Data publikacji:

Donice betonowe: jak zrobić samemu?

Beton architektoniczny wpisuje się we wnętrzarskie trendy już od kilku sezonów. Kładziemy go na ścianie, ale tworzymy z niego również dodatki, np. lampy czy chociażby donice betonowe. Jak zrobić samemu taką donicę? To prostsze niż sądzisz. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym wyjaśniamy to krok po kroku.

donice betonowe jak zrobić samemu

Donice betonowe – jak zrobić samemu? Proste DIY dla każdego

Donice betonowe, dostępne w sklepach stacjonarnych czy internetowych, potrafią kosztować nawet kilkaset złotych, a ich samodzielne wykonanie to duża oszczędność.

Ponadto zrobienie podobnej donicy nie jest skomplikowane. W tym DIY nie musisz dbać o to, aby wszystko było idealnie równe czy gładkie. Wszelkie nierówności, obicia i niedoskonałości dodają donicy charakteru i sprawiają, że jeszcze lepiej pasuje do minimalistycznych wnętrz w loftowym klimacie.

Donice betonowe sprawdzą się również do ogrodu czy na balkon. Będą wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych i mogą służyć ci nawet latami. 

Sprawdź również, jak zrobić wiszący kwietnik na ścianę.

Donice betonowe – lista zakupów

Z czego robi się donice betonowe? Jak wskazuje sama nazwa, niezbędna będzie betonowa wylewka. Taki beton znajdziesz w każdym sklepie budowlanym i najczęściej dostępne są duże, 25 kg worki.

Cena za taki beton jest naprawdę niska – zazwyczaj waha się w przedziale 7-20 zł. Kupując worek betonu, najlepiej od razu zaplanuj zrobienie wielu donic lub wykorzystaj go do stworzenia innych betonowych dodatków do wnętrz, np. lampy, misek, wiszących półek czy świeczników.

Dzięki temu nie będziecie musieli przechowywać betonu w komórce ani wyrzucać praktycznie całego worka.

Oprócz betonowej wylewki niezbędne będą:

 • olej spożywczy, np. słonecznikowy,
 • forma na twoją donicę, np. stare wiadro po farbie,
 • mniejsza forma do zrobienia w donicy dziury na ziemię i kwiaty (ta forma musi mieć taki sam kształt, jak forma powyżej),
 • rękawice ochronne,
 • wiadro do mieszania betonu,
 • kielnia,
 • papier ścierny,
 • kamień do obciążenia. 

W tworzeniu takiej donicy niezwykle istotne są formy. Sami zdecydujcie, jak grube ścianki na mieć wasza donica betonowa. Możecie zrobić grubą donicę i zostawić jedynie niewiele miejsca na ziemię i roślinę.

Pamiętajcie, że im grubsza donica, tym jest bardziej wytrzymała. Te cienkie i drobne sprawdzą się do wnętrz, a grubsze na zewnątrz. Najlepszy i jednocześnie najbardziej uniwersalny odstęp między jedną formą, a drugą powinien wynosić 5 cm.

Formą może być praktycznie wszystko – stara puszka, kartonowe lub plastikowe pudełko, miska, kubek czy wiadro. Tak naprawdę wszystko to, w co możesz wlać beton i co ma swój mniejszy odpowiednik. 

Donice betonowe – jak zrobić krok po kroku?

A teraz pora na donice betonowe. Jak zrobić je samodzielnie? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

 • Krok 1 – przygotuj beton zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Beton będziesz przygotowywać i mieszać we wcześniej przygotowanym wiadrze. Wiadro po mieszaniu betonu zazwyczaj jest nie do wyczyszczenia, dlatego poświęć to mało używane. Donice betonowe często mają pewne ozdoby, np. kawałki szkła. Takie elementy dodajemy do betonu właśnie na tym etapie tworzenia donicy. 
 • Krok 2 – formy, do których wlejesz beton, wysmaruj olejem. Dzięki temu po jego zastygnięciu łatwo wyjmiesz donicę i nie uszkodzisz foremki. 
 • Krok 3 – wlej beton do formy. Zrób to w dwóch etapach i nie wylewaj całej masy od razu. Wlany beton musisz także rozprowadzić kielnią po ścianach wybranej formy. Poświęć na ten etap dużo uwagi, ponieważ zadecyduje on o wyglądzie twojej donicy. 
 • Krok 4 – jeśli jesteście już pewni grubości swojej donicy, a beton wewnątrz jest dobrze rozprowadzony, to włóżcie mniejszą formę i wlejcie do niej kolejną część betonu. Powtórzcie czynność z rozprowadzeniem betonu kielnią. 
 • Krok 5 – do mniejszej formy włóż teraz obciążenie z kamienia. Dzięki niemu mniejsza forma nie wypłynie na wierzch i twoja donica będzie miała prosty kształt. 
 • Krok 6 – teraz czas na wyschnięcie donicy. Wylewka betonowa zazwyczaj schnie od dwóch do trzech dni, ale to zależy od grubości i wielkości twojej donicy. 
 • Krok 7 – wyciągamy donicę. Rób to bardzo delikatnie, aby niczego nie uszkodzić. Jeśli twoja donica ma pewne nierówności, to wyrównaj je papierem ściernym. Wybierz ten drobny, aby nie porysować betonu.

Inny sposób na donicę betonową DIY.

Jeśli chcesz, aby twoja doniczka miała bardziej nieregularne kształty, to do jej zrobienia, oprócz betonu, użyj szmatek lub starego ręcznika. Ręcznik będziemy nasączać w masie z betonu i wody, a później formować w nieregularny kształt na wybranej przez ciebie formie. Przechodzimy do wykonania.

 • Krok 1 – w małej misce przygotuj masę betonową. Do mieszanki dodaj więcej wody niż masz zaznaczone na opakowaniu, aby całość była dość lejąca. Dzięki temu będzie ci później łatwiej zamoczyć w niej ręcznik. 
 • Krok 2 – wybrany materiał, np. ręcznik, zanurz w betonie. Pozwól mu nim nasiąknąć przez kilka minut. Masa musi równomiernie pokryć materiał. Następnie dobrze go wyciśnij. 
 • Krok 3 – teraz rozłóż ręcznik na formie i układaj z niego kształty, drapuj, twórz faktury, wzory. 
 • Krok 4 – zostaw ręcznik do wyschnięcia na przynajmniej jedną dobę. Po tym czasie donica jest już gotowa, ale jeśli chcesz, to możesz ją jeszcze pomalować. Sprawdzi się do tego spray w wybranym kolorze.
 • Krok 5 – pomalowana donica musi jeszcze wyschnąć i gotowe! Do takiej donicy możesz bezpośrednio nasypać ziemi i posadzić kwiaty albo traktować ją jako osłonkę dla mniej atrakcyjnej doniczki. 

Betonowe donice wspaniale wyeksponują twoje rośliny. Sprawdzą się zarówno do wnętrz, jak i do ogrodu, na balkon czy taras. A wam, jak podobają się betonowe donice? Macie takie w swoich wnętrzach? Wiedzieliście, że można wykonać je samodzielnie?

Autorka: Klaudia Borycka