Data publikacji:

Jak marynować grzyby?

 W wigilijnej lub rozgrzewającej jesiennej zupie, jako dodatek do aromatycznego sosu, faszerowane, z jajkiem, delikatnie obsmażone na maśle – grzyby można przyrządzić na wiele sposób, tak by rozpieściły nasze podniebienie. W okresie wzmożonego okresu ich zbiorów grzybiarze zmagają się z nie lada wyzwaniem, co zrobić ze swoich obfitych plonów. Część pięknych podgrzybków, prawdziwków czy borowików można oczywiście ususzyć, część zjeść ze smakiem od razu, a część po prostu zamknąć w słoiczkach. Jak marynować grzyby, by cieszyć się nimi także poza sezonem? Wyjaśniamy to krok po kroku!
marynowane grzyby

Marynowanie grzybów w occie – przepis na smakowite przetwory!

Do marynowania grzybów warto wybrać nieco mniejsze gatunki. Idealnie sprawdzą się więc opieńki, maślaki, kozaki, kurki, rydze czy nawet pieczarki. Jeśli wśród naszych zbiorów znalazły się dorodne borowiki lub podgrzybki, wystarczy, że pokroimy je na nieco mniejsze kawałki! Ważną rolę odgrywa również przyrządzenie odpowiedniej zalewy na bazie wody i octu! Gdy zastanawiamy się, jak marynować grzyby, powinniśmy zadbać o przygotowanie roztworu, dzięki któremu nasze zbiory będą mogły spokojnie leżakować w spiżarni przez długie miesiące.

Marynowanie grzybów w occie pozwoli również na urozmaicenie diety zimą, kiedy to kuchnia staje się nieco bardziej monotonna. Sam proces przygotowania zalewy nie jest czasochłonny i skomplikowany, poradzi sobie z nim każda osoba debiutująca w roli domowego kucharza. Grzybowe przetwory wzbogacą i uatrakcyjnią wiele potraw – zarówno tych polskich, jak i orientalnych. Idealnie komponują się z mięsnymi i rybnymi daniami. Nadadzą klasycznej sałatce jarzynowej niepowtarzalny aromat .

Zamarynowane borowiki czy podgrzybki charakteryzują się także głębokim, umamicznym smakiem ważnym w kuchni azjatyckiej – będą więc niebanalnym dodatkiem do ramenu czy innych dań wywodzących się ze wschodu. Miłośnicy nieskomplikowanych rozwiązań mogą sięgnąć po grzyby do kanapek lub po prostu wyjadać je bezpośrednio ze słoiczka – za każdym razem, gdy pojawi się ochota na szybką przekąskę!

Nie wiesz, które z dodatków wybrać, by podkręcić smak przetworów? Jak marynować grzyby? Prawdziwki oraz inne gatunki obowiązkowo muszą zostać zamknięte w słoiczkach z przyprawami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do zalewy dodać również inne warzywa – marchewkę, fasolkę szparagową czy kalafior. Podczas wykonywania marynaty jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Jak marynować grzyby leśne? Prosty przepis bazowy

Na co dzień nie spędzasz zbyt wiele czasu w kuchni? Jesteś zapalonym grzybiarzem, ale nie wiesz, jak marynować grzyby leśne? Przychodzimy z pomocą! Poniżej przedstawiamy prosty przepis na aromatyczne, grzybowe przetwory. Co będzie potrzebne?
  • Około 4 kg grzybów
  • 2 szklanki octu – spirytusowego, winnego lub jabłkowego
  • 8 szklanek wody
  • 2 cebule
  • Kilka ziaren ziela angielskiego
  • 8 liści laurowych
  • 8 ziaren gorczycy
  • 4 łyżeczki soli
  • 4 łyżki cukru
Teraz nie pozostaje nic innego, jak wziąć się do dzieła!
  1. Grzyby dokładnie myjemy, obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Cebule obieramy i również kroimy.
  2. Zagotowujemy garnek z wodą i obgotowujemy grzyby wraz z cebulą. Czas ich obgotowywania powinien wynosić około 5-8 minut.
  3. Grzybami i cebulą wypełniamy słoiczki do ¾ ich pojemności. Słoiki wraz z nakrętkami powinny być uprzednio umyte, wyparzone i osuszone.
  4. Zagotowujemy ocet z wodą, przyprawami, solą i pieprzem. Grzyby zalewamy gorącą zalewą.
  5. Dokładanie zakręcamy słoiki i odwracamy wieczkiem na dół.
  6. Gdy przetwory przestygną, z powrotem je odwracamy i chowamy do spiżarki lub piwnicy. Nasze marynowane grzyby będą gotowe do spożycia już po kilku dniach. Najlepiej jednak odczekać około dwóch tygodni, by cieszyć się pełnią ich smaku.
Autorka: Anna Mlonka