Data modyfikacji:

Jak wymienić kran w kuchni?

Cieknący lub działający z oporami kran to zmora niejednej kuchni. W wielu przypadkach wystarczy naprawa lub wymiana głowicy, jednakże często jedynym rozwiązaniem jest wymiana baterii. Jak wymienić kran w kuchni? Sprawdź, jak wykręcić starą baterię kuchenną i zamontować nową.
jak wymienić kran w kuchni

Jak wymienić kran w kuchni?

Najczęstszy problem związany z baterią kuchenną to oczywiście wyciek wody. Pod wpływem kamienia i sparciałych uszczelek z czasem kran może mocno przeciekać, a kapiące krople wody doprowadzają do szału. Wymiana uszczelek pomaga na przecieki w okolicach kurków, ale zazwyczaj nie rozwiązuje problemu wycieku z wylewki. Kran może również wymagać wymiany ze względu na opornie działający uchwyt. W wielu modelach baterii kuchennych można co prawa wymienić głowicę odpowiadającą za sterowanie wodą, ale czasem lepszym rozwiązaniem jest wymiana całego kranu.
Jak wymienić kran kuchenny? Zacznij od zdemontowania starej baterii zlewozmywakowej. Zanim jednak ją odkręcisz i odepniesz wężyki, pamiętaj o zakręceniu zaworu wody. Zazwyczaj wystarczy zamknąć zawory znajdujące się bezpośrednio przy wężykach, tuż przy ścianie. Jeśli jednak zawory te nie były używane przez wiele lat, mogą przeciekach. W takim przypadku niezbędne będzie zakręcenie zaworu głównego do domu lub mieszkania, a także wymienienie zaworów na nowe. Po zakręceniu dopływu wody odkręć kran i spuść pozostałą wodę.

Jak zdemontować starą baterię kuchenną?

Demontaż starej baterii kuchennej nie jest skomplikowany, ale warto przygotować się na możliwe problemy. Powszechną przeszkodą jest kamień oraz korozja, która utrudnia odkręcenie śruby montażowej. Dodatkowo znajduje się ona w trudno dostępnym miejscu, za komorą zlewozmywaka, więc warto przygotować latarkę oraz kilka rodzajów kluczy. Niektórzy producenci dołączają do zestawu specjalny klucz rurowy do baterii umywalkowy, który pozwala sięgnąć do głęboko położonych nakrętek. Nie zawsze da się go zastąpić kluczem nasadowym z przedłużką, bo śruba mocująca kran jest stosunkowo długa i musi schować się wewnątrz klucza. Wężyki doprowadzające wodę możesz odkręcić już po poluzowaniu śruby mocującej baterię lub, jeśli przeszkadzają, przed odkręceniem kranu. Po zdjęciu starego kranu dokładnie oczyść zlew z brudu i kamienia.

Montaż baterii zlewozmywakowej – o czym warto pamiętać?

Kolejny krok to montaż nowego kranu kuchennego. Procedura jest analogiczna, ale warto wiedzieć o pewnym triku, który ułatwi Ci montaż baterii. Zacznij od zamontowania wężyków w górnej części baterii i wkręć śrubę mocującą. Od razu załóż też górną uszczelkę, tę, która odpowiada za uszczelnienie baterii przy zlewie. Wspomniany trik dotyczy stopki montażowej wraz z uszczelką. Możesz oczywiście nałożyć ją na śrubę mocującą od dołu i zabezpieczyć uszczelką, ale to dość niewygodne zadanie. Znacznie prościej jest wkręcić stopkę od razu, zanim jeszcze włożysz kran na miejsce. Jest to możliwe dzięki wycięciu na stopce, które pozwala „przewlec” ją przez otwór w zlewozmywaku. W ten sposób ułatwisz sobie zadania i unikniesz niepotrzebnej ekwilibrystyki. Wystarczy samo wycentrowanie stopki wraz z uszczelką i dokręcenie śruby. Gdy kran będzie już na miejscu, przykręć wężyki do ujęć wody i odkręć wszystkie zawory. Obserwuj, czy woda nie cieknie w miejscu nowego połączenia.

Wymiana kranu ściennego

W niektórych kuchniach można spotkać także baterie ścienne, które wymienia się nieco inaczej. Oczywiście nadal musisz pamiętać o zakręceniu wody, ale i o tym, by nie uszkodzić widocznych śrub. Odkręcając śruby montażowe kluczem nastawnym, zabezpiecz je taśmą malarską, izolacją lub kawałkiem szmatki. Dzięki temu nie porysujesz lśniącej powłoki. Pamiętaj też o skontrolowaniu krzywych mimośrodowych i jeśli wykazują zużycie, wymień je na nowe. Osadza się je na pakułach i paście uszczelniającej. Dobierając nowy kran ścienny, sprawdź, jaka jest średnica rur oraz ich rozstaw, a także jak duże rozety maskujące są potrzebne, by zakryć otwory w ścianach.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik