Data publikacji:

Jak zrobić ramen? Jak zrobić ramen w domu?

Aromatyczny, sycący, gęsty ramen zawładnął kuchnią niemal na całym świecie. Z łatwością można przygotować go również w zaciszu własnej kuchni i cieszyć się obezwładniającym, umamicznym smakiem. Jak zrobić ramen? Odpowiedź jest prosta, wymaga jednak odrobiny cierpliwości! Podpowiadamy, co warto mieć w lodówce i jak postępować, by zachwycić wszystkich smakiem tego efektywnego dania.
ramen

Ramen – skąd pochodzi?

Ramen to zupa, którą utożsamiamy z narodową kuchnią japońską. Okazuje się jednak, że danie to wywodzi się z Chin. Na popularności zyskało w drugiej połowie XX wieku, a dziś możemy skosztować go dosłownie wszędzie. Każdy bowiem, kto choć raz spróbuje ramenu, wie, że to smak, którego nie można zapomnieć. Jeśli zastanawiasz się więc, jak zrobić ramen, by przypominał ten z najlepszej japońskiej restauracji, możesz mieć pewność, że szefem kuchni staniesz się również we własnym domu!

Ramen zachwyca zarówno mięsożerców, jak i wegetarian czy nawet wegan! Wszystko zależy od tego, jakie składniki wylądują w garnku. Przygotowując się do kulinarnych wojaży, zadbaj najpierw o odpowiednie zakupy!

Ramen – najważniejsze składniki

Jak zrobić ramen w domu? Najważniejsze będą składniki o jak najlepszej jakości. Na liście produktów, których użyjesz, powinny znaleźć się elementy tworzące zupę, a także niezbędne dodatki. Zacznijmy jednak od początku, czyli od podstawy ramenu – bulionu.

Tradycyjnie to japońskie (czy jak kto woli – chińskie) danie gotowane jest na kościach – wieprzowych, drobiowych czy wołowych. To one nadają ramenowi głęboki aromat oraz piękną, złoto-brązową barwę.

Bulion nabierze wyrazistego smaku również dzięki cebuli, porowi i czosnkowi. Szczególną rolę odegrają także warzywa korzeniowe, czyli marchew, pietruszka, a także seler i imbir podkręcający smak. W zupie powinny znaleźć wodorosty – przykładowo: kombu.

Osoby szukające odpowiedzi, jak się robi ramen, nie mogą zapominać o składnikach nadających tej szczególnej zupie umamiczny, głęboki, słony smak. W aromatycznym bulionie nadadzą go grzyby – shiitake lub pieczarki.

Gdy składniki na zupę mamy już przygotowane, to czas zadbać o skompletowanie najważniejszych dodatków, które sprawią, że ramen po nałożeniu do miski przypominać będzie fuzję różnorodności. Czym można wzbogacić zupę? Obowiązkowo makaronem alkainczym. Doskonałym uzupełnieniem będą również jajka ugotowane na półtwardo, glony wakame lub nori, krewetki tygrysie, wolno gotowana wieprzowina, kukurydza, kiełki, por czy w wersji wegańskiej – tofu. Tak podaną zupę warto posypać również drobno posiekanym szczypiorkiem lub lekko uprażonymi pestkami sezamu!

Jak zrobić ramen w domu?

By przygotować ramen w domu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i zadbać o co najmniej dzień wolnego czasu. Gdy rozpoczynamy gotowanie bulionu na bazie kości, musimy zalać je najpierw zimną wodą, a po doprowadzeniu do wrzenia odcedzić i przepłukać.

Tak przygotowane kości (najlepiej po jednym kilogramie z każdego rodzaju) wkładamy do garnka z warzywami, a także glonem kombu i grzybami. Po zalaniu wszystkich składników wodą, przychodzi nam tylko poczekać – zupa musi gotować się bowiem przez 6 godzin. Po tym czasie ramen przelewamy przez sito i studzimy. Podgrzewamy tuż przed podaniem i doprawiamy sosem sojowym oraz dekorujemy wybranymi dodatkami!

W większość najważniejszych składników zaopatrzymy się w warzywniaku i u lokalnego rzeźnika. Makaron, grzyby czy glony warto zakupić jednak w sklepie z azjatycką żywnością, by mieć pewność ich jakości! Jak zrobić ramen – efektywna i budząca zachwyt zupa nie jest wcale skomplikowana! Wymaga odrobiny czasu, starannie wyselekcjonowanych produktów i... miłości do aromatycznego, uzależniającego wręcz jedzenia!
Autorka: Anna Mlonka