Data publikacji:

Jak myć jagody? Sposoby na mycie jagód

Wiele osób lubi chodzić do lasu. Latem w lasach można natknąć się na jagody. Polacy uwielbiają zbierać owoce runa leśnego. Ogromną pokusą jest zjadanie jagód prosto z krzaczka. Niestety, odrobina przyjemności może mieć smutne konsekwencje zdrowotne. Chodzi o to, że jagody rosną na niskich krzaczkach, przez co nie można wykluczyć, że nie znajdują się na nich odchody dzikich zwierząt. Sprawdź, jak myć jagody!
jak myć jagody

Dlaczego konieczne jest mycie jagód?

Z uwagi na zagrożenie, że jagody mogą być zanieczyszczone odchodami zwierząt żyjących w lesie, trzeba je umyć w domu. Oznacza to, że na trasie las – dom kategorycznie nie wolno spożywać jagód, gdyż to nie jest bezpieczne dla zdrowia. W kale zwierząt, takich jak wilki, rysie, jenoty i lisy, może znajdować się tasiemiec. Jeśli pasożyt przejdzie na człowieka, oznacza to konieczność długotrwałego leczenia. Poza tym sama świadomość, że ma się bąblowca, jest bardzo nieprzyjemna. Tasiemiec wywołuje objawy takie jak uporczywy ból, wodniste wymioty i gorączkę. Tak więc z owocami runa leśnego nie ma żartów – mycie jagód jest po prostu obowiązkowe.

Jagody – jak myć je w prawidłowy sposób?

Jagody są dość delikatnymi owocami, przez co łatwo można je uszkodzić. Raczej nie powinno się ich myć pod bieżącą wodą, chyba że strumień zimnej wody jest łagodny (wtedy niewielkimi partiami można je myć w dłoniach). Do mycia jagód można wykorzystać garnek, do którego trzeba nalać zimnej wody. Jagody można przesypać do durszlaka lub sitka, by mogły swobodnie poleżeć w wodzie. Trzeba oddzielić listki z krzaczków i inne zanieczyszczenia pochodzące z lasu. Jagód nie wrzuca się pod wodę bieżącą z bardzo silnym strumieniem, gdyż takie działanie negatywnie wpływa na skórkę tych owoców. Nie stosuje się w tym przypadku żadnych chemikaliów. Po umyciu owoców trzeba bardzo dokładnie umyć ręce. Te same zasady obowiązują w przypadku jagód zakupionych na rynku czy w budce z owocami i warzywami.
Umycie jagód nie wyeliminuje całkowicie niebezpieczeństwa związanego ze „złapaniem” tasiemca. Na bąblowca skutecznie zadziała temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza, co oznacza na przykład upieczenie ciasta z jagodami, słodkich bułeczek czy przygotowanie przetworów z jagód (dżemów własnej roboty). Tak więc nawet po prawidłowym umyciu jagód, każdy spożywa je na własne ryzyko.

Jagody – mycie kiedyś a dziś

Osoby starsze (zwłaszcza wychowane na wsi) mogą powiedzieć, że kiedyś wszystko się zjadało prosto z krzaka i było dobrze. Możliwe, że tak faktycznie było, ale trzeba mieć na uwadze, że społeczeństwo w XX wieku miało zdecydowanie gorszy dostęp do informacji. Świadomość występowania tasiemca na owocach runa leśnego była znikoma. Być może wiedziały o tym osoby studiujące medycynę czy pielęgniarstwo lub osoby uprawiające medycynę naturalną. 
O tasiemcu mówiło się w przypadku surowego mięsa, które nie było badane przez odpowiednie służby. Zatem nie wolno kierować się sugestiami starszych osób w tej dziedzinie. Mycie jagód pod żadnym pozorem nie może być pomijane. Jeśli ktoś namawia do jedzenia jagód prosto z krzaka, a nie słucha argumentów przemawiających za koniecznością spożycia jagód dopiero po ich umyciu, to niech sam wita się z tasiemcem, a nie nakłania do tego innych ludzi dorosłych i dzieci.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dorota Zgutka