Data publikacji:

Co można zrobić z żywicy epoksydowej?

Żywica epoksydowa jest materiałem o bardzo wielu zastosowaniach, który z powodzeniem wykorzystywany jest w budownictwie, meblarstwie, elektronice, modelarstwie, a także w różnego rodzaju projektach rzemieślniczych i dekoratorskich. Praca z żywicą wymaga odpowiedniego przygotowania, ale efekty osiągane z jej pomocą mogą być bardzo interesujące. Radzimy, co można zrobić z żywicy epoksydowej, i przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat.
co można zrobić z żywicy epoksydowej

Czym jest żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa jest mieszaniną związków organicznych, przede wszystkim polifenoli, a także epichlorohydryny i oligomerów, które razem tworzą bardzo lepką i gęstą ciecz, która ulega stwardnieniu pod wpływem promieniowania UV oraz temperatury. Po zaschnięciu tworzy ciało stałe odznaczające się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także środki chemiczne.
Żywice epoksydowe sprzedawane są w sklepach i marketach budowlanych. Zazwyczaj dostępne są pod postacią mieszanek dwuskładnikowych, które trzeba ze sobą połączyć przed użyciem. W większym pojemniku otrzymujemy żywicę, a w mniejszym utwardzacz, bez którego płyn nie stężeje i nie zastygnie. Stworzenie mieszanki wymaga uwagi i musi być dokonane zgodnie z proporcjami podanymi przez producenta. Żywice dostępne są też pod postacią żeli służących przede wszystkim jako szybkoschnące kleje. 
Klasyczne żywice epoksydowe dzielimy na dwie grupy ze względu na ich zastosowanie. Pierwszą tworzą produkty do laminowania. Są one przeznaczone do wylewania w stosunkowo cienkich warstwach (zazwyczaj od kilku do kilkunastu milimetrów) na dużych powierzchniach. Druga grupa to żywice odlewowe, z których można tworzyć grube formy w przeróżnych kształtach, po ich uprzednim wlaniu do odpowiedniej formy. 

Co można zrobić z żywicy epoksydowej?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, żywica epoksydowa ma bardzo wiele różnych zastosowań, przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Żywica epoksydowa jako materiał budowlany

Na placach budowy oraz podczas remontów żywice epoksydowe używane są do zabezpieczania podłóg. Otrzymana z ich pomocą posadzka jest niezwykle gładka, wytrzymała i może mieć różne kolory. Wylewki żywiczne stosuje się w budynkach różnego typu, także w mieszkaniach i w domach. Co ważne, żywica może też pokrywać schody lub ściany, a nawet chodniki i ścieżki w ogrodach. 

Żywica epoksydowa jako materiał dekoracyjny

Przezroczyste żywice epoksydowe są używane bardzo chętnie do impregnacji intensywnie używanych powierzchni z drewna, np. stołów, blatów kuchennych lub łazienkowych, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla lakierów, ze względu na większą grubość, odporność na ścierania oraz wilgoć i wysokie temperatury.
Dzięki domieszkom kolorów w mieszance lub dodatków, takich jak brokat, przy odrobinie wprawy i pomysłu można uzyskać tutaj bardzo interesujące efekty wizualne. W żywicy używanej do laminowania mebli lub wykonywania blatów można też zanurzyć zdjęcia, wydrukowane grafiki, wycinki z książek, magazynów lub starych gazet, muszelki, piórka itd.

Żywica epoksydowa jako materiał do projektów hobbystycznych 

Plastyczne właściwości żywicy sprawiają, że można formować ją w najróżniejsze kształty, co zachęca fanów robót ręcznych do sięgania po nią. Sporym powodzeniem cieszy się zwłaszcza biżuteria wykonana z materiału, mogą to być niewielkie kolczyki, broszki, a nawet pierścienie. Zazwyczaj do ich wyrobu przygotowuje się odpowiednie formy, do których wlewa się najczęściej barwiony preparat. Wewnątrz bibelotów tego typu można zamknąć przeróżne ozdoby i przedmioty. Z żywicy wykonuje się też podobnie przystrojone drobne przedmioty domowego użytku, takie jak ozdobne półmiski, podstawki, ramki na zdjęcia itd. 
W projektach hobbystycznych innego typu żywica okazuje się doskonałym budulcem własnoręcznie zaprojektowanych makiet, przygotowanych z myślą o taktycznych grach wojennych albo planszowych. Przydaje się ona również w modelarstwie, gdzie wykonuje się z niej części wielu modeli albo elementy wystroju dioram, w jakich są wystawiane. 
Żywica jest też świetnym pomocnikiem podczas wykonywania bardziej skomplikowanych napraw. Wykonując odpowiedni odlew, jesteśmy w stanie zastąpić nią uszkodzone elementy mechaniczne lub konstrukcyjne wykonane z różnego typu tworzyw sztucznych. Pozwala to nieraz zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze i uniknąć wymiany zniszczonego przedmiotu.

Żywica epoksydowa – jak zacząć?

Hobbystyczną przygodę z żywicą powinniśmy zacząć od względnie małych projektów, które wykorzystują niewielkie ilości preparatu. Zawsze powinniśmy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, a podczas mieszania materiału zachowywać szczególną uwagę, bowiem jego składniki mogą są szkodliwe przy kontakcie ze skórą. Z tego też powodu pracujemy w gumowych rękawiczkach.
Mieszankę żywiczną należy zawsze bardzo starannie wymieszać, zwłaszcza jeżeli dodajemy do niej dedykowany barwnik. Uważamy przy tym, aby nie pojawiły się w niej trudne do usunięcia bąbelki powietrza, które po zastygnięciu całości będą wciąż widoczne (chyba że zależy nam na takim efekcie).
Wylewając środek, bierzemy pod uwagę to, że w trakcie wysychania zmniejsza on minimalnie swoją objętość. Warto też pamiętać, że żywica nie lubi bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem UV (światło słoneczne), po pewnym czasie zacznie pod jego wpływem wyraźnie żółknąć. Najbardziej zauważalne jest to w przypadku przezroczystego materiału pozbawionego barwników.

Żywica epoksydowa – z czym nie wolno jej łączyć?

Żywice epoksydowe nie są w pełni uniwersalnymi preparatami, nie będą one przywierać do przedmiotów wykonanych z polietylenu o zwiększonej gęstości, wosków i pokrytych nimi powierzchni, a także elastycznych taśm i silikonu.
Zdjęcie: Envato Elements