Data modyfikacji:

Totektura – inny wymiar niezwykłych zabawek z tektury falistej

Totektura to wyjątkowa firma specjalizująca się produkcją przedmiotów wykonanych z tektury falistej. Każdy z nich ma bardzo minimalistyczną formę oraz spełnia dwie podstawowe funkcje: użytkową oraz estetyczną. Więcej o Totekturze – firmie z wielkim potencjałem – przeczytasz poniżej.

Tektura falista – opis materiału

Papier falisty to bardzo wytrzymała tektura dwuwarstwowa, która charakteryzuje się przede wszystkim swoją wysoką jakością. Służy najczęściej do wzmocnienia opakowań. Wykorzystuje się ją także do przełożenia towaru, aby ten nie przesuwał się w transporcie.  Stosuje się ją najczęściej jako materiał ochronny (np. tekturowe pudełko), gdyż tektura falista chroni produkty  m.in. przed:
wilgocią,
zgnieceniem,
otarciem.
Ponad to doskonale amortyzuje oraz wypełnia wolne przestrzenie, dlatego wykorzystywana jest przy transporcie np. mebli, szkła, ceramiki.

Totektura – inny wymiar wykorzystania papieru falistego

Projekty z papieru falistego, jak twierdzą sami projektanci elementów z tektury, przechodzą ludzkie pojęcie. Okazuje się, że fascynacja tym materiałem pozwoliła na osiągnięcie wspaniałych efektów, którymi stały się przestrzenne formy. Produkcja opakowań kartonowych okazała się być tylko jednym z wielu pomysłów na wykorzystanie tego wdzięcznego i bardzo minimalistycznego materiału. Totektura to firma przyszłości, która doceniła oraz zauważyła potencjał materiału, jakim jest tektura.

Kartonowe materiały są idealne do tworzenia z nich elementów będących np. wyposażeniem domu. Z pewnością tektury znane są modelarzom oraz wszystkim, którzy interesują się tematyką handmade i samodzielnym wykonywaniem dekoracji wnętrz.

Jednym z najlepszych przykładów na to, że zwykła dwuwarstwowa tektura może pełnić funkcje ozdobną oraz użyteczną jest konik na biegunach na biurku dziecka (miejsce do przetrzymywania kredek i ołówków), czy też bardzo oryginalny i wytrzymały drapak dla kota, który wygląda bardzo designersko, a w dodatku nie ulegnie szybkiej destrukcji (KLIK).

Tekturowe pudełko – jak to działa?

Zabawki wykonane z papieru falistego tworzy się samodzielnie, za pomocą własnych rąk. Jest to jedna z największych zalet tych zabawek. Totektura projektuje bowiem produkty, które dopiero po złożeniu z bardzo prostych i płaskich wykrojów tworzą efektowne i bardzo wytrzymałe przestrzenne formy. Aby móc się bawić zabawką, maluch musi coś  z siebie dać.

Tekturowe pudełka, tylko z pozoru wydają się być płaskie – wystarczy bardziej przyjrzeć się papierowi falistemu, aby zauważyć specyficzne wycięcia, które podpowiadają, w których miejscach znajdują się elementy układanki. Po wysunięciu wszystkich wykrojów rozpoczyna się wielka zabawa – składanie swoich zabawek!

Aby złożyć zabawkę z tekturowego pudełka należy zajrzeć do instrukcji, którą można znaleźć  na kanale Totektury na YouTube lub składać elementy intuicyjnie.

Do niektórych zestawów zabawek tekturowych zostały dołączone sznurki, gumki, a także inne elementy montażowe, takie jak drewniane kołeczki. Służą one do:
utrzymania konstrukcji,
spojenia kilku elementów,
wprawienia detalu w ruch.

Należy zauważyć, że niektóre egzemplarze zabawek, jak np. tekturowy dźwig portowy (PATRZ TUTAJ) mają zdolność poruszania się. W tym przypadku obraca się i wysuwa do przodu ramię dźwigu. W ten sposób naśladuje sposób poruszania się rzeczywistego i realnego dźwigu portowego.

Tektura falista – zalety zabawek

Tekturowe pudełka wykonane z tektury falistej, takie jak np. te (ZOBACZ) przydadzą się nie tylko, jako zabawka dla dziecka, ale także będą bardzo oryginalnym elementem dekoracyjnym każdego domu.
Jest to dowód na to, że proste wykrajanki mogą stworzyć niepowtarzalny nastrój wnętrz. Stworzone za pomocą techniki handmade, przestrzenne formy okażą się być  bardzo ciekawym i niesztampowym dodatkiem, na który każdy będzie zwracał uwagę.
Papier falisty z precyzyjnymi nacięciami zachęca dziecko do poruszenia swojej wyobraźni oraz zachęca do wykorzystania swoich kreatywnych pomysłów.
Pudełka tekturowe nadają się do dekorowania farbami, zatem każde dziecko może indywidualnie dobrać kolory dla swoich nowych tekturowych zabawek. Papier falisty nie przemaka i pozostaje sztywny, jeśli nie będzie stosowało się przy jego malowaniu zbyt dużej ilości wody.
Tematyczne figurki wykonane z dwukolorowej tektury falistej (KLIK) będą niezastąpionym świątecznym elementem dekoracyjnym. To od Ciebie zależy, czy siedzący zając będzie koloru białego, czy też brązowego.
Zabawkę najczęściej składa cała rodzina. Daje ona wobec tego duże możliwości do spędzenia wspólnie wolnego czasu oraz rodzinnej integracji.
Tekturowe zające, ptaki egzotyczne, koty i mysze, czy pingwiny to nowoczesne zabawki, które dziecko poniekąd tworzy samodzielnie. Wymagają one bowiem zaangażowania oraz kreatywnej pracy malucha. Totektura stworzyła zabawki przyszłości, które nie tylko dekorują wnętrza, ale także rozwijają umysły i zacieśniają więzy rodzinne.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.