Data publikacji:

Jak uszyć szelki dla psa?

Twój pies lubi dynamiczne spacery? Biegasz z nim lub jeździsz rowerem? Przydadzą się wygodne akcesoria spacerowe – obroża lub szelki. Możesz je wykonać samodzielnie. Jak uszyć szelki dla psa? Podpowiadamy.
jak uszyć szelki dla psa
Dlaczego szelki? Wymyślono je po to, żeby pies mógł łatwiej ciągnąć różnego rodzaju zaprzęgi, np. sanie. Do psich zaprzęgów używano szelek typu sled, zapinanych za ogonem, które wykorzystywały całą siłę psa. Nie sprawdzają się one jednak na spacerach. Na spokojne wyjścia lepsze będą szelki zapinane na grzbiecie. Jeśli jednak twój pies jest duży, silny i wyrywny, nie decyduj się w ogóle na szelki.

Obroża czy szelki – co lepsze dla psa?

Szelki mają tę zaletę, że rozkładają równomiernie ciężar ciała psa na całe jego ciało, a właścicielowi łatwiej jest manewrować smyczą. Szelki sprawdzają się zarówno do wolnych spacerów, ale przede wszystkim do rekreacji – jeśli biegasz z psem lub jeździsz na rowerze, jeżeli bawicie się w tropienie, to szelki będą dobrym rozwiązaniem. Wśród sprzętu spacerowego zarówno szelki i obroże mają swoich zagorzałych fanów i przeciwników.
Obie formy spacerowe muszą być dobrze dopasowane, żeby pies czuł się komfortowo. Decydując się zarówno na obrożę, jak i na szelki, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby paski, które będą bezpośrednio stykały się ze skórą, nie miały dodatkowych ozdób, np. metalowych nitów, które mogłyby podrażnić skórę psa. Dlatego warto wybierać takie – lub szyć – które będą miały spód z wyściółką z filcu lub polaru.

Jak uszyć szelki dla psa – jakie zapięcie: klamry czy zatrzaski?

W obroży i szelkach bardzo ważne jest też zapięcie – może to być klasyczna klamra z metalu lub zatrzaski. Te drugie są zazwyczaj plastikowe, ale zdecydowanie bardziej polecane są klasyczne klamerki, które w dodatku mają funkcję regulacji. Klamerka nie rozepnie się też samoistnie, w odróżnieniu od zatrzasku, który pod wpływem nacisku może wyswobodzić psa ze smyczy.

Jak uszyć szelki dla psa? Dobrze zmierz psa!

Zanim przejdziemy do samodzielnego szycia szelek dla psa, trzeba je będzie odpowiednio dobrać – powinny być dla twojego zwierzaka jak najbardziej komfortowe. Kupując gotowe szelki, najlepiej jest przyjść się z psem do sklepu zoologicznego. Jeśli nie ma takiej możliwości lub będziesz zamawiać szelki ze sklepu internetowego, trzeba przed wyborem modelu i rozmiaru szelek psa dobrze zmierzyć. Najpopularniejsze szelki to np. te typu guard, składające się z dwóch obręczy – jednej leżącej pod szyją i drugiej umieszczonej za przednimi łapami. Są to bardzo wygodne i bezpieczne szelki. By je dobrze dobrać – lub uszyć – trzeba zdjąć obwód na klatce piersiowej psa za przednimi łapami i przed nimi.

Jak uszyć szelki dla psa? Podstawą – obroża

Zacznijmy od obroży. Potrzebny będzie na nią pasek podwójnie lub potrójnie złożonego materiału lub specjalna, pleciona taśma, której używa się do wzmacniania uchwytów, np. w torbach. Obroża w szelkach powinna mieć oczywiście odpowiednią długość z zapasem umożliwiającym regulację. Wiele osób popełnia błąd, zapinając obrożę zbyt luźno, co sprawia, że psu łatwo się z niej wyswobodzić. Prawidłowo zapięta obroża to taka, za którą zmieszczą się maksymalnie dwa palce – jeśli za obrożą zmieści się cała dłoń dorosłego człowieka, to znaczy, że jest ona zbyt luźna.
Również szerokość obroży powinna być dopasowana do wielkości psa. Małym rasom wystarczą obroże 1,5-centymetrowe, większe psy muszą mieć obrożę o szerokości 2–3 cm, zaś duże i silne psy potrzebują nawet ponad 4-centymetrowej obroży. Warto wiedzieć, że obroża jest stabilniejsza niż szelki i sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych, silnie reagujących psów. Pozwala ona lepiej zapanować nad głową psa, dlatego sprawdzi się także w przypadku energicznych szczeniąt.

Jak uszyć szelki bezuciskowe dla psa małej rasy?

Mniejsze psy mogą spokojnie spacerować w szelkach. Są one wygodne, nie krępują ruchów, nie spowodują ucisku na krtań, gdy pies sporadycznie szarpnie. Do nauczenia psa chodzenia na smyczy najlepsze będą szelki typu easy-walk. Mają one pasek biegnący przez przedpiersie psa, co może blokować swobodny ruch łapami, dlatego będą to dobre szelki na spokojne spacery. Spróbujmy uszyć właśnie takie szelki.
Zmierz:
  • obwód szyi psa – centymetr należy umieścić w najszerszym miejscu u nasady szyi,
  • obwód klatki piersiowej za łokciami psa,
  • odległości pomiędzy powyższymi obwodami – mierzymy je na dole i na górze szelek, a więc pod tułowiem psa i na grzbiecie,
  • przedpiersie psa – w tym miejscu szelki będą łączyć się za pomocą paska.
Należy także wziąć pod uwagę szerokość wszystkich pasków – zasada jest podobna, jak w przypadku dobierania obroży: im większy pies, tym szersze powinny być paski. 
Szelki easy-walk są łatwe w uszyciu, ponieważ składają się obroży łączącej się z opaską, która przechodzi pod tułowiem psa tuż za tylnymi łapami. Można je uszyć na dwa sposoby – połączyć dwie opaski lub stworzyć konstrukcję zespoloną kółeczkami. W tym drugim wypadku potrzebne będą trzy części taśmy. Zacznij od obroży – należy podwoić wymiar obwodu szyi psa, a następnie przeciąć pasek taśmy na dwie części z zapasami na zapięcie.
Górna będzie posiadała zapięcie – zaplanuj je na środku i wszyj zatrzaski. Część tę zakończ z obu stron kółeczkami – będą to miejsca, w których obroża będzie łączyć się z paskiem przebiegającym przez podbrzusze psa i przez przedpiersie – tę ostatnią część połącz kółeczkami. Zanim to zrobisz, zmierz psa i zaplanuj kółeczka tak, by były umieszczone mniej więcej na wysokości nasady łap. Szelki easy-walk są regulowane w trzech miejscach, dlatego przygotuj też trzy regulatory, a także jedno zapięcie.

Jak uszyć szelki bezuciskowe dla psa?

Zdecyduj się na prostszą wersję powyższych szelek easy-walk, złożoną z dwóch obręczy – uszyj je po prostu i połącz. Możesz je połączyć za pomocą łącznika – miękkiej tkaniny o kroju trójkąta – podstawę trójkąta doszyj do górnej obroży, zaś wierzchołek przyszyj tak, by zakrywał przedpiersie psa i znalazł się między jego nogami. Ten sposób szycia szelek sprawdzi się też dla psów bardzo małych ras. Tkanina powinna być gruba ale elastyczna, obszyta na bokach tak, by się nie strzępiła. W takie szelki pies będzie wchodził, dlatego zaplanuj zapięcie z boku na obręczy podtrzymującej tułów psa. 
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.