki skrzat ogrodowy jest oczywiście podatny na zmoczenie, dlatego lepiej będzie mu np. na tarasie pod dachem, a na zimę można go zabrać do salonu.

Jak zrobić skrzata do ogrodu z gałęzi?

Ciekawą postać krasnala możesz też wykonać z gałęzi. To w pełni ekologiczny pomysł, bo możesz wykorzystać gałęzie, które co jakiś czas obcinasz swoim iglakom – nie wyrzucaj ich, a ułóż z nich konstrukcję skrzata w kształcie stożka. Zwiąż nitką lub drucikiem, by postać trzymała się. Dodaj na wierzch filcową czapkę, a z czerwonej dziecięcej skarpety zrób skrzatowi nosek. To wyjątkowy, zimowy skrzat, który ozdobi ogród na czas świąteczno-noworoczny.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.