Data publikacji:

Jak zrobić świece sojowe?

Wykonanie własnej pachnącej świecy daje ogromną satysfakcję. Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej osób traktuje wyrób świeczek sojowych DIY jako ciekawe hobby. Są doskonałym pomysłem na umilenie relaksującego wieczoru we własnym domu lub podarunek od serca dla bliskiej osoby. Jak zrobić świece sojowe? To bardzo proste. Wystarczy kilka niezbędnych akcesoriów, skupienie i odrobina cierpliwości, by cieszyć się własnoręcznie wykonaną piękną i praktyczną ozdobą.
jak zrobić świecę sojową

Czy świece sojowe są zdrowe?

Świeczki z wosku sojowego są produktem w pełni naturalnym i wegańskim, z tego powodu cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Mimo to niektórzy mają obawy, czy rzeczywiście jest to produkt godny polecenia. Czy świece sojowe są szkodliwe? Nie. Podczas spalania wosku nie wytwarzają się żadne niekorzystne dla zdrowia substancje, tak jak ma to miejsce w przypadku świec parafinowych.
Dodatkową zaletą świec z wosku sojowego jest fakt, że są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż te wykonane z parafiny, podczas spalania wytwarzają dużo mniej dwutlenku węgla. Ze względu na niższą temperaturę topnienia, palą się też dużo wolniej i wystarczają na dłużej. Pamiętaj, żeby wykorzystywać ponownie naczynka po świecach, a twój wkład w ochronę środowiska będzie jeszcze większy.

Czego potrzebujesz do wykonania świecy sojowej DIY?

Jeśli masz zamiar spróbować swoich sił w wyrobie świec sojowych DIY, zaopatrz się od razu w większą ilość niezbędnych elementów. Ta dobra rada pozwoli ci uniknąć konieczności ich szybkiego dokupowania, kiedy już pochłonie cię bez reszty nowe hobby. Jego prostota i niemal medytacyjny charakter pomogą ci oderwać się od codziennych problemów.
Jak zrobić świece sojowe? Potrzebne ci będą:
 • wosk sojowy (najczęściej występuje w płatkach);
 • knoty – mogą być wykonane z bawełnianego sznurka lub drewna;
 • słoiki lub inne wytrzymałe na wysoką temperaturę i estetyczne naczynia;
 • naturalne olejki eteryczne;
 • dodatki, takie jak barwniki, płatki kwiatów, gwiazdki anyżu, goździki, ziarna kawy.
Do wykonania świeczek sojowych DIY potrzebujesz również małego garnka lub miski, w których roztopisz wosk, a jeśli używasz knota sznurkowego, również patyczka, który utrzyma go podczas tężenia świecy. Jeżeli dopiero zaczynasz, możesz zaopatrzyć się w gotowy zestaw, zawierający wszystkie niezbędne elementy do wytwarzania świec. Jest to również świetny pomysł na prezent dla wielbiciela czy wielbicielki rękodzieła.

Jak zrobić udane świece sojowe?

Jak zrobić udane świeczki sojowe? Dobierz składniki najwyższej jakości, a podczas topienia wosku i innych niezbędnych czynności zachowaj pełną koncentrację. Dzięki temu nie przegapisz momentu, kiedy wosk będzie już miał konsystencję odpowiednią do wypełnienia docelowego naczynia.
Żeby cieszyć się udanym i zdrowym wyrobem, uważnie dobieraj olejki. Postaraj się, by były to naturalne olejki eteryczne, które mają wspaniały zapach i są korzystne dla zdrowia. Istotne jest również pilnowanie proporcji. Zawartość olejków powinna wynosić około 8% masy świecy. Dodanie zbyt dużej ilości jest niebezpieczne.
Kiedy masz już zgromadzone wszystkie niezbędne składniki i akcesoria, możesz przystąpić do najprzyjemniejszej części, przekonując się w praktyce, jak przyjemnie jest zrobić świece sojowe we własnych czterech ścianach.

Świece sojowe – jak zrobić krok po kroku

 1. Zdecyduj, jakie naczynie wykorzystasz do wytworzenia swojej świecy sojowej DIY. Pamiętaj, że będzie ono ozdobą twojego mieszkania. Nie musi to być koniecznie typowy szklany słoik –równie dobrze sprawdzi się filiżanka, miseczka lub inne ładne naczynko.
 2. Oceń, ile wosku potrzebujesz. Dobrą metodą, żeby to sprawdzić, jest dwukrotne nasypanie wosku do naczynia – po roztopieniu powinien je wypełnić.
 3. Wosk sojowy możesz roztopić na dwa sposoby. Jeżeli posiadasz mikrofalówkę, wystarczy, że w szklanym lub metalowym naczyniu włożysz do niej płatki na 2–3 minuty. Jest to szybsza metoda roztopienia wosku do świecy sojowej. Jak zrobić to bez mikrofalówki? Na zwykłej kuchence roztopisz go w kąpieli wodnej, umieszczając mały garnek we wnętrzu większego, dokładnie tak, jak roztapia się czekoladę. Ta metoda pozwala na lepszą kontrolę temperatury roztopionego wosku, która powinna oscylować w okolicy 70 stopni Celsjusza.
 4. Kiedy wosk jest już roztopiony, należy dodać do niego wybrany olejek eteryczny lub własną mieszankę. Pamiętaj, że zawartość olejków nie powinna przekroczyć 8% całej masy świecy.
 5. Żeby świeca mogła płonąć, konieczny jest również knot. Bardzo stabilny będzie drewniany, który nie wygina się podczas nalewania wosku. Jak zrobić świece sojowe z bawełnianym knotem? Najpierw należy je przytwierdzić do dna odrobiną wosku, a następnie zabezpieczyć patyczkiem położonym na górze naczynia. Po przywiązaniu do niego końcówki knota możesz spokojnie odczekać, aż wosk zastygnie.
 6. Wlewaj wosk do naczynia powoli, przytrzymując knot. Nie może on być zbyt gorący, powinien mieć niewiele ponad 50 stopni Celsjusza, czyli powoli wykazywać oznaki tężenia.
 7. Poczekaj około doby, aż świeca sojowa zupełnie stężeje.
 8. Przytnij knot na długość około 0,5 cm.
 9. Na koniec możesz ozdobić swoją świecę płatkami kwiatów lub innymi ozdobami. Robi się to dopiero po ostygnięciu wosku, w przeciwnym razie zatoną we wnętrzu świecy.

Jak zrobić świece sojowe? Spokojnie i cierpliwie

Chociaż wytwarzanie świeczek sojowych DIY jest proste i wymaga zaledwie kilku kroków, podczas całego procesu konieczne jest pełne skupienie na wykonywanych czynnościach. Każda niecierpliwość może doprowadzić do nieudanej próby i frustracji.
Wykonując własną świecę sojową, masz szansę zdecydować, jak zrobić każdy z jej elementów, wybrać zapach lub jego brak, rodzaj naczynka czy knota. Dzięki temu twój wyrób będzie wyglądał dokładnie tak, jak chcesz.
Zdjęcie: Envato/ twenty20photos
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym