Data publikacji:

Jak uszczelnić okna?

Nieszczelne okna skutecznie zmniejszają skuteczność systemu ogrzewania, czego skutkiem są oczywiście wyższe rachunki. Uciekające ciepło to nie jedyny problem jaki stwarzają, zimą i jesienią podnoszą też wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co może sprzyjać rozwojowi pleśni na ścianach, a także szybszemu niszczeniu parapetów lub ram okna. Wbrew pozorom nieszczelność to przypadłość nie tylko starszych modeli okien wykonanych z drewna, z problemem tym mogą zmagać się również popularne plastikowe konstrukcje. W artykule podpowiadamy, jak samodzielnie uszczelnić okna.
jak uszczelnić okna

Jakie są przyczyny nieszczelnych okien?

To, czy okna są nieszczelne, można bardzo łatwo sprawdzić, przykładając rękę do ramy, zwłaszcza w zimniejszą pogodę. Jeżeli czujemy wyraźny chłód i przepływ powietrza przy zamkniętych skrzydłach trzeba zacząć działać. W przypadku nowych okien i budynków nieszczelność wynikać będzie przede wszystkim z powodu złego montażu.
Kolejną popularną przyczyną tego zjawiska będzie fizyczne zużycie się elementów okna, z czym mamy do czynienia zwłaszcza w przypadku modeli wykonanych z drewna. Uszkodzeniu mogły ulec też okucia ramy lub uszczelki zamontowane w skrzydłach. 

Jak uszczelniać okna – najpopularniejsze metody

Za uszczelnienie okien możemy zabrać się bez samodzielnie bez potrzeby wzywania specjalisty. Koszt tej operacji nie będzie specjalnie wysoki. Z zadaniem poradzą sobie nawet osoby nie mające większego doświadczenia w podobnych pracach. Możemy wybierać spośród kilku popularnych metod. To jaką z nich wybierzemy zależy w dużej mierze od tego, w jakim miejscu okno jest nieszczelne (rama lub skrzydła). 

Wymiana taśm uszczelniających

Plastikowe okna do uszczelniania ram wykorzystują charakterystyczne czarne taśmy uszczelniające. Z czasem materiał z jakiego zostały wykonane może jednak tracić swoją elastyczność i kształt, wpuszczając do wnętrza zimne powietrze. W takim wypadku należy je wymienić, aby nie utrudniać zamykania okna wybieramy produkty o takim samym rozmiarze i przekroju. 
Po usunięciu starej uszczelki naklejamy nową (większość produktów jest samoprzylepna), przed podjęciem jakichkolwiek kroków pamiętajmy jednak o dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni, na jaką ją nakładamy.
Poprawna instalacja taśmy wymaga też demontażu elementów okna, w czym może potrzebować pomoc innej osoby. Warto zauważyć, że w niektórych najnowszych modele okien PVC uszczelki są montowane na stałe i nie można ich łatwo usunąć, nawet po uszkodzeniu, w tym wypadku zgłaszamy się do specjalisty lub sięgamy po uniwersalne taśmy z pianki.

Uszczelniające taśmy z pianki poliuretanowej

W przypadku okien drewnianych, zwłaszcza w starszych blokach lub kamienicach, najskuteczniejszym sposobem na izolację okna jest użycie samoprzylepnych taśm uszczelniających z poliuretanu. W sklepach znajdziemy bogaty wybór produktów o różnej grubości i szerokości, pasujących do najróżniejszych ram okiennych lub drzwiowych. Pamiętajmy, że źle dobrana uszczelka może znacząco utrudnić zamykanie lub otwierania okna. Z taśm samoprzylepnych tego typu można korzystać również w okna plastikowych. W obu przypadkach równie ważne jest poprawne oczyszczenie powierzchni okna, które zapobiega odklejaniu się materiału.
W sklepach dostaniemy nowoczesne produkty, które w przeciwieństwie do swoich odpowiednich sprzed lat, są odporne na zmienną temperaturę, a także promieniowanie UV, co znacząco poprawia ich wytrzymałość. Dobra taśma będzie służyła więc przez bardzo długi czas. Jej plusem jest też to, że można ją bez przeszkód pokryć farbą podczas malowania okna.

Jak uszczelnić okna domowym sposobem? Pianki uszczelniające

Pianki nadają się do usuwania większych szpar i ubytków powstałych bezpośrednio przy styku ściany oraz ościeżnicy. Po uzupełnieniu ubytków zabezpieczoną powierzchnię trzeba oczyścić z nadmiaru środka, a następnie należy pokryć tynkiem i pomalować lub położyć na nim np. tapetę.
Pianka po nałożeniu ulega szybkiego rozprężeniu skutecznie wypełniając nawet największe szczeliny. Środek nakładamy przy pomocy specjalnych pistoletów wyciskających je z plastikowej tubki. Koszt narzędzia nie jest specjalnie wysoki. Z pianki można korzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Silikony uszczelniające, czyli jak uszczelnić okna drewniane

Silikony działają na zasadzie podobnej co pianki, nadają się jednak do zabezpieczania przede wszystkim mniejszych szpar powstałych pomiędzy parapetami a ramami okiennymi, choć można ich też używać przy ścianach. Jeżeli pracujemy z plastikowymi okna musimy sprawdzić, czy wybrany silikon nie uszkodzi lub nie odbarwi materiału z jakiego zostały wykonane. W zależności od posiadanego okna, możemy użyć silikonów przezroczystych lub mających biały kolor.

Montaż dodatkowych listew wokół ramy okna

W dodatkowych uszczelnieniu ościeżnicy okna pomóc mogą też listwy układane na jej styku ze ścianą. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny, ponieważ są dostępne w różnych kolorach. Z listew można korzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich montaż jest stosunkowo prosty, ponieważ posiadają samoprzylepne brzegi, w zależności od potrzeb można je również przycinać.
Zdjęcie: Envato Elements