Data publikacji:

Mydło glicerynowe – jak zrobić samodzielnie? Przepis

Produkcja mydła w domu to dla ciebie czarna magia? Wypróbuj prosty przepis na glicerynowe mydełko. Przygotowywanie i dekorowanie mydła w domu to świetna zabawa, w którą możesz także zaangażować dzieci. Własnoręcznie wykonane mydła to świetny dodatek do prezentów. Sprawdź, jak je przygotować.

Mydło glicerynowe – właściwości

Odczyn pH gliceryny to około 5, gdzie większość mydeł łazienkowych ma o wiele bardziej zasadowy odczyn (9-10). Wybierając produkty glicerynowe do pielęgnacji skóry, wybierasz produkty o zbliżonym odczynie do pH skóry (5,5-6,5). Dzięki temu, równowaga kwasowo-zasadowa skóry pozostaje nienaruszona. Stosując mydełko glicerynowe, nie narażasz jej na nadmierne wysuszanie i popękanie. Gliceryna doskonale nawilża skórę. Radzi sobie nawet z suchą, nadmiernie złuszczającą się skórą. Możesz wzmocnić jej właściwości nawilżające, dodając do mydła olejki – np. olejek z nasion bawełny.

Właściwości mydła na bazie gliceryny:

  • nawilża skórę, chroni przed jej wysuszeniem
  • wygładza i zmiękcza skórę
  • nie podrażnia

Mydło glicerynowe – przepis

Przygotuj:

  • garnek z gorącą wodą
  • szklaną miskę
  • silikonową szpatułkę
  • silikonowe foremki na babeczki lub plastikowy pojemnik śniadaniowy

Składniki na mydło:

  • kostka bazy glicerynowej (około 250 g)
  • ulubiony olejek zapachowy
  • barwnik
  • garść suszonych kwiatów (np. stokrotki, lawenda lub wrzosy)

Wykonanie:

1) Zagotuj około 2 litry wody w garnku. Wody nie powinno być ani za dużo, ani za mało. Co to znaczy? Po wstawieniu szklanej miski z bazą glicerynową do garnka, nie powinna się wlewać do miski. Jednak powinno jej być na tyle dużo, by szklane ścianki szybko się nagrzały i umożliwiły rozpuszczenie kostki glicerynowej.

2) Zanim wrzucisz kostkę do miski, możesz ją pokroić na mniejsze kawałki. Dzięki temu masa szybciej się rozpuści. Upłynnioną masę mieszaj za pomocą silikonowej szpatułki.

3) Dodaj kilka kropel (2-3) barwnika i mieszaj dalej. Możesz także dodać kilka kropel olejku zapachowego (1-2). Dostępne są olejki eteryczne i olejki syntetyczne. Na etapie mieszania możesz także dodać ulubione suszone kwiaty, płatki kwiatów lub inne dodatki – np. ziarna kawy, płatki owsiane lub plastry ususzonych owoców.

4) Płynną glicerynę wlej do wybranych foremek. Mogą to być silikonowe formy na muffinki, kostki lodu lub zwykły plastikowy pojemnik. Formy wcześniej dokładnie umyj i wysusz. Po wlaniu masy, możesz też dodać więcej dodatków na wierzch.

5) Mydło jest gotowe po około 8-24 godzinach. Czas zależy od wielkości form. Im mniejsza, tym mydło szybciej zastyga. Po tym czasie, możesz wyjąć mydełka, zapakować na prezent lub włożyć do mydelniczki w łazience – mydło jest gotowe do użycia!

Baza glicerynowa – którą wybrać?

Baza glicerynowa ma neutralny zapach. Powinna być bezpieczna – nie wykazywać właściwości drażniących ani uczulających. Najbardziej popularne są przeźroczyste i białe kostki glicerynowe. Możesz także natknąć się w sklepach na miodowe bazy glicerynowe, które zawierają dodatek miodu.

Dodatki do mydła glicerynowego

Możesz dodać wszystko to, co nie rozpuści się pod wpływem wysokiej temperatury, jaką osiąga masa w szklanym naczyniu. Mogą to być suszone kwiaty, zioła, przyprawy lub ziarna kawy. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Zioła i przyprawy naturalnie nadają mydełkom zapach a zmielone ziarenka kawy sprawiają, że mydło może mieć właściwości peelingujące skórę.

W mydle możesz także zatopić ulubione zabawki dziecka – np. małe figurki. Dzięki temu, dziecko chętniej będzie po nie sięgać np. po wyjściu z toalety. Figurki nie powinny się zniszczyć. Dlatego po skończeniu się mydła, można się nią ponownie bawić lub wykorzystać raz jeszcze w domowej produkcji mydła.

Barwniki do mydła glicerynowego

Mydełko może przybrać każdy kolor, jaki sobie zamarzysz. Rozpoczynając swoją przygodę z manufakturą mydła w domu, wybierz tylko podstawowe kolory. Barwniki możesz z powodzeniem mieszać. Dzięki temu, możesz sam stworzyć np. barwnik fioletowy (mieszając czerwony i niebieski ze sobą).

Zaangażuj dzieci do kreatywnej zabawy - domowej produkcji mydła

Robienie mydła w domu to świetna zabawa dla najmłodszych. Każdy może przygotować swoje własne mydełko – wybrać barwniki, olejek i dodatki oraz mieszać upłynnioną masę pod twoim okiem. Własnoręcznie przygotowane przez dziecko mydełko, może być bardzo pomocne w nauce higieny osobistej dziecka.

Mydło glicerynowe – dla kogo?

Mydło glicerynowe jest polecane dla każdego, także dla alergików. Mogą je używać także dzieci. Jedynie osoby z tłustą cerą powinny skonsultować ich stosowanie z dermatologiem. Silnie nawilżające właściwości gliceryny są wykorzystywane w różnego rodzajach kremach, balsamach i emulsjach. Wszystkie produkty na bazie gliceryny, polecane są przede wszystkim osobom, które mają suchą skórę.

Mydło glicerynowe – o czym pamiętać?

Mydełko będzie dłużej służyć, jeśli po każdym użyciu będzie osuszane. Możesz do tego używać drewnianej mydelniczki, która wsiąknie nadmiar wody. Dobrym rozwiązaniem może być też skorzystanie z mydelniczki z dziurkami na dnie, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać do podstawki pod mydelniczkę.


 Zdjęcie: Envato Elements