Data publikacji:

Czy malowanie płytek ma sens? Jaką farbę do malowania płytek wybrać?

Malowanie płytek to sprawa, z którą zazwyczaj wybieramy się do fachowca. Można to jednak zrobić samodzielnie. W dzisiejszym artykule rozważymy sensowność takiego rozwiązania, podpowiemy, jaką farbę wybrać, oraz przedstawimy garść porad dotyczących przygotowywania płytek do malowania. Dowiedz się, czy malowanie płytek ma sens, a jeżeli tak, jaka farba do malowania płytek sprawdzi się najlepiej.
farba do malowania płytek

Czy można pomalować płytki podłogowe?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza farba do płytek podłogowych oraz czy malowanie takich płytek ma w ogóle sens. O ile w przypadku okładzin na ścianach taki zabieg można uznać za sensowny, o tyle w odniesieniu do płytek podłogowych znacznie lepiej jest rozważyć wymianę okładziny. Podłogi są narażone na zupełnie inny typ naprężenia i obciążeń, co sprawia, że farba szybko się łuszczy i pęka.

Czy malowanie płytek ma sens?

Malowanie płytek jak najbardziej ma sens, pod warunkiem że będą to płytki, które znajdują się na ścianach. Wśród innych warunków można wymienić to, że nie powinny one odpadać od ścian i muszą być w ogólnym dość dobrym stanie. Dzięki temu malując je, uzyskamy satysfakcjonujący efekt i całkowicie odmienimy aranżację łazienkową. Większość farb, które zostały wyprodukowane z myślą o aplikacji na płytki, doskonale radzi sobie z pokryciem większości rodzajów materiałów.

Jakie efekty daje malowanie płytek? Zalety malowania płytek

Wśród zalet malowania płytek można wymienić to, że:
  • to szybki sposób na gruntowne odświeżenie aranżacji i całkowitą zmianę jej wyglądu,
  • nie ma konieczności zrywania okładziny i układania nowej,
  • nie trzeba przeprowadzać kosztownego i brudzącego remontu, a wszystko można zrobić samodzielnie,
  • malować można każdy rodzaj płytek – z dekorami, bez nich, gładkie, chropowate, mozaikowe.
  • farba do płytek łazienkowych

    Jak przygotować płytki do malowania?

    Żeby przygotować płytki do malowania, należy przede wszystkim dokładnie je umyć i odtłuścić przy pomocy profesjonalnego odtłuszczacza lub acetonu. Silikon należy pousuwać szpatułką, natomiast wszystkie fugi i zakamarki dokładnie wyszczotkować – najpierw szczotką, później przetrzeć mopem lub ściereczką.
    Na powierzchni nie mogą znajdować się żadne włosy, kłaczki ani pyłki, ponieważ będą one widoczne pod warstwą farby i zostaną w wybranym miejscu na stałe. Oczyszczenie powierzchni jest najważniejszym etapem podczas malowania płytek – jeżeli ta będzie tłusta, farba nie będzie przyczepiać się do powierzchni.
    Czasami konieczne będzie pomalowanie całości gruntem, a dopiero później nakładanie farby. Jedna warstwa nie wystarczy i należy nałożyć przynajmniej dwie. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw będzie trzeba robić około dzień przerwy. To z kolei wiąże się z ograniczeniami w zakresie używania łazienki czy kuchni.
    Z reguły farby do płytek po zakończeniu malowania zyskują pełne utwardzenie i związanie dopiero po około 20 dniach. Przez ten czas należy wstrzymać się z nadmiernym użytkowaniem i czyszczeniem malowanej wcześniej powierzchni. Jeden litr farby wystarcza na pokrycie siedmiu metrów kwadratowych ściany – oblicz zatem dokładnie, ile preparatu będziesz potrzebował i kup jeden czy dwa litry na zapas.

    Jaka farba do malowania płytek?

    Farba do płytek nie ma zazwyczaj wiele wspólnego ze zwykłymi farbami. Ma ona szczególne właściwości, które pozwalają osiąść jej na gładkiej powierzchni płytek, podczas gdy inne farby wymagają odpowiedniego stopnia chropowatości. Są to specjalistyczne preparaty o ograniczonej dostępności – z pewnością nie ma tutaj aż takiego wyboru, jak w przypadku standardowych farb ściennych. Najbardziej popularne są dwa rodzaje farb – V33 oraz Noxan Hydropox. Znaleźć można także farby do płytek Tikkurila Luja Ceramic Tiles czy lakiery do płytek najróżniejszych marek.
    Większość z dostępnych na rynku farb i lakierów do płytek posiada oznaczenia dotyczące tego, że nadają się do miejsc, które mają kontakt z wodą. Wybierając je, warto sprawdzić, czy są odporne na ścieranie, wodoodporne i kryjące. Zwłaszcza w przypadku lakierów zdarza się, że nie mają one satysfakcjonującego krycia, jednak oczywiście wszystko zależy od tego, na jakim finalnym efekcie zależy użytkownikowi kuchni czy łazienki.

    Farba do płytek – efekt

    Farba do płytek łazienkowych zazwyczaj ma satynowe wykończenie. W przypadku lakierów najczęściej wykończenie jest opisywane jako „satynowy mat”. Znaczy to, że na kafelkach uzyskujemy efekt pośredni. Dobrze pomalowane płytki powinny prezentować się estetycznie. Nie mają wówczas zacieków ani plam, nie rysują się zbyt szybko i wyglądają jednolicie. Ważne jest jednak to, by farba była nałożona równomiernie, starannie i w ilości zakładającej przynajmniej dwie, trzy warstwy. Pod farbę można nałożyć specjalny grunt, a na wierzch lakier, jednak nie są to kroki obowiązkowe.

    Jakie narzędzia przygotować?

    Do malowania płytek przydadzą się następujące narzędzia:
  • pędzel i wałek – wybierz duży, miękki wałek, który pozwoli pokrywać szybko duże, płaskie powierzchnie. Do zakamarków będziesz potrzebował niewielkiego pędzla o rozmiarze 3 cm lub 5 cm. Najlepiej kupić oba i sprawdzić, którym wygodniej będzie operować. Wszystko zależy od wielkości i liczby zakamarków w łazience. Do malowania fug malutki, dokładny pędzelek będzie podstawą;
  • kuweta malarska – to w niej będziesz rozrabiać i mieszać, a także przechowywać farbę podczas malowania. Przed przystąpieniem do procedury sprawdź, jak długo po rozrobieniu farba nadaje się do użytku. Upewnij się również, że będziesz mógł zanurzyć w kuwecie wałek w całości;
  • taśma malarska – pozwoli ochronić okolice, których nie zamierzasz pokrywać farbą jak np. framugi drzwi czy baterie prysznicowe. Taśmy malarskie należy po malowaniu usuwać delikatnie i powoli, najlepiej metodą na mokro;
  • szpachelka – pozwoli usunąć silikon, a także inne problematyczne zanieczyszczenia. Silikon namocz wcześniej octem lub acetonem, by łatwiej było go usunąć;
  • szczotka – przeznaczona do wyczyszczenia płytek z rozmaitych osadów. Powinna mieć na tyle twarde włosie, by bez problemów sobie z nimi poradzić, oraz na tyle miękkie, by nie rysować płytek.
  • Jak malować?

    Płytki maluj dużym wałkiem folkowym, dokładnie dociskając go do ściany. Maluj równomiernie i dbaj o to, by na płytki nie aplikować zbyt dużej ilości farby. Poprawek możesz dokonywać tylko w ciągu krótkiej chwili – w późniejszym czasie zniweczy to cały efekt estetyczny. Małe przestrzenie i zakamarki musisz pomalować niewielkim pędzlem. Jeżeli malujesz również sufit, a nie tylko ściany, zacznij właśnie od niego.

    Co na podłogę zamiast malowania?

    Ponieważ malowanie to świetny pomysł w przypadku płytek na ścianach, ale niekoniecznie trafiony pod względem odświeżania podłóg, należy poszukać innych rozwiązań. Dobrym wyborem jest zdecydowanie się na zerwanie okładziny podłogowej i ułożenie nowej. Jeżeli jednak z różnych względów nie można sobie na to pozwolić, trzeba będzie pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Tutaj z pomocą przychodzą pomysły takie jak układanie paneli winylowych, okładziny PVC lub metoda układania płytek na płytki. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale z pewnością jest tańsza, szybsza i mniej brudząca, niż zrywanie płytek i układanie nowych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!