Data publikacji:

Jak wymienić spłuczkę? Sposoby na wymianę spłuczki

Usterki różnych domowych urządzeń się zdarzają. Używana wielokrotnie w ciągu dnia aparatura szybko ulega eksploatacji i przestaje działać. Część awarii wymaga wezwania fachowca, jednak równie wiele można naprawić samodzielnie, dysponując odrobiną wolnego czasu, chęci i narzędziami. Przykładem rzeczy, którą można zreperować na własną rękę i nie wiąże się to z dużymi kosztami, jest mechanizm spłukujący toalety. Taka naprawa często jest dosyć łatwa i szybka, z tego względu warto wiedzieć, jak wymienić spłuczkę w toalecie.
jak wymienić spłuczkę

Jakie są przyczyny cieknięcia toalety?

W mechanizmie spłukującym toalety najczęściej ulegają awarii dwa elementy – zawór spustowy lub napełniający. Jasnym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego, jest przelewanie się wody przez przelew awaryjny lub jej cieknięcie w muszli sedesowej. Jedną z przyczyn nieprawidłowego działania toalety jest także awaria pływaka lub jego nieprawidłowe ustawienie. Pływak reguluje dopływ i ilość wody. Jeżeli ułożony jest zbyt wysoko, zawór nie może się domknąć i woda leje się bez przerwy. 
W większości przypadków głównym powodem awarii są zanieczyszczenia i osady, które gromadzą się wewnątrz spłuczki. Jednak niezależnie od tego, który element zawiódł i z jakiego powodu, należy zakręcić dopływ wody, rozkręcić spłuczkę, dokładnie osuszyć wnętrze i przyjrzeć się mu.

Jak wymienić pływak w spłuczce?

Na szczęście naprawienie tej usterki jest dość proste. Wystarczy zdjąć pokrywę zbiornika – niektóre modele wymagają wcześniejszego odkręcenia przycisku spustowego – a następnie wyregulowanie położenia pływaka za pomocą plastikowej śruby. Nie ma na to jednego sposobu, dlatego należy kierować się metodą prób i błędów, kombinując do skutku.
Uszkodzenia pływaka zdarzają się rzadko, a jeśli już nastąpią, wymagają najczęściej wymiany całego zaworu, aby obie części były ze sobą kompatybilne. Można oczywiście z nowego kompletu wykorzystać sam pływak, jednak zwykle nie ma to sensownego uzasadnienia.

Jak wymienić spłuczkę podtynkową?

W przypadku awarii spłuczki podtynkowej sprawa nieco się komplikuje. Aby dostać się do wnętrza, nie wystarczy zdjąć pokrywy, a należy zdemontować przycisk spustowy i płytkę zasłaniającą wnętrze spłuczki. Jest to o tyle trudne, że dostęp do środka ogranicza rozmiar otworu i pole do manewru jest znacznie mniejsze.
Warto pamiętać, że pływak do spłuczki podtynkowej powinien pochodzić od tego samego producenta, co sama spłuczka. Ich budowa jest zróżnicowana i przy zakupie należy upewnić się, że będą do siebie pasować. W innym przypadku po wymianie i skręceniu spłuczki z powrotem może okazać się, że nadal nie działa.

Jak wymienić spłuczkę w gebericie?

Ogólny schemat działania z wymianą spłuczki jest taki sam, niezależnie od producenta. Pomimo drobnych różnic konstrukcyjnych, zasada jest podobna – należy rozkręcić zewnętrzną część, dokładnie osuszyć środek i znaleźć przyczynę awarii.
W przypadku spłuczek geberit uszkodzenia zaworów są rzadkie. Najczęstszą przyczyną awarii spłuczek podtynkowych są nieczystości, blokujące ruchomość elementów. Z tego względu w pierwszej kolejności warto dokładnie wyczyścić osady, które znajdują się na zaworach i ewentualnie wymienić uszczelki.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!