Data publikacji:

Wstawka – jak poszerzyć spodnie w pasie

Jak poszerzyć spodnie w pasie? To łatwe, choć trzeba wykonać kilka działań matematycznych, przyda się centymetr i cierpliwość, ale też myślenie koncepcyjne, planowanie i kreacja. Jak poszerzyć spodnie w pasie, używając wstawek z klinów? A jak osiągnąć to w inny sposób? Sprawdzamy i podpowiadamy.
Wstawka – jak poszerzyć spodnie w pasie
Zima się skończyła, czas wyciągnąć z dna szafy lekkie ubrania wiosenno-letnie. Z radością chowasz wełniane płaszcze, swetry i ciepłe spodnie, by zastąpić je lnianymi marynarkami i cienkimi spodniami i jeansami. Przymierzasz i... niemiłe zaskoczenie. Okazuje się, że masz trudność z włożeniem twoich ulubionych, letnich spodni, ponieważ albo się skurczyły, leżąc w szafie, albo zmienił się obwód twojego pasa. Bardziej prawdopodobna jest oczywiście ta druga możliwość. Wyjścia są dwa: 1. oddajesz spodnie komuś, kto się w nie zmieści lub sprzedajesz na Vinted i kupujesz nowe, większe, 2. postanawiasz nad nimi popracować. Możesz też zdecydować się na dietę-cud i schudnąć w pasie kilka centymetrów. Nie chcesz jednak nie rezygnować z ulubionego jedzenia i postanawiasz poszerzyć spodnie. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Wstawka – jak poszerzyć spodnie w pasie w najprostszy sposób

Jeśli są to spodnie, które naprawdę lubisz, nie pozbywaj się ich tak łatwo. Poszerzanie spodni wcale nie jest skomplikowane. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału spodnie są wykonane – warto dobrać wstawkę tak, by pasowała kolorystycznie. Jeśli są czarne – na wstawkę wybierz ciemny materiał. Do beżowych możesz dobrać białe, beżowe i kremowe tkaniny. Tak należy działać, jeśli zależy ci na tym, by wstawka nie była widoczna. Jeśli nie jest to priorytetem, nie musisz się ograniczać. Możesz do ciemnych spodni wstawić kontrastujące elementy, np. neonowe kliny, lub poszukać tkaniny w fantazyjne wzory – będzie się odróżniała w zaskakujący sposób, przyciągając uwagę.

Najłatwiej z denimem, czyli jak poszerzyć jeansy w pasie

Przerabianie spodni jeansowych to chyba najłatwiejsza sprawa pod słońcem. W internecie znajdziesz wiele poradników dotyczących poszerzania spodni – przejrzyj je, zanim zabierzesz się do pracy, i wybierz sposób, na którym się skoncentrujesz. A jest ich kilka – najbardziej popularna jest właśnie wstawka, czyli wszywanie po bokach spodni dwóch, trójkątnych klinów, które spowodują, że ubranie będzie szersze w pasie o kilka centymetrów. Przygotuj:
  • spodnie,
  • tkaninę,
  • nici, igłę, centymetr i nożyczki,
  • maszynę do szycia.
Zmierz swój obwód pasa – taki chcesz uzyskać. Odpruj na całej długości spodni pasek i rozpruj delikatnie boki spodni na długość około 15 cm. Wytnij trójkątne kliny, które wstawisz w wycięte miejsce. Pamiętaj, że po wszyciu wstawek stary pasek stanie się za krótki, dlatego musisz go wydłużyć. Możesz to zrobić, doszywając fragment jeansowej tkaniny na jednym końcu paska – tam, gdzie spodnie będą się zapinać – lub możesz też wstawić dwa fragmenty tkaniny jeansowej tam, gdzie wszywasz wstawki. To pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej estetyczne, ale wymaga wspomnianego odprucia całego paska, a to bywa kłopotliwe, bo trzeba też delikatnie odpruć szlufki i metki, a potem przyszyć je ponownie w to samo miejsce. Dlatego możesz też nie odpruwać paska, a przeciąć go w miejscach wstawek i delikatnie odpruć tylko fragmenty obok przecięcia. Gdy już kliny będą wszyte, wystarczy doszyć pasek.

Jak poszerzyć spodnie w pasie za pomocą lampasów?

Ten sposób jest wyjątkowo sprytny – na tyle, że trudno zauważyć, że spodnie zostały poszerzone. Chodzi o lampasy – to pasy o szerokości kilku centymetrów, w kolorze odróżniającym się od spodni, które wszywamy na całej długości nogawek po zewnętrznej stronie – od pasa do stopy. Całe spodnie staną się wówczas szersze, zyskają nowy fason i lekko sportowy charakter. Jak poszerzyć spodnie w pasie za pomocą lampasów? Najpierw zdecyduj, jak mają wyglądać lampasy – czy użyjesz gotowej taśmy krawieckiej, wytniesz długie paski z oryginalnej, ciekawej tkaniny, czy też może chcesz wszyć aksamitkę? Następnie rozpruj boki spodni i wywróć je na lewą stronę. Doszyj taśmę do jednego boku nogawki, a następnie do drugiego, zszywając nogawkę w całość. Pamiętaj, że spodnie poszerzą się o szerokość taśmy, zatem jeśli zależy ci na większej ilości centymetrów, wybierz taśmę na tyle szeroką, by spełniła swoje zadanie. Jeśli decydujesz się na wycięcie paska z tkaniny, możesz z tego lub samego materiału doszyć wstawki np. na bluzie, tworząc w ten sposób ciekawy zestaw.

Jak poszerzyć spodnie w pasie za pomocą gumki?

Spodnie możesz też poszerzyć w pasie, zamieniając doszywany pasek na gumkę. Trzeba go po prostu wypruć, a w jego miejsce wszyć szeroką gumkę. Po odjęciu paska, spodnie zazwyczaj zyskują kilka centymetrów, ponieważ pasek marszczy tkaninę. To bardzo proste rozwiązanie, pamiętaj jednak, że mniej estetyczne – gumka nie będzie tak dobrze wyglądała jak oryginalny pasek.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.