Data publikacji:

Jak zrobić stojak na wino?


Stojak na wino jest idealnym uzupełnieniem każdego wnętrza, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem trunków, czy wręcz przeciwnie. Samodzielnie wykonany mebel doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji, a nadchodzący czas sprzyja relaksującym wieczorom w ogródku oraz pysznym kolacjom na tarasie i w towarzystwie znajomych. Za pomocą tego poradnika dowiesz się, jak zrobić stojak na wino, które narzędzia będą niezbędne i co warto przygotować, aby nasza praca przebiegła sprawnie i bezproblemowo.
wino

Ręce, które tworzą


Własnoręczne zbudowanie elementu do naszego miejsca zamieszkania ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone na zasilenie domowego budżetu. Kolejna kwestia dotyczy uniwersalności rozwiązania. Bardzo często zdarza się, że nie możemy znaleźć dekoracji, która idealnie dopasowuje się do pomieszczenia lub nie oddaje klimatu, na którym nam zależy. Takie rękodzieło od samego początku powstaje z myślą o konkretnym otoczeniu i jest spersonalizowane pod osobiste wymagania twórcy. Ostatnią, ale także najważniejszą, zaletą jest oczywiście satysfakcja z podjęcia nowego wyzwania i osiągniętego rezultatu.

Dzieło powstanie za pomocą kilku przydanych elementów:

• materiał w postaci deseczek, listew, sklejek i kantówek w zależności od projektu,
• brzeszczot, nóż, papier ścierny (gruboziarnisty i drobnoziarnisty), szczypce,
• klej do drewna i farba,
• wkrętarka oraz akcesoria.

Tutaj dostępne są materiały budowlane oraz materiały wykończeniowe.

Stojak na wino - jak zrobić w 5 krokach?


Kiedy przygotowaliśmy stanowisko pracy i wszelki konieczny ekwipunek, czas przejść do działania. Na wstępie należy zastanowić się, jaki efekt chcemy otrzymać, a ograniczenia zależą wyłącznie od naszej wyobraźni. Z całą pewnością warto zadać sobie pytania o:

• kształt i rozmiar stojaka,
• umiejscowienie,
• ilość przechowywanych butelek,
• sposób ułożenia,
• pożądaną funkcjonalność,
• system podtrzymywania,
• dodatkowe akcesoria.

Jeżeli wizja jest przejrzysta i spójna, pozostaje wykonywanie czynności zgodnie z instrukcją:

• Krok 1 – najprostszy i najważniejszy, a polega na zgromadzeniu wszystkich potrzebnych elementów oraz przygotowaniu stanowiska pracy. Dzięki temu cały proces jest przyjemny i uporządkowany.

• Krok 2 – na samym wstępie musimy wywiercić dwa otwory na krańcu grubych kantówek, które są ze sobą skrzyżowane. Powstałe w ten sposób dziury muszą odpowiadać cieńszym kantówkom, które będą łączyć i stabilizować całą konstrukcję.

• Krok 3 – kolejny etap poświęcony jest prawidłowemu przygotowaniu technicznemu i wizualnemu materiałów. Zakpiony wcześniej papier ścierny posłuży do oszlifowania drewna i oczyszczenia z wszelkiego rodzaju niedoskonałości oraz nierówności, które mogą zniwelować efekt końcowy. W tym celu korzystamy z papieru gruboziarnistego, a ostateczne wygładzenie materiału uzyskujemy za pomocą papieru ściernego o drobnej ziarnistości. Ten moment jest również najlepszy na zastosowanie odpowiedniej farby, co przyniesie podwójne korzyści. Przede wszystkim drewno zostanie prawidłowo zabezpieczone i odporne na negatywne warunki związane z codziennym użytkowaniem. Kolejnym walorem jest możliwość doboru kolorystyki oraz motywu stojaka na wino według upodobań, co łączy praktyczność i estetykę.

• Krok 4 – tak przygotowane elementy drewniane muszą zostać solidnie połączone i ustabilizowane, aby uzyskać pewną strukturę. W tym celu umieszczamy małe elementy kantówki w wywiercone otwory i dodatkowo implikujemy klej do powierzchni drewnianych, a wkręty przydadzą się do scalenia większych elementów. Dopełnienie w postaci specjalnych separatorów zabezpiecza butelki i ułatwia korzystanie z nich.

• Krok 5 – ciesz się zakończoną pracą!

Zasłużyłeś na kieliszek wina, które możesz wypić w jednym z tych kieliszków: .

Jak zrobić regał na wino? Podsumowanie


Samodzielne wykonanie funkcjonalnego i atrakcyjnego mebla wcale nie jest trudne i problematyczne. Jasno określony cel, który chcemy osiągnąć, a także rzetelne przygotowanie i czytelny poradnik, to wszystko, co jest potrzebne do osiągnięcia fantastycznego rezultatu.
Autor: Marcin Majchrzak