Data modyfikacji:

DIY Notatnik w 9 krokach

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się zeszyty z różnymi hasłami i ozdobami. Dekoracyjny notatnik to taki, który ma ciekawą formę i niesztampowe dodatki. Artykuł poświęcony w całości temu, jak samodzielnie w 9 krokach zrobić swój własny notatnik. Ładne zeszyty to połowa sukcesu w szkole, pracy i...planowaniu.
Któż z Nas nie zna szybkiego tempa XXI wieku?

Bruliony służyły dawniej do zapisywania w nich wszelkich notatek i ważnych treści. Przy dzisiejszym natłoku obowiązku, spraw i informacji, zwykły brulion nie byłby w stanie motywować i sprawiać, żeby chciało Nam się wykonać to, co sobie założyliśmy.

Ładne zeszyty – o czym nie zapomnieć

Aby Twój notatnik działał tak, jak opisałam powyżej, przed przystąpieniem do projektu własnego zeszytu szkolnego, czy pamiętnika:
określi tematykę przyszłego zeszytu,
staraj się kreatywnie podejść do haseł, które umieścisz na jego okładce,
zbierz wszystkie niezbędne materiały, które masz w planach użyć w momencie kreowania notatnika,
wybierając dekoracje pamiętaj o zasadach spójności elementów, ale nie zapominaj, że jest to Twój zeszycik marzeń, więc nie obowiązują Cię tu żadne zasady kompozycyjne, w granicach rozsądku oczywiście.

Pora na przedstawienie mojego sposobu, dzięki któremu będziesz w stanie wykonać notatnik zupełnie samodzielnie, za pomocą techniki handmade.

NOTATNIK  – KROK PO KROKU

Zanim jednak przejdziemy do pierwszego kroku, warto przeczytać listę rzeczy niezbędnych do wykonania projektu "notatnik". A oto ona:
materiał o wymiarach około 29 X 21 cm (stara koszulka, szal itd.)
niezapisane kartki ze starych zeszytów (mogą być w kratkę, linię) lub białe kartki A4 zgięte na pół. Ilość kartek: dowolna
blok techniczny (potrzebne będą dwa prostokąty o wymiarach około 18 X 12 cm
dwa prostokąty o wymiarach około 18 X 12 cm wykonane z papieru o gramaturze ok. 200 g/m2
dwa prostokąty z papieru o wymiarach około 10 X 13 cm
szary papier (może to być tylna część bloku technicznego o wymiarach 13 X 20 cm
pasek z grubego papieru (może to być tektura) o wymiarach 1 X 12 cm
nitka w dowolnym kolorze (może być także mulina)
igła
klej introligatorski
nożyczki
linijka
dodatki, wedle uznania: guziki, powycinane z gazet słowa, tworzące hasło, wydrukowane motywujące hasła, zasuszone liście, naklejki, brokat etc.

KROK 1
Kartki ze starych zeszytów (przydadzą się zarówno zeszyty szkolne w kratkę, jak i linię – będzie to bardzo ciekawe połączenie, które znacząco wpłynie na wyjątkowość notesu) lub białe kartki A4 z bloku rysunkowego/ryzy papieru przytnij do wymiarów 12 X 17 cm.
Złóż je wszystkie na pół, po czym dokonaj ich grupowania (po około trzy kartki) i włóż jedną w drugą. Ciekawie będzie wyglądało, jeśli jedna kartka będzie w kratkę, druga w linię, trzecia biała.
Jeśli planujesz wykonanie zeszytu 60 kartkowego, wykonaj łącznie takich "trójek" dziesięć.  Składając karteczki pilnuj, aby wszystkie grzbiety (miejsca zgięcia) były po tej samej stronie.

KROK 2 
Za pomocą nitki i igły zszyj ze sobą trzy kartki (czynność tę wykonaj dla wszystkich "trójek". W wypadku zeszytu 60 kartkowego zszyjesz dziesięć razy zestaw trzech kartek). Gdy już skończysz, ułóż wszystkie zszyte kartki obok siebie i przeplatając igłę pod nitkami każdego z zestawu, połącz je.

KROK 3
Teraz na przygotowany wcześniej pasek z tektury nałóż klej i przyklej go w miejscu zszycia kartek.
KROK 4
Przed Tobą etap robienia okładki. Jest on bardzo przyjemny i wbrew pozorom, łatwy do zrobienia. Zanim okładkę okleisz materiałem, który wcześniej przygotowałaś, wyprasuj go i doprowadź do ogólnego porządku.
Rozłóż materiał spodem do części ozdobnej i umieść na nim szary papier. Weź do ręki nożyczki i wytnij tkaninę w taki sposób, aby nie było takiego efektu, że po nałożeniu materiału na szary papier, będzie on na siebie nachodził. W skrócie – wytnij kwadraty na rogu tkaniny.

Nałóż klej na każde rogi materiału, złóż je do środka, po czym dociśnij uważając, żeby klej nie wydostał się na zewnątrz. Efekt ma być taki, że pomiędzy rogami szarego papieru, po jego dwóch stronach, znajdzie się nałożony materiał (w widoku z góry będzie widać jego część ozdobną).
Jeśli dokończyłaś pracę nad pozostałymi rogami, przejdź z uśmiechem do kroku kolejnego.

KROK 5
Tym razem klej nałóż na materiał wystający poza granice papieru. Złóż go do środka i śmiało przyłóż do tektury – następuje połączenie szarego papieru i tkaniny.
Wykonując tę czynność bądź ostrożna, gdyż nie dążysz do tego, aby materiał był ani zbyt rozluźniony, ani zbyt naprężony. Wykonaj ten krok po prostu optymalnie i z wyczuciem.

KROK 6
W tym kroku będziesz usztywniała okładkę główną. Nałóż klej na przygotowane wcześniej z grubego papieru dwa prostokąty i naklej je na szary papier (pozostanie pas po środku, ponieważ kartki rozdzielisz równo z krawędziami krótkimi).
Gdy już tego dokonasz,  naklej materiał w taki sam sposób, jak zrobiłaś to w kroku 5.
KROK 7
Karteczki, które wcześniej zostały zszyte i podklejone paskiem z tektury należy precyzyjnie umocować na samym środku, przygotowanej przez nas okładki. Odczekaj jakiś czas, aby klej mógł się porządnie związać. 

KROK 8
Odmierz 9 cm od krótkiej krawędzi kolorowego papieru, po to, aby równolegle przy linijce zrobić bindowanie. Dokonasz tego za pomocą tępej strony nożyczek (lub ewentualnie tępej części noża kuchennego). Zobacz, możesz już bez żadnego problemu złożyć papier na pół.

Nanieś na połówkę kolorowego papieru klej i przyklej ją precyzyjnie do środkowej części okładki.

KROK 9
Podobnie, jak w kroku 8, złóż biały prostokąt (kartkę z papieru technicznego) i przyklej go do pierwszej strony notatnika, na którą wcześniej nałożysz klej (uważaj na pofałdowania cienkiej kartki). Sklej zieloną kartkę z białą.
PS. Jeśli nie chcesz, nie musisz ozdabiać zewnętrznej części okładki, ani wewnętrznych kartek. Zeszyt może wyglądać w sposób podobny, jak ten Notes pełen pomysłów. Jeśli zaś chcesz dalej dekorować swój nowy brulion, użyj do tego celu takie dodatki, jakie tylko przyjdą Ci na myśl. Przykładowe przedmioty, które mogą służyć jako dekoracja wymieniłam w "liście zakupów".

Do dzieła! Powyższe 9 kroków pomogą stworzyć na prawdę ładne zeszyty szkolne oraz wszelkie dedykowane i spersonalizowane notatniki. 

Życzę samych przyjemnych i radosnych planów, które zostaną wypisane w Twoim nowym notatniku oraz łatwych i ciekawych zapisków z lekcji, których będziesz uczył się ze swoich zeszytów szkolnych handmade.
Autor: Karolina Majcherczyk