Data publikacji:

Pufa z opony: jak ją wykonać?

Kochasz ideę zero waste? Czas udowodnić miłość: zrób samodzielnie pufę z opony! Jej wykonanie jest łatwe, bardzo twórcze i przyjemne. Podpowiadamy, jak zrobić pufę z opony.
pufa z opony
Pufa z opony to mebel bardzo w duchu zero waste. Stara opona zyskuje nowe życie i nadal jest użyteczna. Bardzo dobrze komponuje się z loftowymi wnętrzami, ale także sprawdza się w domach urządzonych w stylu skandynawskich, jasnych barw. Szczególnie pięknie wygląda pufa z opony i sznurka. Ale oponę możesz też pomalować lub „ubrać” w pokrowiec zrobiony na szydełku lub na drutach. Pomysłów na wykorzystanie opony jest sporo – sprawdzamy niektóre z nich.

Pufa z opony i sznurka – jak ją wykonać?

Pufę z opony dość łatwo wykonać i to w całkiem krótkim czasie – wystarczą 2 lub 3 godziny. Jeśli przygotujesz wszystkie akcesoria i narzędzia odpowiednio wcześniej, praca pójdzie szybko i sprawnie. Potrzebne będą:
  • opona,
  • jutowy sznurek,
  • pistolet z klejem na gorąco,
  • okrągła sklejka, może być przemysłowa szpula po kablach, lub sklejka kwadratowa do przycięcia,
  • pianka i tkanina tapicerska,
  • zszywki i taker,
  • wkrętarka i wkręty.
Wybierz oponę – im większa, tym większą średnicę i wysokość będzie miał twój mebel. Zacznij od umycia i oczyszczenia opony. Jeśli chcesz, by była opleciona sznurkiem, musisz go solidnie przytwierdzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji klej na gorąco. Opleć sznurkiem oponę – będzie to podstawa twojego siedziska.

Teraz dopasuj sklejkę – średnica koła powinna być odrobinę większa niż średnica opony – przytwierdź sklejkę do opony za pomocą wkrętarki. Wytnij gąbkę i materiał tapicerski, którego średnica musi być o kilka centymetrów większa od średnicy sklejki. Do drugiej, okrągłej sklejki przyłóż gąbkę i przypnij od spodu materiał tapicerski. Przyłóż na przymocowaną już sklejkę – pufa z opony jest gotowa!

Pufa z opony ze schowkiem

Możesz też zrobić pufę ze schowkiem. Taki mebel może być idealnym miejscem do przechowywania butów, skarpet lub innych garderobianych skarbów, ale też przyda się do chowania drobiazgów w salonie, a jednocześnie może służyć jako miejsce do siedzenia przy kanapie.

Pufa musi mieć spód z płyty – należy go przymocować wkrętami w kilku miejscach. Potrzebne będą jeszcze dwie płyty – wieczko zamykające pufę ze schowkiem i mniejsze koło do zamocowania. Pufa ze schowkiem doskonale wygląda na nóżkach – najlepsze będą te proste, drewniane, oszlifowane – potrzebne będą jeszcze specjalne blaszki do ich przymocowania. Zaplanuj wcześniej obicie – dobrym rozwiązaniem jest miękka narzuta na łóżko – przytwierdzając ją na wierzch, podłóż pod tkaninę dodatkowe wypełnienie z gąbki.

Tkaninę trzeba zamocować najpierw wewnątrz opony na dnie – najlepiej zrobić to takerem. Rozplanuj rozmieszczenie nóżek i przykręć je. Dopiero wtedy zamocuj materiał na spodniej stronie wokół nóżek. Z tektury wytnij koło i oklej je tkaniną – będzie to spód twojego schowka. Zajmij się także pokrywą schowka – z płyty wytnij koło o zewnętrznej średnicy opony i drugie mniejsze, o wymiarze wewnętrznej krawędzi opony, może być z tektury. Doklej gąbkę – będzie to siedzisko i jednocześnie miękka pokrywa.

Obij tkaniną, przypinając jej końce pod spodem, a mniejsze koło, również obite tkaniną, doklej pod spodem pokrywy. Pufa ze schowkiem właściwie gotowa! Możesz jeszcze pomalować nóżki pufy, np. na srebrny lub złoty kolor lub inny, pasujący do wystroju twojego wnętrza.
   

Pufa z opony z obiciem z dywanika

Ciekawym rozwiązaniem jest też wykonanie pufy z opony obitej dywanikiem tkanym ze skrawków materiałów. Takie chodniczki są bardzo tanie, a jednocześnie wyjątkowo kolorowe, co sprawi, że obita nimi pufa będzie wyjątkowo radosnym elementem wystroju wnętrza. Pięknie będzie się komponowała z jutowymi dywanami i zielenią w pomieszczeniu.

Ogrodowa pufa z opony

Jest jeszcze inny, całkiem prosty sposób na wykonanie pufy z opony. Wystarczy pomalować oponę, np. farbą w sprayu na wybrany kolor – róż, biel czy złoto – ogranicza cię tylko fantazja. Do tego potrzebne będzie jeszcze siedzisko z deski obitej gąbką i materiałem. Taka pufa spokojnie może być meblem ogrodowym czy tarasowym – w razie deszczu wystarczy zdjąć pokrywę, by się nie zmoczyła. Ale mebel może też stanąć w domu. Jeśli chcesz, by pufa była wyższa, możesz połączyć ze sobą dwie opony.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska