Data modyfikacji:

Jakie ołówki do rysowania wybrać?

Ołówek jest niewątpliwie najbardziej podstawowym narzędziem do rysowania. Z ołówków w równej mierze korzystają artyści, architekci i inżynierowie. Większość osób, które nigdy na poważnie nie interesowały się rysunkiem, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, jak niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego ołówka i jak wielki potrafi mieć on wpływ na komfort artysty i uzyskiwane przez niego efekty. Zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści mają w zanadrzu co najmniej kilka różnych ołówków, po które sięgają w różnych etapach pracy. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat ołówków do rysowania. 
ołówki do rysowania

Jaki ołówek do rysowania będzie dla mnie najlepszy?

Ołówki dzieli na trzy główne kategorie, różnią się one kształtem, sposobem wykonania, a także przeznaczeniem. Wszystkie jednak do rysowania wykorzystują grafitowy rdzeń. 

Ołówki drewniane 

Znane wszystkim klasyczne ołówki, w których grafitowy wkład jest umieszczony w osłonie wykonanej z drewna. W sprzedaży znajdziemy jednak również produkty, w których jest ona zrobiona z syntetycznych materiałów. Różnicę poczujemy zazwyczaj w ich niższej wadze oraz łatwiejszym ostrzeniu. 
Są to zdecydowanie najbardziej przystępne cenowo ołówki, za podstawowe produkty szkolne lub biurowe zapłacimy kilka złotych. Osoby zajmujące się rysunkiem sięgają jednak przede wszystkim po modele stworzone z myślą o zastosowaniach plastycznych, które firmowane są logo znanych marek. Różnica w cenie wynosi tutaj nawet kilkaset procent. W zamian za to, ołówki tego typu są jednak znacznie bardziej trwałe, dotyczy to zarówno osłony, jak i grafitu, który nie kruszy się i nie łamie np. po opuszczeniu na podłogę.
Wadą ołówków tego typu jest potrzeba ich regularnego ostrzenia, do czego używamy nożyków lub temperówek, a także to, że wraz z zużyciem zmniejszają swoje wymiary, co utrudnia nieraz pracę. 
Ołówki drewniane sprawdzają się nie tylko podczas wykonywania rysunków, ale także przygotowywania szkiców pod obrazy malowane farbami lub wykonywane przy pomocy innych technik plastycznych.

Ołówki mechaniczne

Ołówki mechaniczne przypominają zwykłe długopisy lub pisaki. Zamiast wkładu atramentowego używają one wymiennych grafitowych rysików, dostępnych w wielu twardościach. Wraz z powolnym zużyciem wysuwamy jest stopniowo z obudowy za pomocą pojedynczego kliknięcie. Produkty te zaprojektowane zostały oryginalnie z myślą o rysunku technicznym i pracy inżynierskiej, ale nieraz korzystają z nich również artyści. Ich niewątpliwą zaletą jest komfort pracy dzięki wyprofilowanej obudowie, a także to, że nie trzeba ich nigdy ostrzyć. Wymienne grafity są jednak bardzo delikatnie i łatwo pękają po opuszczeniu ołówka. 
Pamiętajmy, że w przypadku pracy czysto artystycznej nadają się one głównie do wykonywania wstępnego szkicu lub dodawania detali. Ze względu na niewielką szerokość rysika (zazwyczaj 0,7 mm lub 0,9 mm) oraz jego łamliwość z jego pomocą nie skorzystamy z wielu technik rysunkowych.

Grafity w sztyfcie

Ostatnią kategorią są grafity w sztyfcie, pozostające oryginalną formą ołówka. Produkuje się je z grubych kawałków odpowiednio spreparowanego grafitu, który pozbawiony jest trwałej osłony, zazwyczaj będzie on owinięty wyłączenie w papier. Produkty tego typu są wykorzystywane prawie wyłącznie przez artystów. Grafity to najlepsze narzędzie do wykonywania realistycznych cieni oraz pokrywania dużych powierzchni. Jest to zasługą ich dużej miękkości oraz łatwości, z jaką można je rozcierać. Nie nadają się jednak specjalnie do wykonywania szczegółowych szkiców oraz drobnych detali. 

Ołówki do rysowania a stopień twardości grafitu

Zazwyczaj bardziej od samej formy ołówka artystów interesuje przede wszystkim to, jak twardy jest jego grafit, co wpływa na sposób, w jaki można go wykorzystać go w trakcie rysowania. Tradycyjnie stopień twardości podawany jest w specjalnej skali. Standardowo do rysowania używa się bardziej miękkich grafitów, a do pisania i rysunku technicznego twardszych, jednak wiele zależy tutaj również od indywidualnych upodobań.

Ołówki z miękkim grafitami (oznaczenia w skali – od B do 9B)

To ołówki używane w znacznie mierze wyłącznie do rysowania. Stosunkowo najtwardsze modele z tej grupy mają oznaczenie B, a najbardziej miękkie – 9B. Do najczęściej wybieranych zaliczymy te z znakami 2B, 3B, 6B i 8B. Grafity tego typu dają możliwość uzyskania bardzo głębokiej czerni i pozostawiają na papierze grube i wyraźne linie, nawet przy minimalnym nacisku. Daje to ogromne pole do popisu, zwłaszcza doświadczonym rysownikom. Grafit można też z łatwością rozmazać palcem dla efektu lub innymi przedmiotami, takimi jak ściereczki lub gąbki.

Ołówki ze standardowymi grafitami (oznaczenia w skali – HB i F)

Ołówki z grafitami tego typu stanowią największą grupę produktów. Są one przeznaczone głównie do pisania lub wykonywania prostych rysunków technicznych. Są twardsze od miękkich modeli i przydają się stosunkowo rzadziej osobom zajmującym się rysunkiem. Swoje zastosowanie mogą znaleźć pod wykańczania szkiców.

Ołówki z twardymi grafitami (oznaczenia w skali – od H do 9H)

Najtwardsze grafity przeznaczone głównie do pisania i pracy z rysunkami technicznymi. Z ich pomocą wykonujemy bardzo cienkie i dokładne linie. Artyści mogą chwytać za nie, gdy zależy im na wykonaniu bardzo drobnych tekstur i detali. Aby zostawić ślad na kartce papieru, trzeba użyć siły. Po zmazaniu grafitu nawet na grubych kartkach papieru pozostają po nim łatwo zauważalne wgłębienia. Stosunkowo największe modele mają oznaczenie H, a najbardziej twarde – 9H.
Zdjęcie: Envato Elements