Data modyfikacji:

Szyjemy pościel dla niemowlaka

Po długich latach wraca moda na szycie — poduszkę, jak również kocyk dla dziecka można przecież wykonać samemu i to z zaskakującym rezultatem! Podpowiadamy, gdzie szukać wskazówek i jaką pościel wybrać…
pościel dla niemowlaka
Jak grzyby po deszczu wyrastają kursy i poradniki podpowiadające niemającym dawno igły i nitki w rękach mamom, jak uszyć kocyk minky, poszewkę na kołdrę, śliniaczek, a nawet bluzeczkę. Coraz więcej kobiet aktywnie zaprzyjaźnia się z maszyną do szycia, która w nowoczesnej wersji zaskakuje łatwością obsługi i jakością pracy. Domowe krawiectwo zaczyna być popularnym hobby…

Dlaczego warto samodzielnie szyć pościel do łóżeczka?

Kobieta spodziewająca się dziecka ma dziś wybór i może się napatrzeć — tradycyjne i internetowe sklepy oferują tak duży wybór odzieży, akcesoriów i pościeli dla niemowlaków, że naszym babciom zakręciłoby się w głowie. Ale ten ogrom ma też swoje słabe strony — na rynku króluje masowa sieciowa produkcja, która nie zachwyca designem ani jakością, ciekawsze zaś, bardziej atrakcyjne produkty z najwyższej jakości materiałów szokują ceną. Za rozkoszny kocyk minky zapłacimy bowiem nawet 150 złotych, a za luksusowy komplet pościeli do łóżeczka — nawet 500! Nic dziwnego, że niezwykle kusząca wydaje się opcja, aby wymarzony kocyk dla niemowlaka uszyć samodzielnie, wybierając wysokiej jakości, odpowiadający nam kolorystycznie materiał i wkładając w niego serce. Bo poza finansowym i designerskim aspektem właśnie to jest najczęstszą motywacją młodych mam — zrobić coś dla swojej pociechy własnymi rękami, poświęcić czas i trud, aby maluszek miał jedną jedyną na świecie taką pościel. Dla niemowlaka nie zrobi to oczywiście wielkiej różnicy, ale dzieci szybko rosną i już dwulatek będzie dumny, śpiąc na poduszce, jaką uszyła jego mama.

Z czego powinna się składać pościel dla niemowlaka?

Podstawa wyposażenia łóżeczka to prześcieradło, które musi dokładnie pasować do materaca, tak aby nie zsuwało się przy gwałtownych ruchach dziecka. Idealne są bawełniane prześcieradła na gumkach, które najwygodniej jest jednak kupić, ponieważ manewry z elastycznym materiałem i gumą wymagają sporo krawieckiej wprawy. Ponadto potrzebna nam będzie na pewno kocyk dla niemowlaka. W pierwszych miesiącach życia maluszki śpią zwykle w pełnych śpiochach i lekki, ale ciepły kocyk (np. minky) może być dla nich przyjemniejszy niż puchowa kołdra. Tradycyjna pościel do łóżeczka zawiera też zwykle poduszkę, jednak ze względów bezpieczeństwa nie poleca się jej dla niemowląt młodszych niż sześć miesięcy. A zatem warto więc najpierw nauczyć się, jak uszyć kocyk minky, a dopiero potem zabrać się za poduszeczkę, która posłuży dziecku przez kilka dobrych lat. Jeśli maluszek urodził się w sezonie jesienno-zimowym, w ciągu pierwszych miesięcy życia przyda mu się też śpiworek, który otuli go szczelnie w czasie snu i na pewno nie przesunie się w okolicę buźki, utrudniając oddychanie. W dalszej kolejności można też pomyśleć o ochraniaczu, który często wchodzi w skład wieloelementowych zestawów pościeli do łóżeczka i sprawdza się zwłaszcza w przypadku bardzo ruchliwych dzieci, obtłukujących sobie główkę o drewniane szczebelki.

Najlepszy kocyk dla niemowlaka

Mamy ciągle niestety bardziej dbają o kolor i design niż o materiał, jakość i praktyczność. W przypadku kocyka dla niemowlęcia należy przypuszczać, że dziecku będzie zupełnie obojętne, czy będzie spać pod żółtym czy niebieskim okryciem — wygląd poprawia raczej nasze samopoczucie. Co zaś będzie ważne dla maluszka, to miękkość w dotyku, zapach, lekkość i odpowiedni rozmiar. Wielką popularnością cieszą się ostatnio kocyki minky wykonane z materiału przypominającego polar, ale jeszcze gładszego, miększego i lżejszego. Minky można łatwo rozpoznać po wypukłych owalnych kropkach i niezwykle gęstej mięsistej strukturze, która sprawia, że ma się ochotę przytulić go od razu do buzi. Bez problemu może on spełniać funkcję pościeli dla niemowlaka. Na cieplejsze dni i noce idealny może być za to zwykły dwustronny kocyk bawełniany albo niezwykle lekkie i przewiewne połączenie bawełny z włóknem bambusowym.

Pozostaje jeszcze kwestia rozmiaru. Najmniejszy kocyk minky mierzy 75x75 cm i jest to wielkość wygodna podczas spaceru czy w podróży. Jako pościel do łóżeczka lepiej jednak sprawdzają się większe rozmiary, które pozwalają maluszkowi przewracać się do woli i nie dają się łatwo skopać. Jeśli więc planujesz samodzielne uszycie kocyka minky albo zwykłego bawełnianego, warto myśleć perspektywicznie i zaopatrzyć się materiał, który wystarczy na wymiar 70x100 albo nawet 100x135 cm — ten ostatni posłuży latami!

Jak uszyć kocyk minky — krok po kroku

Zanim zabierzemy się do pracy, trzeba przygotować odpowiedni kawałek materiału na kocyk. Minky jest dość drogi, więc często łączy się go z bawełną, tak że po jednej stronie jest mięciutki polarek w kropeczki, po drugiej zaś wesoła bawełniana tkanina we wzory, które trafią w gusta najmłodszych. W zależności od tego, jaki kocyk minky szyjemy, trzeba przygotować dwa identycznej wielkości prostokąty z wybranych materiałów oraz kawałek wypełnienia silikonowego w tym samym rozmiarze. Układamy warstwy jedna na drugiej — najpierw włókninę silikonową, następnie minky prawą stroną do góry, a na wierzch bawełnę lewą stroną do góry. Jeśli materiały są wyrównane, spinamy je dokładnie szpilkami co kilka centymetrów i zabieramy się do szycia. Profesjonaliści polecają szyć dwa razy — najpierw ściegiem normalnym, potem zygzakiem, aby nasz kocyk minky bez problemów znosił pranie i wirowanie w pralce. Nie należy przy tym obszywać całości — trzeba zostawić otwór na wywinięcie kocyka, który na koniec zszyjemy od zewnątrz. Całe zadanie jest naprawdę proste nawet dla początkujących i daje ogromną satysfakcję. Piękna pościel dla niemowlaka niekoniecznie musi wszak kosztować krocie!

Jak uszyć poduszkę dla dziecka?

W pierwszych miesiącach po narodzinach maluszkowi wystarczą regularnie zmieniane prześcieradło, pieluszka pod buzię i kocyk dla niemowlaka. W tym czasie można już zaplanować, jak uszyć poduszkę dla pociechy. Poduszka przeznaczona do spania powinna być płaska, aby niepotrzebnie nie szkodzić kręgosłupowi, i dość szeroka, aby dziecko nie spadało z niej przy każdym nocnym przewrocie. Jako wypełnienie poleca się kulkę silikonową, tworzywo podobne do waty, które jest antyalergiczne i nadaje się do prania w temperaturze do 40 stopni. Do poduszki wielkości 50x60 cm potrzebować będziemy ok. 80 dkg wypełnienia. Poduszkę szyjemy z wysokiej jakości bawełny i oczywiście warto pomyśleć też o ładnej poszewce, która sprawi, że pościel do łóżeczka będzie pięknym kompletem.

Wiele mam wykorzystuje też obeznanie z maszyną do szycia do stworzenia pogodnego, bajkowego klimatu w dziecięcym pokoiku. W sieci można znaleźć bardzo wiele poradników pokazujących, jak uszyć poduszkę dekoracyjną w kształcie chmurki, kotka, sówki czy autka. Jest to nieco wyższy poziom trudności, gdyż wymaga często doszywania akcesoriów, takich jak uszy, ogony, oczy czy nosy, ale całość zdecydowanie warta jest zachodu. Piękne kolorowe poduszeczki mogą pełnić funkcję przytulanek i zapewniają siedzącym już maluchom długie godziny zabawy w łóżeczku.

Bardzo często okazuje się, że kto już zacznie szyć dla niemowlaka, nie może przestać i w rezultacie nawet starsze dzieci otoczone są maminymi kołdrami, modnymi patchworkowymi narzutami czy fantazyjnymi dekoracjami pokoju. Samodzielne przygotowanie kocyka czy poduszeczki to wspaniały wstęp do bardziej ambitnych zadań, które mogą się skończyć nawet najbardziej szalonymi z wymyślnych kreacji karnawałowych. Mama z maszyną do szycia to nieoceniony skarb!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie