Data publikacji:

Jak zrobić lampion ze słoika?

Lampion ze słoika to wyjątkowa dekoracja, którą łatwo wykonasz samodzielnie. Możesz stworzyć taki, który będzie nawiązywał do świąt okolicznościowych, ale też będzie uniwersalną ozdobą twojego domu czy ogrodu. Jak zrobić lampion ze słoika? Podpowiadamy.
jak zrobić lampion ze słoika
Żeby zrobić lampion ze słoika, potrzebny będzie przede wszystkim słoik. Zbieraj słoiki po dżemach, sosach, ogórkach czy majonezie – przydadzą się te o różnej pojemności. Warto zadbać o słoik wcześniej – dobrze go umyć, odkleić etykietę i pozostałości kleju. Nie wyrzucaj też mniejszych słoiczków po kosmetykach – kremach, balsamach, odżywkach – mają one zazwyczaj ciekawy wygląd i oryginalny kształt.

Jesienny lampion ze słoika

Do wykonania lampionu, który ozdobi twój dom w październiku i listopadzie, sprawdzą się naturalne dary jesieni. Przygotuj przede wszystkim garść kasztanów, żołędzi, a także kolorowe ziarna fasoli, grochu lub ciecierzycy. Wybierz duży słoik o szerokim wejściu. Wsypuj kolejno warstwy ziaren, zaczynając od najdrobniejszych.
Kolejność powinna być właśnie taka, ponieważ kasztany i żołędzie są większe, a więc przestrzeń, która pomiędzy nimi powstanie, będzie większa i drobne ziarenka wsypane na kasztany powpadałyby w puste miejsca pomiędzy nie. Dlatego zacznij np. od soczewicy, następnie nasyp kilkucentymetrową warstwę ciecierzycy, na nią ułóż żołędzie i na koniec kasztany.
Na wierzchu ustaw świeczkę, może to być zwykła, mała świeczka – powinna być umiejscowiona mniej więcej na wysokości 2 cm od końca szyjki słoika – jest to wysokość optymalna, która ochroni płomień przed zgaszeniem go przez podmuch wiatru, jeśli ustawisz go np. na tarasie czy schodach wejściowych lub zdecydujesz się ozdobić nim mogiłę bliskiej osoby.

Jak zrobić lampion ze słoika na gwiazdkę?

Dekoracja z naturalnych materiałów ułożonych w szklanym naczyniu będzie także piękną ozdobą świątecznego stołu lub stolika. Do jej wykonania potrzebne będą – podobnie jak w przypadku lampionu jesiennego – dary natury, zwłaszcza te charakterystyczne dla okresu świąt Bożego Narodzenia. Zbieraj zatem szyszki o różnej wielkości, przydadzą się też przyprawy – pachnące laski cynamonu, goździki oraz gwiazdy anyżu.
Również, podobnie jak w przypadku lampionu z kasztanów, układaj warstwy z drobniejszych przypraw, a następnie z szyszek. Górę możesz ozdobić sznurkiem jutowym, na który możesz też nawlec krążki suszonej pomarańczy. Tak wykonany lampion będzie nie tylko zdobił przestrzeń, ale też intensywnie pachniał. Przypraw – o ile nie zostaną zalane parafiną ze świeczki – będzie można wykorzystać później w kuchni.

Jak zrobić lampion ze słoika i farb?

Ciekawą techniką wykonania lampionu uniwersalnego będzie pomalowanie go farbą z wykorzystaniem szablonu. Wystarczy przyłożyć formę do szkła, przyklejając ją np. taśmą klejącą. Możesz wykorzystać liść dębu lub wyciąć dowolną formę z papieru. Pozostałą przestrzeń słoika pomalować farbą z zewnątrz.
Na dno możesz nasypać żółtego piasku lub drobnych, białych kamyczków. Dobieraj jasne kolory farb lub komponuj je tak, by pasowały do warstwy ułożonej na dnie. Na piasku lub kamyczkach ustaw świeczkę (podgrzewacz). Górę słoika możesz ozdobić tasiemką i suszonymi kwiatami lub kolorowymi, barwnymi. Jeśli nie chcesz malować całej powierzchni szkła, możesz wykorzystać specjalne pisaki do szklanych powierzchni.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.