Data publikacji:

Drugie życie meblościanki - inspiracje i pomysły


Meblościanki to meble charakterystyczne dla epoki PRL. Można uznać je za nieśmiertelne - do dziś wiele osób uważa je za topowy wynalazek w dziedzinie meblarstwa. Niektórzy kupują nowe meblościanki (w zasadzie w katalogach dość często niektóre z nich występują jako „nowości”, a w praktyce jest to ten sam model ze zmienionymi detalami). Sprawdź, w jaki sposób możesz odmłodzić swoją meblościankę!


Meblościanki w czasach PRL były niekwestionowanym mega hitem. Ta epoka nie była łatwa dla życia codziennego - w sklepach panowały same pustki, żywność można było kupić na kartki, a na produkty, takie jak meble, tworzone były listy oczekujących. Współcześnie nikt nie wyobraża sobie powrotu do tamtych czasów, ale moda na meblościanki nadal kwitnie. Wynika to z ich niesamowitej funkcjonalności: można w nich pomieścić dosłownie wszystko (odzież, książki, dekoracje, zastawę stołową, zestawy RTV). Znakomicie wywiązują się ze swojej roli na małych powierzchniach mieszkaniowych (ich największą konkurencją będą drogie szafy realizowane pod konkretne wymiary).
książki

Za co współcześnie kochamy meblościanki?


Nowe meblościanki pod względem finansowym nie stanowią dużego wydatku, a rozwiązują wiele problemów związanych z urządzaniem mieszkania. Przy czym przed zakupem warto jest sprawdzić czy ktoś z rodziny nie chce pozbyć się meblościanki pamiętającej czasy PRL. Stare meblościanki można nabyć w niewysokiej cenie, a czasem można je po prostu dostać za darmo (zwłaszcza gdy komuś zależy na szybkim pozbyciu się takich mebli z mieszkania).

Posiadacze meblościanek doskonale wiedzą, że drugie życie meblościanki to szansa na ciekawą aranżację wnętrz (nie tylko w małym mieszkaniu). Styl przypominający czasy PRL jest popularny, poza tym wyraża szacunek do ekologii (meble zostają w domu, nie są wystawiane na śmietnik) - jest to bardzo ważne w dobie zmian klimatycznych. Metamorfoza meblościanki nie jest zadaniem skomplikowanym - wystarczy odrobina wyobraźni! Osoby chcące zmienić wygląd takich mebli, mogą zastosować:

• okleinę do mebli, co w łatwy sposób pozwoli na zmianę kolorystyki meblościanki,
• gałki do mebli, które bezproblemowo nadadzą nowy look,
• uchwyty do mebli, dzięki którym można połączyć PRL z XXI wiekiem - wiecznymi trendami. 

Gdzie najlepiej ustawić meblościankę?


Meblościanka bardzo często kojarzona jest z blokami - budownictwo mieszkaniowe z wielkiej płyty było symbolem awansu społecznego (przeniesienie się ze wsi do miasta zazwyczaj oznaczało zdobycie pracy na przykład w fabryce). Bloki oferowały - jak na tamte czasy - komfortowe warunki życia (czego nie można było powiedzieć o ówczesnej wsi). Meblościanka obowiązkowo stała w dużym pokoju - zwyczajowo zajmowała całą ścianę, a „za szkłem” umieszczano elementy dekoracyjne (takie jak kryształy, porcelanowe lub ceramiczne figurki, filiżanki). Była wspaniałym rozwiązaniem do pokoju dziecinnego lub młodzieżowego - potrafiła pomieścić wszystkie zabawki, książki, akcesoria szkolne (niektóre meblościanki w zestawie miały biurka). Współczesne ustawienie meblościanki zależy wyłącznie od własnych preferencji dotyczących urządzania wnętrz. Całe mieszkanie w stylu PRL to efekt dający poczucie podróżowania w czasie.

Oryginalna meblościanka faktycznie może wymagać odnowienia, ale dzięki temu wejdzie w udany mariaż ze współczesnością. Wzorem z minionej epoki doskonale będzie prezentować się w największym pokoju, a także w pokojach mniejszych (również w sypialniach). Można do niej dopasować stylowe meble (fotele, ławy, lampy) z tamtych lat lub nowe meble wytwarzane w stylu PRL.

Czy meblościanka jest dla każdego?


W czasach PRL meblościanka znajdowała się w prawie każdym mieszkaniu - niestety ludzie nie mieli alternatywy, a meble z czasów przedwojennych nie pasowały do natury blokowisk i traktowane były za przestarzałe. Obecnie ludzie mają ogromne pole do popisu w zakresie wyboru mebli - poprzez aranżację wnętrz wyrażają nie tylko swój styl życia, ale i światopogląd.

Meblościanka z PRL jest przyjazna dla kieszeni i wygodna dla użytkowników - praktycznie dzięki licznym półkom, szafom i regałom można z łatwością utrzymać w mieszkaniu porządek. Jest to bardzo ważna właściwość dla osób, które nie mają czasu na ciągłe porządkowanie mieszkania. Taki mebel jest bardzo pojemny - jest to ogromny atut, gdyż dzięki temu nie trzeba wydawać pieniędzy na dodatkowe meble. Meblościankę pokocha każdy, komu zależy na modnym stylu. Przy czym najczęściej niechęć do meblościanek wyrażają osoby, które niezbyt mile wspominają czasy PRL.

Trzeba przyznać, że życie w PRL - chociaż dawało wszystkim pracę - nie oferowało ludziom wolności takiej, jaką znamy obecnie. Dzisiaj żywność na kartki wydaje się być pojęciem absurdalnym, a problemy z podróżowaniem po świecie sprawą wręcz nieprawdopodobną. Ludzie spędzali wolny czas na staniu w kolejkach do sklepów i urzędów. Nie mieli szans na rozwój osobisty i zawodowy, tak jak jest to czymś zupełnie normalnym w naszych czasach. Epoka PRL wydaje się być szara, smutna - historycznie jej oblicze nie należy do najciekawszych i najprzyjemniejszych. Pozostawiła po sobie wymyślne meblościanki, które chyba nigdy nie wyjdą z kanonu meblowego piękna.
Autor: Dorota Zgutka