Data publikacji:

Jak zacząć przygodę z malowaniem na płótnie?

Z płótnami od stuleci pracują najwięksi mistrzowie malarstwa, których dzieła podziwiamy w muzeach całego świata. Do dziś ta forma malarstwa pozostaje najpopularniejszą, zarówno wśród osób preferujących abstrakcyjną sztukę, jak i artystów tworzących realistyczne krajobrazy lub portrety. Nie oznacza to jednak, że malowanie na płótnie jest zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów. Pracę nad własnymi dziełami można rozpocząć w dowolnym wieku, nie mając większego doświadczenia z rysunkiem. Podpowiadamy zatem, jak się za to zabrać.
malowanie na płótnie

Malowanie na płótnie – co warto wiedzieć?

Choć przygodę z malowaniem na płótnie można zacząć na własną rękę, zamawiając odpowiedni zestaw przyborów i materiałów, samodzielna nauka jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla mało cierpliwych osób. Biorąc po raz pierwszy do ręki pędzel, nie powinniśmy spodziewać się szybkich postępów. Nawet najbardziej utalentowane osoby muszą w pierwszej kolejności opanować podstawowe zagadnienia związane z malowaniem. 
W samodzielnej nauce malowania na płótnie niezbędne okażą się książki oraz liczne poradniki dostępne w sieci, jak również specjalistyczne fora. Nic jednak nie zastąpi kontaktu z nauczycielem, na bieżąco poprawiającym nasze błędy oraz dzielącym się przydatnymi poradami. Jeżeli mamy więc taką możliwość, zapiszmy się na kurs malowania dla początkujących. Zajęcia tego typu często oferowane są przez organizacje pozarządowe lub lokalne domy kultury. Bardzo często w ramach lekcji możemy skorzystać z gotowego zestawu farb i narzędzi, co uwalnia nas od potrzeby ich samodzielnego kupna. Oczywiście malować możemy też poza lekcjami. Czego wówczas potrzebujemy?

Jak zacząć malować na płótnie – narzędzia i akcesoria

Malowanie na płótnie wymaga od nas wydzielenia w domu kącika, w którym możemy umieścić ramę obrazu oraz większość akcesoriów i narzędzi. Zanim zaczniemy rozważać, czy warto zacząć zabawę z tym hobby, należy wziąć to pod uwagę. Każdorazowe rozkładanie się z przyborami jest dość pracochłonne i nietrudno podczas niego o przypadkowe rozlanie farb lub uszkodzenie płótna. Miejsce, w którym malujemy, powinno być dobrze oświetlone, zależy nam w szczególności na naturalnym świetle. Wieczorami pomocna będzie dobra regulowana lampa LED z możliwością zmiany temperatury oświetlenia.

Farby

Rozpoczynając malowanie na płótnie, sięgamy najczęściej po jeden z trzech typów farb. Każdy z nich wymaga innej techniki oraz przygotowania, daje też bardzo różne rezultaty .

Farby olejne

Farby olejne są dość gęste i sprzedaje się je w tubkach. Przed położeniem na płótnie mieszamy je na specjalnej drewnianej lub plastikowej palecie. Do rozcieńczania używamy tutaj dedykowanych środków chemicznych. Farby charakteryzują się bardzo intensywnymi kolorami, dają ogromne możliwości doświadczonym artystom, ale opanowanie podstaw korzystania z nich zajmie nam bardzo dużo czasu. Ich wadą jest też dość długi czas schnięcia. Dodajmy również, że oleje muszą być solidnie zabezpieczone werniksem (specjalna warstwa lakieru), w przeciwnym wypadku dość szybko pękają i kruszą się pod wpływem słońca oraz zmian temperatury i wilgotności.

Farby akrylowe

Polecane amatorom i początkującym, farby te również sprzedaje się tubkach, ale do ich rozcieńczania wystarcza zwykła woda – nie musimy więc korzystać z mocnych i łatwopalnych środków chemicznych. Dają sporo możliwości i sprawdzają się w różnych stylach malarskich. Do ich zalet należą też znacznie szybszy czas schnięcia oraz duża trwałość. 

Farby akwarelowe

Popularne farby wodne sprzedawane pod suchą postacią. Mają mało intensywną i półprzezroczystą barwę. Ze względu na rzadką konsystencję schną w błyskawiczny sposób, dając sporo możliwości ekspresji i stosowania interesujących technik malarskich. Do malowania używa się tutaj mniejszych pędzli, akwarelowe obrazy są więc z reguły wykonywane na niewielkich płótnach.

Płótno i sztaluga

Płótno to odpowiednio spreparowany kawałek tkaniny, który jest mocno naciągnięty na drewnianą ramę. Doświadczeni artyści często przygotowują je samodzielnie, dostosowując do własnych potrzeb i wizji. Początkujący powinni jednak sięgnąć po gotowe produkty dostępne w specjalistycznych sklepach. Znajdziemy w nich płótna w najpopularniejszych wymiarach, które po wyciągnięciu z opakowania nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki.
Płótno ustawić najlepiej na specjalnej sztaludze malarskiej, której pozycję można regulować, aby móc wygodnie ustawić się naprzeciw niego. Sztalugi wykonywane są z drewna, ustawiamy je zazwyczaj na wbudowanych nóżkach, bezpośrednio na podłodze lub stole czy biurku.

Pędzle i inne akcesoria

Rozpoczynając przygodę z malowaniem na płótnie, warto zaopatrzyć się w zestaw dobrych pędzli o różnej grubości i szerokości, który pozwoli nam poeksperymentować i zdecydować, z jakich modeli najwygodniej się nam korzysta i jakie dają najlepsze efekty. Amatorom poleca się produkty z syntetycznym włosiem, które nie wymagają tak troskliwych zabiegów pielęgnacyjnych, jak te z naturalnym włosiem. Lepiej też wybaczają błędy związane z niepoprawną techniką lub używaniem zbyt gęstych farb. 
Wielu malarzy do rozprowadzania farb olejnych i akrylowych używa też metalowych szpachelek w różnych rozmiarach. Jeżeli zainteresowaliśmy się ich wykorzystaniem, warto dokupić kilka sztuk na próbę.
Niezwykle istotna jest też paleta malarska, choć w jej roli możemy użyć zwykłej deski. Jeżeli jednak chcemy poczuć się jak prawdziwi artyści, warto kupić dedykowany model do trzymania w dłoni, który jest wykonany z drewna lub tworzywa.
Zdjęcie: Envato Elements