Data publikacji:

Domowa plastelina z płynu do naczyń

Ile razy wasze dziecko mówiło Wam, że się nudzi i nie ma co ze sobą zrobić? Ile razy nie wiedzieliście co jeszcze można mu zaproponować do zabawy? Rodzice chrzestni, dziadkowie, ciocie i wujkowie, przy każdej wizycie obdarowują Wasze dziecko coraz to nowszą zabawką, a ono nadal nie ma czym się bawić? A co powiecie na zabawki zrobione na oczach dziecka, a może nawet razem z nim? Dzieci zwykle chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia i jest to dla nich nie lada atrakcją. Może warto sprawdzić czy na przykład plastelina domowej roboty również wywrze na dziecku takie wrażenie? 

domowa platelina
Jeśli jest coś sztucznego w tej plastelinie to prawdopodobnie będzie pochodziło z waszego płynu do naczyń, więc uważajcie przy jego wyborze. A przecież będziemy z niego robić naturalną plastelinę, na dodatek przeznaczoną dla waszego dziecka, więc musi to być zabawka bezpieczna dla jego zdrowia.
Do produkcji domowej plasteliny potrzebujemy tylko dwóch składników. Na dodatek znajdziecie je w każdym domu i jestem pewna że nie będziecie musieli nawet iść do sklepu, chyba że akurat skończy Wam się: 
  • płyn do naczyń 
  • lub mąka ziemniaczana
Kolor plasteliny, będzie zależał od tego, jakiego koloru płyn do naczyń posiadacie. Jej zapach też, co w przypadku dzieci jest bardzo ważnym elementem, ponieważ tak jak nie lubią jeść rzeczy których zapach im nie pasuje, tak samo nie lubią się nimi bawić. Dlatego jeśli wasz płyn do naczyń nie pachnie zbyt przyjemnie, warto dodać do niego olejku zapachowego, którego aromat spodoba się waszemu dziecku. 
Nie ma konkretnego przepisu na domową plastelinę z konkretnymi proporcjami. Po prostu połączcie mąkę ziemniaczaną z płynem do naczyń w stosunku 2:1 i wymieszajcie. Jeśli plastelina jest za rzadka, dosypcie jeszcze mąki, natomiast jeżeli jest zbyt sucha – dodajcie do niej płynu do naczyń. Czysta improwizacja, tak jak w przypadku tworzenia plastelinowych figurek przez wasze dziecko.
Mogę się założyć, że Wasze dziecko będzie zachwycone z tej zabawki. Jednak pamiętajcie, że dla dziecka i tak najbardziej liczy się wasza uwaga, więc po prostu pozwólcie mu pomóc przy tworzeniu tejże zabawki. Domowa plastelina, to jeden z wielu pomysłów na handmade’owe zabawki, które możecie zrobić sami w domu. Jakie Wy macie pomysły na zabawki, które można zrobić dla dziecka samemu w domu? 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Marta Nowak