Data publikacji:

Jak zrobić organizer na biurko?

Porozrzucane długopisy, ołówki, spinacze, które tworzą bałagan na biurku i utrudniają skoncentrowanie się na pracy lub nauce? A może chaotycznie wrzucone przedmioty do szuflad, które trudno jest zlokalizować wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne? Znasz to? Pozbądź się bałaganu za pomocą specjalnie przygotowanych pudełek. W sklepie takie przedmioty mogą kosztować kilkadziesiąt złotych, tymczasem w domowym zaciszu przygotujesz je prawie za darmo, z rzeczy, które już masz. Jak zatem samodzielnie zrobić organizer na biurko?
jak zrobić organizer na biurko

Jak zrobić organizer na biurko? Niezbędne materiały

Organizer na biurko można przygotować praktycznie z wszystkiego, co tylko przyjdzie Ci do głowy – ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Wykorzystaj to, czego już nie używasz lub chciałeś wyrzucić – dzięki temu zrobienie organizera nie będzie cię zbyt wiele kosztować. Sznurki, wstążki i guziki mogą posłużyć za ozdobę, natomiast sam organizer możesz przygotować z…
… pudełek
Opakowania po kosmetykach lekach, herbacie, ryżu, pudełka po butach to doskonałe materiały na bazę organizera na biurko. Większe przydadzą się do przechowywania kartek, mniejsze do długopisów i drobnych akcesoriów biurowych, np. spinaczy, agrafek, gumek do ścierania.
… kartonu
Możesz dać zbędnemu kartonowi drugie życie i przygotować z niego organizer na biurko lub do szuflady. W tym celu wystarczą Ci nożyczki lub nóż do papieru oraz klej. Rozbudowaną inspirację znajdziesz w dalszej części artykułu.
… puszek
Puszki po fasoli, ciecierzycy, pomidorach, ananasie lub rybach to produkty, które świetnie sprawdzą się w roli organizerów. Są one również znacznie bardziej trwałe niż ich kartonowe odpowiedniki. Pamiętaj tylko o zachowaniu szczególnej ostrożności przy ich przygotowaniu: niezabezpieczone ostre krawędzie mogą cię z łatwością pokaleczyć.

Jak zrobić organizer na biurko lub do szuflady z kartonu?

Przygotowanie organizera na biurko lub do szuflady z kartonu jest nie tylko bardzo proste, ale również ekologiczne. Przygotowując go, dajesz drugie życie przedmiotom, które z pewnością wylądowałyby na śmietniku.
Do przygotowania takiego organizera potrzebujesz przede wszystkim… kartonu. Dobrze sprawdza się ten, w którym przychodzą do ciebie przesyłki kurierskie, ponieważ jest on odpowiednio stabilny i twardy. Możesz także przejść się do pobliskiego sklepu i zapytać, czy nie zalegają im zbędne kartony, w których stał towar. Bardzo często sprzedawcy chętnie się ich pozbywają, i to zupełnie za darmo.
Kolejne przydatne przedmioty do przygotowania takiego organizera to: klej, nożyczki lub nożyk do papieru, taśma klejąca, ołówek i linijka.
Najprościej będzie Ci przygotować kwadratowe pudełko. Zacznij od wymierzenia i narysowania na kartonie pięciu kwadratów, np. o wymiarach 10 × 10 cm. Następnie wytnij je. Jeden z nich połóż na stole – posłuży ci za spód pudełka. Pozostałe kwadraty przyklej do prostopadle do spodu nie zapominając o tym, aby posklejać ścianki również między sobą. Dobrze nada się do tego pistolet do kleju, ale jeśli takiego nie posiadasz, równie dobrze sprawdzi się taśma klejąca. Ścianki możesz również pozszywać ze sobą.
Takie jedno pudełko z powodzeniem może posłużyć Ci jako taki minimalistyczny organizer. Warto jednak dodać więcej przegródek.
Kolejne komórki wykonasz w taki sam sposób jak pierwszą, ale możesz wprowadzić nieco urozmaicenia, zmieniając ich rozmiary.
Na koniec sklej wszystkie przegródki ze sobą, upewniając się, że najniższa jest z przodu.
Tak przygotowany organizer ozdób np. papierem kolorowym, guzikami lub sznurkiem. Zawsze też możesz pomalować ścianki na swój ulubiony kolor lub taki, który będzie pasować do twojego pokoju. Organizer z kartonu możesz również okleić wycinkami z gazet, ulubionymi cytatami lub wydrukami ze znanymi dziełami sztuki.

Jak zrobić pudełko z przegródkami?

Jako organizer z powodzeniem wykorzystasz również gotowe pudełko, np. po butach. Jak zrobić przegródki w takim pudełku, które później możesz też wykorzystać jako organizer do szuflady? Postępuj podobnie jak powyżej: zacznij od przygotowania kartonu. Zmierz wysokość ścianki gotowego pudełka i jego szerokość. Wytnij kilka kartonowych pasków i włóż je do twojego potencjalnego organizera. Dla pewności podklej je taśmą klejącą lub klejem na gorąco.
Takie pudełko z przegródkami przyda się nie tylko na biurko, ale również jako organizer do szuflady na małe drobiazgi.
Innym sposobem na zrobienie organizera do szuflady jest posklejanie ze sobą pudełek pozbawionych jednej ze ścianek. W ten sposób możesz przygotować organizer o fantazyjnych kształtach.

Jak zrobić organizer na biurko z puszek?

Przygotowanie organizera na biurko z puszek jest bardzo proste. Na początek zacznij od zdjęcia etykiety. Następnie dokładnie wymyj i osusz pojemnik. Koniecznie zrób to ręcznie – włożenie puszki do zmywarki spowoduje trwałe jej uszkodzenie. Musisz też uważać, aby się nie pokaleczyć.
Po wstępnym przygotowaniu puszki zadbaj o zabezpieczenie ostrych jej krawędzi, aby nie raniły cię podczas dalszej pracy i później, w trakcie korzystania z nowego organizera. W tym celu oklej brzegi papierem kolorowym lub taśmą klejącą, ewentualnie klejem na gorąco (i poczekaj, aż wyschnie, jeśli chcesz dalej ozdabiać puszkę).
Właściwie możesz już tak zostawić swój nowy organizer, ale chyba warto mu coś jeszcze dodać, prawda? Chwyć za pędzel, ulubiony kolor farby akrylowej i pomaluj nią puszkę. Tak przygotowane naczynie świetnie sprawdzi się jako pojemnik na długopisy i ołówki.
Możesz pójść o krok dalej i przygotować kilka takich puszek, na przykład pomalowanych na biało. Kiedy położona na nich farba wyschnie, sklej je ze sobą dwustronną taśmą klejącą i przewiąż sznurkiem. Organizer w duchu zero waste gotowy!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus