Data modyfikacji:

Jak zrobić naszyjnik, który wyróżni Cię z tłumu

Z czego i w jaki sposób możesz zrobić naszyjniki i łańcuszki, które z pewnością wyróżnią Cię z tłumu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Dzięki zawartym w nim projektom "zrób to sam", samodzielnie wykonasz ciekawy naszyjnik z zamka błyskawicznego i plastikowego, czy naszyjnik z tasiemek i kokardek.

Tradycyjne naszyjniki – celebrytki, medaliony i długie wisiory

Złote naszyjniki z ciekawymi zawieszkami (KLIK) skradły serce nie jednej Pani. Nie dziwi nas wobec tego fakt, że chętnie zamawiają biżuterię marki SOTHO, gdyż jest ona:
bardzo różnorodna, 
posiada wiele ciekawych zawieszek,
w 100% wykonana jest ze srebra powlekanego 24 karatowym złotem.

Kolejnymi ozdobami na szyję, które cieszą się popularnością są długie wisiorki, których wnętrze wypełnione jest prawdziwymi nasionami z dmuchawca. Możesz o nich przeczytać w tym artykule (KLIK).

Medaliony to zawieszki, które mają w sobie szczególną noc przenoszenia w czasie. Te łańcuszki srebrne będą wyróżniały Cię z tłumu, gdyż nie każda kobieta jest na tyle odważna, aby zamówić dla siebie medalion, czyli biżuterię pasującą do niecodziennych stylizacji. O medalionach i jego foto-grafikach więcej przeczytasz tutaj (KLIK)

Alternatywny pomysł na łańcuszek

Czy zastanawiałaś się kiedyś w jaki sposób i za pomocą jakich narzędzi można wykonać naszyjniki, które nie tylko wyróżnią Cię z tłumu, ale dodatkowo sprawią, że będziesz jedyną posiadaczką tej konkretnej ozdoby na szyję? Przedstawiam 4 sprytne pomysły, dzięki którym dowiesz się w jaki sposób za pomocą pracy swoich rąk wykonać naszyjniki.

Pomysł 1. Jak zrobić naszyjnik z zamka błyskawicznego

Ten pomysł nada się także, jako alternatywa dla klasycznych łańcuszków męskich takich jak np. grafitowy wisiorek wykonany z fasetowanego hematytu (KLIK). Aby wykonać  ten wyjątkowy kawałek biżuterii potrzebujesz:
długiego zamka błyskawicznego,
nitki w kolorze zamka,
igły,
nożyczek.

SPOSÓB WYKONANIA:
Wytnij precyzyjnie materiał obok zamka, tuż przy jego ząbkach. Rozepnij mechanizm i nożyczkami szybkim ruchem pozbądź się tej części zamka, która blokuje suwak przed osunięciem się z ząbków. Kolejno załóż na siebie ząbki z części, którą odciąłeś i zszyj je za pomocą nitki.

Naszyjnik z zamka błyskawicznego jest już (błyskawicznie) zrobiony. Zakładaj go poprzez rozpięcie ząbków. Pamiętaj o tym, że dzięki suwakowi śmiało możesz regulować długość naszyjnika.

Pomysł 2. Jak zrobić naszyjnik z zamka plastikowego

Plastikowe zamki błyskawiczne to doskonały materiał, dzięki któremu można w tani i bardzo łatwy  sposób wykonać modne i zauważalne przez innych łańcuszki. Aby wykonać modną i kolorową biżuterię potrzebujesz:
4 zamki błyskawiczne plastikowe w dowolnych kolorach,
łańcuszek,
szczypce,
nożyczki,
klej szybkoschnący,
dwie szpilki do robienia biżuterii.
SPOSÓB WYKONANIA:
Na początku rozepnij zamki i odetnij suwaki (mają pozostać jedynie ząbki zamka). Zawiń zamek w taki sposób, aby utworzyć  z niego coś w rodzaju ślimaczka, a między zawinięty zamek nakładaj systematycznie klej. Około 3 cm od końca zamka, przebij przez niego szpilkę z pętelką i tzw. oczkiem.  Za pomocą szczypiec wywiń umiejętnie koniec szpilki w oczko i przyklej pozostałą część zamka (także go rolując).

Czynność zawijania materiału powtórz tyle razy, ile chcesz, aby Twój naszyjnik miał zamków (elementów). Tylko do dwóch zawiniętych ruloników dołącz szpilki, w sposób opisany wcześniej. Zamkowe rulony ułóż obok siebie, pamiętając, że koła ze szpilkami mają znaleźć się po zewnętrznej stronie kompozycji. Elementy połącz ze sobą za pomocą kleju i poczekaj aż wyschnie. Do ruloników, które posiadają szpilki dołącz łańcuszek.

Pomysł 3. Jak zrobić łańcuszek z kokardek

Samodzielnie wykonane ubrania i ozdoby na szyję z kokardek rozpromienią Twoją urodę i uczynią Cię prawdziwą entuzjastkę handmade-u. Poniżej łatwa instrukcja, dzięki której przekonasz się, że wykonanie łańcuszków i zawieszek z kokardą jest bardzo proste i przyjemne. Do wykonania tej niesztampowej biżuterii na szyję z kokardek potrzebujesz:
kilka tasiemek/wstążeczek w wybranym kolorze, które posłużą jako baza naszyjnika,
wstążeczki na kokardki,
nożyczki,
klej szybkoschnący.

SPOSÓB WYKONANIA:
Z wszystkich wstążeczek przeznaczonych na kokardy zrób duże/małe (w zależności od potrzeb) kokardunie. Tasiemki potnij na takie paski, jakie docelowo ma mieć Twój łańcuszek. Pamiętaj o zróżnicowaniu długości tasiemek, aby nie dublowały się na szyi. Pozostaw jeden krótki paseczek. Jeśli przykładowo zdecydujesz się na 12 kokardek – będziesz potrzebować 12 tasiemek.
Na lewej stronie kokardek, po obu stronach umieść klej i przyklej do niego końce tasiemek. W ten sam sposób wykonaj kolejne sztuki naszyjnika. W kolejnym kroku rozmieść wcześniej wykonane tasiemki z kokardami, tak jak chcesz, aby prezentowały się na szyi. Wszystkie tasiemki, które mają znaleźć się na karku owiń krótkim (wcześniej przygotowanym) paskiem i zwiąż je. Jego zadaniem jest utrzymywanie wszystkich pasków w jednym miejscu. Gotowe!

Kokardki mogą mieć różne barwy, wzory, kolory. Ciekawie wyglądają te, wykonane z cekinów i koralików. 

Pomysł 4. Jak zrobić łańcuszek z tasiemek

Oszałamiający naszyjnik wykonany z samych tasiemek charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Nada się zarówno do noszenia do pracy, jak i sprawdzi się na każdej imprezie. Każdy będzie zazdrościł tego naszyjnika z tasiemek. Do jego wykonania potrzebujesz:
tasiemek w podobnych kolorach,
nożyczek,
metra krawieckiego.

SPOSÓB WYKONANIA:
Przygotuj około 1,5 m tasiemki bazowej. Pozostały materiał potnij na kawałki posiadające około 12-17 cm długości. Ich końce powinny być ucięte na ukos. Około 50 cm od końca taśmy bazowej umieść jeden z krótkich kawałków taśmy (zawiąż go na taśmie bazowej). Do niego dowiąż kolejne tasiemki (ilość wedle uznania). Załóż koraliki na końcówki taśmy, która służyła jako baza.
Za każdym razem, gdy będziesz zakładać naszyjnik z tasiemek, zawiązuj na karku końce taśmy bazowej (kokardka).
Naszyjniki z artykułu z pewnością pomogą zwrócić na siebie uwagę. Ten wykonany z kokard będzie subtelnie podkreślał urodę, zaś tasiemki określą Twój styl i zaangażowanie w robótki ręczne. Zamki błyskawiczne i plastikowe wyrażą Twoją pomysłowość i kreatywność. Który naszyjnik wybierasz?

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.