Data publikacji:

Jak nastroić gitarę?

Muzyka to nieodłączny element świata, który towarzyszy milionom osób każdego dnia. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez muzyki, a samą muzykę bez instrumentów. To właśnie dzięki nim możliwe jest komponowanie niezliczonej ilości ścieżek muzycznych, jednak kluczem do dobrego brzmienia jest perfekcyjnie nastrojony instrument.
jak nastroić gitarę
Gitara, czyli jeden z najpopularniejszych obecnie instrumentów muzycznych, wymaga strojenia. Prawidłowe nastrojenie gitary to podstawowa umiejętność, której powinien nauczyć się każdy planujący naukę gry na tym instrumencie.
Dobrze nastrojona gitara to ważny krok podczas nauki grania, ponieważ dźwięki wydobywające się ze źle nastrojonej gitary niemal zawsze brzmią nieodpowiednio i mało atrakcyjnie. Nawet najlepszy muzyk podczas grania na źle nastrojonej gitarze może brzmieć jak amator, dlatego ten krok jest niezwykle ważny dla każdego miłośnika tego instrumentu.
Chociaż wiele osób myśli, że strojenie gitary to bardzo trudny i złożony proces, wbrew pozorom nie jest aż tak skomplikowany do przeprowadzenia. Jak prawidłowo nastroić swoją gitarę? Poniżej przedstawione instrukcje, które z pewnością ułatwią ten proces.  

Strojenie gitary – podstawowe informacje

Strojenie gitary nie jest skomplikowanym procesem, jednak aby było zakończone sukcesem, należy wiedzieć, jak prawidłowo się do tego przygotować oraz jak powinno przebiegać całe strojenie. Podstawowe informacje o gitarze dotyczą strun, a konkretnie ich nazewnictwa i rozróżniania. Każda struna w gitarze ma swoją określoną nazwę literową.  
Litera określa wysokość dźwięków, które są wydobywane podczas uderzenia. Strojenie gitary w dużym uproszczeniu polega na dostosowaniu naprężenia każdej z pojedynczych strun. Bardzo napięta struna emituje wysokie dźwięki, natomiast struna lekko poluzowana daje niższe dźwięki. W strojeniu gitary chodzi o to, aby odpowiednio dopasować wysokości dźwięków.  

Dlaczego gitara nie stroi?

Źle nastrojona gitara nigdy nie zapewni dobrej jakości dźwięków, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe nastrojenie. Dlaczego w niektórych przypadkach gitara nie stroi? Odpowiedzialne za to mogą być takie czynniki:
  • stare lub zniszczone struny – struny w gitarze należy zmieniać regularnie, w zależności od częstotliwości grania. Oczywiste jest, że struny zużywają się podczas gry. Tracą wówczas swoją stabilność, dlatego w takiej sytuacji należy zdecydować się na nowy komplet strun do swojej gitary;
  • źle ustawiona menzura – menzura określa faktyczną długość strun, dlatego ma kluczowy wpływ na strojenie gitary. Menzura, która jest niewłaściwie ustawiona, to jeden z najczęściej powtarzających się problemów ze strojeniem gitary;
  • gitara słabej jakości – nie jest tajemnicą, że instrument, który charakteryzuje się średnią lub słabą jakością, nie zapewni perfekcyjnie brzmiących dźwięków.

Jak nastroić gitarę? Popularne i sprawdzone sposoby strojenia gitary

Strojenie gitary może odbywać się na różne sposoby: z pomocą aplikacji, specjalnych urządzeń lub w wersji najbardziej tradycyjnej – z użyciem własnego słuchu i skupienia. Jak ułatwić sobie strojenie gitary? Po metody ułatwiające strojenie gitary chętnie sięgają osoby początkujące lub te, które obawiają się strojenia ze słuchu. Na szczególną uwagę zasługują dwie niezwykle popularne metody strojenia, czyli strojenie z wykorzystaniem stroika elektronicznego oraz przy użyciu odpowiednich aplikacji.
Strojenie gitary z wykorzystaniem stroika elektronicznego jest niezwykle proste. W trybie automatycznym stroik sam rozpoznaje emitowane dźwięki, a na tej podstawie wyświetla ich nazwę na ekranie. Jak nastroić gitarę, wykorzystując do tego stroik elektroniczny? Pierwszym krokiem jest uderzenie w strunę. Ma to na celu upewnienie się, że jest pusta. Strojenie gitary powinno odbywać się w cichym pomieszczeniu, ponieważ tylko wtedy stroik poprawnie określi wysokość brzmiącego dźwięku. Strojenie gitary w tym przypadku polega na odpowiednim wyregulowaniu napięcia każdej ze strun w taki sposób, aby wskaźnik stroika znalazł się w położeniu pionowym. Często po poprawnym wyregulowaniu strun na stroiku elektronicznym zaświeca się informująca o tym dioda.
Aplikacja do strojenia gitary, którą można pobrać na swój telefon, to wygodna metoda strojenia gitary, z której korzysta coraz więcej osób. Aplikacja wykorzystuje mikrofon telefonu, dzięki czemu jest w stanie poprawnie rozszyfrować dźwięki. Z poziomu aplikacji należy wybrać strunę, która wymaga strojenia, a następnie pociągnąć ją tak, aby wydobyła dźwięk. Aplikacja wskaże, czy emitowany dźwięk jest prawidłowy, i przekaże informacje o ewentualnej korekcie.

Jak nastroić gitarę bez stroika? Strojenie gitary ze słuchu

Chociaż dostępne obecnie technologie i pomoce z pewnością bardzo ułatwiają proces strojenia gitary, nie należy zapominać o tradycyjnym systemie strojenia, czyli o tzw. strojeniu ze słuchu bez użycia stroika.
Z takiej metody strojenia gitary często korzystają osoby doświadczone, o dobrym słuchu, jednak nawet początkujący gitarzysta poradzi sobie ze strojeniem tradycyjną metodą. Przed przystąpieniem do strojenia należy wiedzieć, że zalecane jest strojenie gitary metodą od góry do dołu, ponieważ pozwala to uzyskać idealne dźwięki.
Prawidłowe strojenie gitary ze słuchu należy rozpocząć od pierwszego dźwięku, który pozwoli uzyskać dźwięk E na najgrubszej strunie. W klasycznej wersji korzysta się z kamertonu, jednak często wystarczy jedynie dźwięk E pochodzący z innego instrumentu. Ostatnim krokiem na tym etapie jest korygowanie brzmienia struny tak, aby był jak najbardziej zbliżony do dźwięku wzorcowego.
W przypadku strojenia kolejnej struny, czyli struny A, należy wziąć pod uwagę, że złapana na piątym progu powinna wydawać dźwięk identyczny jak ten wydawany przez strunę najgrubszą. Strojenie struny H zakłada złapanie struny G na progu czwartym. Wszystkie pozostałe struny należy stroić na progu piątym, próbując uzyskać dźwięk struny poprzedniej.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!