Data publikacji:

Jak usunąć smar z ubrania?

Smar jest substancją wyjątkowo trudną do usunięcia, ale wywabienie go jest możliwe. Ważny jest tutaj czas – świeżych plam zdecydowanie łatwiej się pozbyć. Jeśli twoje ubranie się pobrudziło, zachowaj zimną krew i nie wrzucaj go szybko do pralki. Tłustą, klejącą plamę trzeba najpierw wstępnie usunąć, żeby się nie utrwaliła. Jak usunąć smar z ubrania? Sprawdź najlepsze sposoby na pozbycie się go z tkaniny.
jak usunąć smar z ubrania

Jak usunąć smar z ubrania? Działaj natychmiast

Pracując przy samochodzie czy rowerze, prawdopodobnie zakładasz ubrania robocze, których nie jest ci szkoda pobrudzić lub przynajmniej bardzo uważasz, żeby nie zetknąć się ze smarem. Niestety nie zawsze się to udaje – czasami wystarczy nachylić się nad maską auta lub niefortunnie dotknąć nogawką przygotowanego do jazdy łańcucha, żeby na spodniach czy bluzie pojawiła się tłusta, lepka plama. Lepiej zawczasu dowiedzieć się, jak usunąć smar z ubrania, żeby w razie takiego wypadku błyskawicznie przejść do działania.
Plamy nigdy nie można zostawiać na później. Dlaczego? To bardzo proste – im dłużej smar znajduje się na ubraniu, tym głębiej wnika w strukturę materiału i tym trudniej go wywabić.

Jak sprać smar z ubrania? Uważaj na pralkę i żelazko

Pierwszym odruchem, kiedy zabrudzi się ubranie lub inna tkanina, jest włączenie pralki. Niestety bardzo często jest to zgubne. W rzeczywistości wysoka temperatura tylko utrwala plamy, ponieważ sprawia, że wnikają jeszcze głębiej w materiał. Zdecydowanie złym pomysłem będzie wypranie odzieży zabrudzonej smarem, a jeszcze gorszym próba prasowania. Jeśli przeszło ci przez myśl, że uda ci się w jakiś sposób wytopić nim smar, od razu porzuć ten pomysł.
Jak sprać smar z ubrania? Zanim spodnie, bluza czy koszulka powędrują do pralki, musisz wywabić tłuste plamy, stosując sposób najlepiej dobrany do rodzaju tkaniny. Wykorzystaj do tego celu inną tłustą substancję, na przykład masło, płyn do naczyń, benzynę ekstrakcyjną, szare mydło lub specjalną pastę BHP.

Jak zmyć smar z ubrań masłem?

Jeśli stoisz przed dylematem, jak usunąć smar z delikatnego, cienkiego ubrania, możesz wykorzystać do tego masło. To produkt, który zazwyczaj jest w każdym domu, można więc szybko po niego sięgnąć.
Jak zmyć smar z ubrań masłem? Rozłóż tkaninę na płaskiej powierzchni, podkładając pod spód tyle ręcznika papierowego, żeby był w stanie wchłonąć tłuszcz. Na tak przygotowanym ubraniu rozsmaruj grubą warstwę masła i pozostaw na około godzinę. W tym czasie smar powinien się rozpuścić. Kiedy tak się stanie, powinieneś jeszcze zaprać ubranie ręcznie w płynie do naczyń – on doskonale poradzi sobie z całym tłuszczem. Dopiero wtedy możesz nastawić normalne pranie w pralce w niezbyt gorącej wodzie, najlepszą temperaturą będzie 30 stopni.

Jak wyczyścić smar z ubrania benzyną ekstrakcyjną?

Benzyna ekstrakcyjna ma charakterystyczny mocny zapach, ale jest niezwykle skuteczna, dlatego każdy, kto ma do czynienia ze smarem, powinien się w nią wyposażyć. Żeby wyczyścić ubranie, wystarczy potrzeć tkaninę wacikiem zamoczonym w benzynie, dobrze sprawdzi się też czysta szmatka. Po starciu jednej warstwy trzeba wymienić wacik na świeży i powtarzać czynność aż do momentu, gdy uda się zebrać cały smar. Po tej operacji można wyprać ubranie ręcznie lub wrzucić je do pralki, nastawiając delikatny cykl dobrany do rodzaju tkaniny.

Jak pozbyć się smaru z ubrań szarym mydłem lub płynem do naczyń?

Odtłuszczające detergenty również sprawdzają się podczas odpierania plam ze smaru, a ich wykorzystanie jest bardzo łatwe. Szare mydło będzie skuteczne do wytrzymałych ubrań, ponieważ jego użycie wymaga delikatnego tarcia. Twoim zadaniem będzie namydlenie plamy aż do momentu wytworzenia się piany i pozostawienie detergentu na około godzinę, żeby miał szansę zadziałać, czyli rozpuścić niechcianą substancję. Dalsze postępowanie pozostaje bez zmian – ubranie wystarczy przeprać lub wrzucić do pralki.

Jak sprać smar z ubrań? Wypróbuj odplamiacz

Co robić, jeśli delikatne detergenty nie dają rady, a nie masz w domu benzyny ekstrakcyjnej? Możesz wypróbować klasyczne odplamiacze do tkanin, stosując je zgodnie z instrukcją. Ten sposób ma szansę zadziałać tylko wtedy, gdy plama jest świeża.
Jak usunąć smar z ubrania odplamiaczem? Plamę należy zalać środkiem i pozostawić na określony przez producenta czas. Można ją regularnie pocierać, by środek wniknął głębiej w tkaninę. Następnie koszulkę czy spodnie wystarczy wrzucić do pralki i wyprać. Warto jednak uważać i zwrócić uwagę, czy faktycznie smar schodzi pod wpływem odplamiacza, żeby nie ryzykować utrwalenia plamy. Jeśli widzisz, że ten sposób nie działa, lepiej jeszcze przed praniem sięgnąć po mocniejsze środki.

Jak usunąć uporczywy smar samochodowy z ubrania?

Co robić, jeśli żaden z domowych sposobów na to, jak usunąć smar z ubrania, nie działa? Może się zdarzyć, że plama jest wyjątkowo uporczywa lub zdążyła głęboko wniknąć w materiał. W takich przypadkach warto sięgnąć po specjalną pastę BHP do rąk, która pomoże ją usunąć.
Pasty do usuwania zabrudzeń dostępne są w kilku wersjach, więc musisz dobrać odpowiednią do swoich potrzeb. Najsilniej działa preparat ze ścierniwem, jednak do tkanin lepiej wykorzystać delikatniejsze wersje. Metoda działania jest intuicyjna – pastę należy zostawić na tkaninie na dłuższy czas, w przypadku silnego zabrudzenia nawet na kilka godzin, a następnie wyprać. Żeby efekt był jeszcze lepszy, warto co jakiś czas plamę pocierać palcami, ułatwiając w ten sposób jej rozpuszczanie.
Zabrudzenie odzieży podczas naprawy czy przypadkowego kontaktu z nasmarowanymi częściami nie jest tragedią. Znając skuteczne sposoby na to, jak usunąć smar z ubrania, masz szansę szybko wybrnąć z problematycznej sytuacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym