Data publikacji:

Jak zrobić stroik na cmentarz?

Chciałbyś w wyjątkowy sposób ozdobić groby swoich bliskich? Zastanawiasz się, w jaki sposób samodzielnie wykonać stroik na cmentarz? Podpowiadamy, jakich materiałów użyć, aby stroik prezentował się niebanalnie, a jednocześnie współgrał z charakterem miejsca, w którym zostanie umieszczony.
stroik
Stroiki pięknie zdobią groby. Przygotowane samodzielnie, świadczą również o mocy więzów rodzinnych łączących członków rodziny. Bliscy odeszli, ale pamiętamy, kim byli. Tworząc stroik, który będzie przybraniem miejsca ich spoczynku, zatrzymujemy się w biegu, otwieramy na wspomnienia. Sprawdź jesienne dekoracje z papieru.

Nie przygotowuj stroika sam. Zaangażuj dzieci, którym opowiesz rodzinne historie. Albo odwiedź babcię. Na pewno przytoczy mnóstwo wspomnień o członkach rodziny, których od lat nie ma już między wami.

Jaki kolor stroika na cmentarz?

Stroiki na cmentarz najczęściej wykonuje się jesienią, przy okazji święta Wszystkich Świętych. Ale nie tylko. Popularne są stroiki na Boże Narodzenie, stroiki na Wielkanoc oraz okolicznościowe, związane z rocznicami – urodzin i śmierci zmarłych. W zależności od tego, w stroiku zazwyczaj dominują konkretne kolory.

Jesienią jest to żółcień, brąz i czerwień. Wczesną jesienią również wrzos. Zimą w stroik dobrze wpleść srebro, złoto oraz czerwień i zieleń. Wiosna i Wielkanoc nie obejdą się bez żółcieni.

Groby bliskich zawsze pięknie zdobią kompozycje z białych kwiatów, szczególnie róż, które wieki temu symbolizowały zmartwychwstanie. Zwróć uwagę na to, by stroik nie był zbyt przaśny. Niech zachowana będzie powaga miejsca.

Najpiękniejsze stroiki są tylko subtelną ozdobą, nie przyciągają wzroku, nie wzbudzają kontrowersji. Bo na cmentarzu nikt przecież nie krzyczy. Rozmowy zawsze są ciche.

Z jakich kwiatów zrobić stroik na cmentarz?

Właściwie z każdych. Wybór zależy od pory roku. Jednak wybierać można spośród popularnych gatunków, które dawniej symbolizowały wartości kojarzone ze śmiercią i zmartwychwstaniem. Chryzantemy we współczesnej kulturze kojarzone są ze śmiercią i żałobą.

Jesienne astry – nośnicy optymizmu - z nadzieją. Konwalie, lilie, bratki, fiołki i niezapominajki – wieki temu oznaczały odpowiednio: zbawienie, odpuszczenie win, pamięć o zmarłych, pokutę i wieczny sen. Wplatanie ich w stroik nastraja do zadumy.

Czy warto wykonać stroik ze sztucznych kwiatów, czy zdecydować się na żywe? Sztuczne kwiaty w stroiku utrzymają się dłużej. Żywe – w zależności od tego czy cięte, czy doniczkowe – odpowiednio krócej.

Pamiętaj, że jesienny stroik na cmentarz, którego bazą są kwiaty w doniczce, przetrwa tylko do pierwszych przymrozków. Żywe kwiaty wyglądają zawsze bardziej efektownie od sztucznych. Więdną, tak. Jednak ich więdnięcie także związane jest z symboliką – przypomina o przemijaniu.

Jak zrobić stroik na cmentarz?

Wybierz formę, jaką ma posiadać. Zdecyduj się na donicę, naczynie kompozycyjne lub wianek. Pamiętaj o tym, że stroik, który nie „leży”, powinien być stabilny. Jeśli będziesz używać gąbki florystycznej, do której wetkniesz kwiaty, pod nią niech znajduje się ziemia, piasek, kamyki.

Stworzenie stroika zależy od twojej inwencji. Zwróć uwagę na grawer na nagrobku i spróbuj dopasować do niego akcenty kolorystyczne lub ornamentacyjne. Niech współgrają z samą czcionką. Używaj ozdób z juty.

Jutowe wstążki i sznurek zawsze będą ciekawą, ale nie rzucającą się w oczy ozdobą stroika. Wyłóż donicę mchem florystycznym lub kamieniami (otoczakami albo płaskimi), używaj ozdobnych szpilek, które będą imitować owoce jarzębiny lub głogu.

Pomiędzy kwiaty włóż plaster drewna. Lekko osłonięty będzie ciekawym rozwiązaniem. Używaj florystycznych nożyczek i florystycznego drucika.

Zimowemu stroikowi dodaj bożonarodzeniowych akcentów. Niech gdzieniegdzie srebrzy się i złoci. Elementem stroika na cmentarz może, ale nie musi być świeca. Tak naprawdę stroik jest kompozycją kwiatów, która najładniej wygląda, gdy dostosowana jest do okoliczności.

Unikaj niewielkich ozdóbek charakterystycznych dla dekoracji domu. Im bardziej naturalnie wyglądający stroik, tym lepiej. Jego przeznaczenie określa styl. Niech będzie piękny, ale nieinwazyjny.

Autorka: Barbara Szega
Autor: Barbara Szega