Jak odkleić naklejkę z szyby? Pozbywamy się naklejki z szyby bez uszkodzenia

Zdjęcie naklejki rejestracyjnej to niewątpliwie najbardziej irytujący element przerejestrowywania samochodu. Usunięcie uporczywej naklejki z przedniej szyby nie jest łatwe, a w wielu przypadkach kończy się porażką. Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu, by nie pozostały żadne ślady? Sprawdź najskuteczniejszy sposób!
jak odkleic naklejke z szyby

Dlaczego odklejenie naklejki z przedniej szyby jest tak trudne?

Naklejka z numerem rejestracyjnym to obowiązkowy element każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce. Choć naklejka wykonana jest z grubej folii, nie da się jej odkleić ot tak, podważając paznokciami. Wynika to z jej dwuwarstwowej konstrukcji, która ma za zadanie utrudnić podrobienie naklejki. Utrudnia to jednak zdjęcie naklejki w całości. O ile wierzchnią, grubszą warstwę dość łatwo oderwać, ta przyklejona do szyby sprawia więcej problemów. Na szczęście jest sposób, by usunąć naklejkę rejestracyjną bez żmudnego skrobania.

Jak usunąć naklejkę z szyby? Zacznij od podgrzania szyby

Dużym sprzymierzeńcem w walce z naklejką jest temperatura. Ciepło nie tylko rozpuści klej, ale i uelastyczni plastikową folię, która nie będzie rwać się i pękać. W ten sposób usuniesz naklejkę w całości. Jeśli jest ładna i słoneczna pogoda, wystarczy wystawić przednią szybę do słońca. Promieniowanie słoneczne nagrzeje naklejkę i ułatwi jej usunięcie. Jeśli jest chłodno lub pochmurnie, wykorzystaj suszarkę do włosów lub opalarkę. Rozgrzej delikatnie okolice naklejki. Jeśli używasz opalarki, uważaj na deskę rozdzielczą i nie przegrzej szyby punktowo – może pęknąć.

Podważanie naklejki skrobaczką

Kolejny krok to podważenie i oderwanie naklejki. Najlepiej użyć do tego ostrego i cienkiego przedmiotu. Idealnie nadaje się do tego skrobak do szyb, choć można też użyć żyletki lub nożyka do tapet. Bez obaw, stalowe ostrze nie zarysuje szkła. Dla lepszego poślizgu możesz spryskać naklejkę płynem do mycia szyb. Ten sposób dobrze nadaje się też do usunięcie z szyb folii przyciemniającej.

Podważ żyletką jeden róg naklejki i powoli wycinaj całość. Możesz również spróbować odrywać naklejkę kombinerkami. Rób to powoli, by nie podrzeć folii. Upewnij się też, że zrywasz obie warstwy naklejki, a nie jedynie wierzchnią. Na koniec dokładnie oczyść okolice żyletką i pozbądź się resztek kleju.

Dokładnie oczyszczenie miejsca po naklejce

Aby przylepić nową naklejkę rejestracyjną w tym samym miejscu, musisz pozbyć się wszelkich resztek. Czasem pozostaje na szybie barwnik z poprzedniej naklejki lub cienka warstwa kleju, której nie da się zdrapać. Poradzisz sobie z tym w bardzo prosty sposób, używając benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza do paznokci (koniecznie z acetonem). Zabezpiecz kokpit w pobliżu naklejki ściereczką i nasącz wacik kosmetyczny lub kawałek szmatki benzyną ekstrakcyjną. Klej i resztki naklejki powinny rozpuścić się bez większego problemu. Na koniec umyj całą szybę płynem i przyklej nową naklejkę. Upewnij się, że znajduje się w widocznym miejscu i nie jest obrócona do góry nogami – poprawki nie będą możliwe. Zwróć też uwagę na to, czy wycieraczki nie zasłonią naklejki.
Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Szymon Sonik