Data publikacji:

Delosperma - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Delosperma jest nieprzeciętną rośliną zdobiącą ogrody skalne i domowe parapety. Posiada charakterystyczne, mięsiste listki. Ich najbardziej interesującym elementem są jednak drobne, idealnie białe włoski. W jaki sposób dbać o delospermę?
delosperma

Jak wygląda i z jakich regionów pochodzi delosperma?

To dzięki listkom delosperma przyciąga wzrok. W środowisku naturalnym delosperma rośnie w regionach południowej Afryki, głównie w RPA. W ciepłych regionach z powodzeniem może stanowić ozdobę ogrodów i tarasów, u nas jednak najlepiej sprawdza się w uprawie doniczkowej.
Delosperma kwitnienie przeprowadza regularnie, lecz niezbyt spektakularnie. Drobne biało-żółte lub żółte kwiaty pojawiające się w okresie letnim i czasem jesiennym są delikatną ozdobą, lecz delosperma jest wystarczająco efektowna i bez nich. Najczęściej wiaty delospermy utrzymują się jedynie kilka dni, otwierając się jedynie w ciągu dnia.
Wielu osobom drobne, białe włoski znajdujące się na liściach delosperma kojarzą się ze szronem lub jeżykami. Delosperma, nazywana także słonecznicą dorasta zazwyczaj do wysokości jedynie dwudziestu-trzydziestu centymetrów. Tworzy jednak gęste, mięsiste kępki.
Oryginalny wygląd delosperma powoduje jej coraz większą popularność. To interesujący sukulent, który stanowi doskonałe uzupełnienie zarówno wnętrz utrzymanych w stylistyce retro, jak i nowoczesnych.

Delosperma rodzaje – które są najpopularniejsze w Polsce?

Na terenie Polski delosperma rodzaje występują jedynie dwa. Ze względu na konieczność uprawy jedynie doniczkowej, największą popularność zyskała odmiana nubigenum. W sezonie letnim charakteryzuje się wyjątkowo żółtymi kwiatami, lecz jest to bardzo niewielka roślina – zwykle jej wysokość nie przekracza dziesięciu centymetrów. Jest wyjątkowo odporna na chłód.
Natomiast odmiana cooperia, to delosperma o ciekawych, bladoróżowych kwiatach. Osiąga równie niewielkie wysokości, lecz jest mniej odporna. Z tego względu, chcąc okresowo ozdabiać nią taras, należy szczególnie skrupulatnie przestrzegać zasad pielęgnacji.

Gdzie można znaleźć delospermę?

W polskim klimacie delosperma występuje najczęściej w interesujących zestawach ozdabiających parapety w domach oraz biurach. Okresowo stanowi także doskonałą ozdobę tarasów i balkonów. Ze względu na niskie wymagania świetnie sprawdza się jako dyskretna ozdoba kuchni, przestrzeni rekreacyjnej w firmach lub u osób niemających czasu na staranną pielęgnację.

Jak wybrać idealną ziemię dla delospermy?

Zadając sobie pytanie, jaka ziemia delosperma, należy pamiętać, że jest to płytko ukorzeniony sukulent. Z tego względu potrzebuje lekkiego, przepuszczalnego podłoża. Doskonale sprawdzą się wszelkie gotowe mieszanki przeznaczone do domowej uprawy kaktusów.
Uniwersalna ziemia doniczkowe może okazać się zbyt zbita, lecz po dodaniu do niej piasku może sprawdzić się równie dobrze. Warto zadbać o warstwę keramzytu na dnie płytkiej doniczki.
W jakim miejscu najlepiej ustawić delospermę?
Delosperma pielęgnacja wymaga zrozumienia klimatu, w którym roślina ta występuje naturalnie. Aby mogła w pełni rozwinąć potencjał swoich oryginalnych listków oraz kwiatów, konieczne jest umieszczenie jej mocno nasłonecznionym miejscu, najlepiej od strony południowej.
W pełni sezonu letniego konieczne może się okazać delikatne przestawienie doniczki, żeby ciepło przenikające przez szyby nie wpłynęło negatywnie na roślinę – wystarczy wtedy cofnąć doniczkę o kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów w głąb pomieszczenia.
Na miesiące letnie delospermę można wystawić na zewnątrz. To sukulent charakteryzujący się dużą odpornością na suszę. Postawiona w słonecznych, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionych miejscach powinna z powodzeniem cieszyć swoim widokiem na tarasie lub balkonie.

Delosperma pielęgnacja – najważniejsze aspekty

Delosperma uprawa nie jest bardzo wymagająca, głównie ze względu na fakt, że delosperma uznawana jest za sukulent. Nie oznacza to jednak, że wystarczy podlać ją raz na kilka tygodni, a ona odwdzięczy się pięknymi liśćmi i kwiatami.
Pomieszczenie, w którym delosperma przebywa w okresie wiosenno-letnim powinna mieć stałą, ciepłą temperaturę. Optymalna znajduje się w przedziale od siedemnastu do dwudziestu trzech. Kluczowe jest, aby delosperma nie przemarzła, dlatego nie należy trzymać jej w temperaturze niższej niż dziesięć stopni.
Po zakupieniu delospermy należy ją natychmiast przesadzić do świeżej ziemi z odpowiednim drenażem i luźnym podłożem. Roślina ta bardzo źle reaguje na przelanie – może prowadzić do zniszczenia korzeni, utraty liści lub wystąpienia chorób.
Optymalna częstotliwość podlewania delospermy to raz na dwa-dwa i pół tygodnia. Sukulenty w takim systemie chłoną odpowiednią ilość wody i korzystają z niej przez następne dni. Ze względu na bardzo płytki układ korzeniowy, delosperma ma tendencje do występowania zgnilizny. Z tego względu należy szczególnie dbać o rodzaj podłoża i ilość wody.

Jak dbać o delospermę w sezonie zimowym?

Delosperma wymaga stałych temperatur zarówno w okresie wegetacji, przypadającym na miesiące ciepłe, jak i spoczynku. Zimą bardzo zalecane jest przenieść delospermę do chłodniejszego, bardziej zacienionego pomieszczenia. Nie może być to jednak drastyczna różnica temperatur.
Najlepiej, aby miejsce spoczynku delospermy miało temperaturę około piętnastu stopni. Taka zmiana pozwoli zwiększyć szansę na zakwitnięcie w następnym okresie wegetacji. W tym czasie delospermę należy podlewać równie regularnie co latem, lecz należy zredukować ilość dostarczanej wody. Niezależnie od pory roku, woda do podlewania delospermy powinna być w temperaturze pokojowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo