Data modyfikacji:

Jesienne dekoracje z papieru, juty albo liści. Pomysły na ozdoby jesienne DIY

Chcesz samodzielnie przygotować jesienne dekoracje? Skorzystaj z naszych porad i wykonaj niepowtarzalne ozdoby jesienne. Zaproś do domu złotą porę roku. Niech paleta ciepłych barw ożywi twoje wnętrza.
dekoracje jesienne
Domowe dekoracje tworzą klimat. Każde pomieszczenie zaczyna żyć, kiedy zdobią je subtelne, nietuzinkowe dodatki. Szczególnie takie, które członkowie rodziny wykonują samodzielnie. Jesień to specyficzna pora roku, jeśli chodzi o koloryt.

Brązy, żółcienie, złoto, pomarańcz – to właśnie te kolory przebijają się w jesiennych aranżacjach.Wypierają zieleń, zapraszają biel. Sama ornamentyka, choć ważna, wydaje się być wtórna wobec kolorów. Spójrz na nasze propozycje jesiennych dekoracji.

Zapiski na liściach – piękna dekoracja z papieru na jesień

Wywieś liście jak pranie na sznurku. Potrzebna będzie ci do tego juta oraz zadrukowane kartki. Najlepiej gdyby były to twoje ulubione wiersze, fragmenty książek, wspomnień, listów… Niech kartki będą zapisane w całości, nawet jeżeli tekst miałby się powtarzać. Wytnij z zadrukowanych stron kształty liści.

Następnie umieść je na jucie i obrysuj w ten sposób, aby materiał wystawał poza kartkę, tworząc nie tylko spodnią warstwę, ale i obwódkę. Liście przypnij klamerkami do prania do sznurka lub skręconej jutowej taśmy. Przymocuj girlandę do drewnianej ramy. Efekt na pewno będzie niesamowity.

Sprawdź także: Jak zrobić mydło?

Dekoracja w słoiku

Już sam ozdobny słoik będzie dekoracją. Odpowiednio zapełniony stworzy ładny akcent, który umieścisz na półce lub parapecie. Słoik wypełnij warstwami. Na dół wsyp ziemię i piasek. Wyżej - kaszę gryczaną, pieprz lub kolendrę. Pokrusz suche liście lub podrzyj świeże. Niech każda warstwa powstanie z liści jednego koloru.

Na koniec włóż do środka ludzika lub konika z kasztanów. Wykonaj go jak najprościej. Niech przypomina figurkę, którą zrobiłoby dziecko. Słoik opasz sznurkiem. Zawiąż mała kokardkę lub zasupłaj jego końce.

Słoik możesz wypełnić też ozdobnym żwirkiem lub kamyczkami. W środku zamiast postaci z kasztanów niech siedzi ludzik wykonany z włóczki. Pamiętasz ze szkoły, jak przygotować takiego ludzika?

Jego ciało to pęk odcinków wełny, które odpowiednio dzielone tworzą głowę z czupurną fryzurą, tułów i nogi. Ręce to pęczek przymocowany w poprzek tułowia. Tak, na pewno pamiętasz!

Czytaj również: Artystyczne malowanie ścian

Jesienna ramka

Kup drewnianą ramkę lub samodzielnie przygotuj ją, zalewając szablon masą plastyczną bądź gipsem. Ozdabiaj ramkę jak chcesz, używaj jednak ozdób o jesiennej kolorystyce. Jesienią świetnie sprawdza się juta. Ten materiał to hit wesel o rustykalnym charakterze, w związku z czym nie będziesz mieć kłopotu, aby zdobyć jutowe ozdoby, czy samą jutę.

Z rolek wytnij kształty liści. Przymocuj je do ramy klejem do tworzyw, nitką lub sznurkiem. Liście mogą oplatać ramę lub zwisać z niej, w zależności od tego, jaką kompozycję chcesz stworzyć. Przewieś przez ramę czerwone korale. Od razu przywiodą na myśl owoce jarzębiny lub głogu, ale będzie to działanie na wyobraźnię poprzez skojarzenie, nie bezpośredni bodziec. Ładnie? Bardzo ładnie!

Magia juty

Jutowych ozdób jest dziś co niemiara w ofercie sklepów. Oprócz materiału sprzedawanego na rolki, łatwo kupisz konkretne, samoprzylepne jutowe ozdoby. Będą to ptaszki, kwiaty, serduszka, kokardki… Juta pięknie komponuje się z koronką. Jeśli myślisz, aby w ten sposób ozdobić swoje dekoracje, zdecyduj się na taśmę jutowo – koronkową.

Rozświetl swoją dekorację

Każda z dekoracji, którą przygotujesz może być rozświetlona ciepłym blaskiem lampek led. Wybierz jednak te lampki, które umieszczone są na cienkim druciku. Ozdobią to, co tworzysz, a widoczne kable nie będą stanowić problemu.

Jesienne dekoracje tworzą w mieszkaniu ciepłą atmosferę, gdy za oknem pierwsza słota. Nie trudno je wykonać. A efekt? Sprawdź.

Autorka: Barbara Szega