Data publikacji:

Jak zrobić płyn do baniek? Poznaj prosty przepis!

Zestaw do robienia mydlanych baniek można kupić za grosze. Można go też przygotować praktycznie za darmo – wystarczą ci środki i akcesoria, które na pewno masz w domu. Jak zrobić płyn do baniek, które będą duże i wytrzymałe? Mamy kilka wskazówek!

jak zrobić płyn do baniek

Jeśli masz dzieci, z pewnością wiesz, ile radości może przynieść puszczanie baniek mydlanych. Ta prosta zabawa potrafi zająć malucha na naprawdę długi czas. Gotowe zestawy z płynem do baniek mydlanych można kupić w każdym sklepie z zabawkami. Okazuje się jednak, że nie jest to konieczne – znając odpowiednie proporcje składników, możesz przygotować naprawdę przyzwoity domowy płyn do baniek.

Przygotowując własny płyn do baniek, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale przyczynisz się do zmniejszenia produkcji plastiku. Gotowe zestawy dostępne w sklepach zawsze zawierają buteleczki z tworzyw sztucznych. Domowy płyn do baniek mydlanych to zdecydowanie rozsądniejsze rozwiązanie!

Sprawdź również, jak zrobić gniotka.

Przepis na płyn do baniek mydlanych

Sekretem dużych baniek, które nie pękają szybko, są właściwe proporcje składników płynu. Jeśli do tej pory próby przygotowania dobrego specyfiku się nie powiodły, spróbuj poniższej receptury. Gwarantujemy, że tak przygotowane bańki zaskoczą twoje pociechy!

Domowy płyn do baniek – składniki:

  • 1 litr ciepłej wody,
  • 30 ml płynu do naczyń,
  • 15 ml gliceryny.

Przygotowanie domowego płynu do baniek mydlanych zajmie ci nie więcej niż kilka minut. Składniki wystarczy dokładnie wymieszać i… to wszystko! Domowy płyn do baniek jest gotowy do użycia i beztroskiej zabawy.

Wskazówka: wiele osób twierdzi, że jeszcze trwalsze bańki mydlane można uzyskać, zastępując wodę z kranu wodą destylowaną.

Jak zrobić płyn do baniek mydlanych bez gliceryny?

Jeżeli do tej pory przygotowywałeś płyn do baniek używając tylko detergentu i wody, z pewnością zauważyłeś, że pękają dość szybko. Sekretem trwałych baniek mydlanych jest dodatek gliceryny, która otacza każdą z nich cieniutką warstwą.

Gliceryna nie jest jednak substancją, którą można znaleźć w każdym domu. Ponadto nie można jej używać, gdy dziecko wykazuje skłonności do alergii. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić płyn do baniek mydlanych bez gliceryny, możesz zastąpić ją łyżeczką cukru pudru, który zagwarantuje bardzo podobny rezultat. Drobno zmielony cukier zapewni każdej bańce cienką „tarczę”, która przedłuży jej trwałość!

Co jeszcze jest potrzebne do puszczania baniek mydlanych?

Domowy zestaw do baniek nie obędzie się również bez narzędzia, które nada im odpowiedni kształt. Pętelkę do puszczania baniek również możesz przygotować własnymi siłami!

Jeśli twoja pociecha chce puszczać bańki na zewnątrz, wspaniałym rozwiązaniem będzie przygotowanie dużej pętli na bańki. Wystarczą dwa patyki i sznurek, który zwiążesz w pętelkę o pożądanej wielkości. Pętlę należy zanurzyć w naczyniu z płynem, a następnie wykonać zamach – pod wpływem powietrza, powstanie piękna i duża bańka. W roli pętli do baniek sprawdzi się również najzwyklejsza skakanka.

Do puszczania mniejszych baniek mydlanych w domu najlepiej wykorzystać kółeczko ze starego, gotowego zestawu. Jeśli jednak go nie posiadasz, zrób je samodzielnie, wykorzystując to, co masz pod ręką. Przydatne okażą się np. plastikowe słomki czy kółka od kluczy.

Domowy płyn do baniek: prosty sposób na dziecięcą frajdę

Wystarczy kilka składników i kilka minut, aby przygotować niezawodną zabawkę dla dziecka – zestaw do puszczania mydlanych baniek. Nie musisz kupować gotowego płynu – zrób go sam! To tańsze i bardziej ekologiczne.

Autorka: Joanna Stanuch