Data modyfikacji:

Jak zrobić wieniec świąteczny na drzwi? Dekoracje bożonarodzeniowe DIY

To świetny sposób na stroik na drzwi czy dekorację do domu. Wianki bożonarodzeniowe są proste w wykonaniu, ale prezentują się szalenie efektownie. Jeśli chcesz przygotować dekoracje bożonarodzeniowe DIY, zobacz, jak zrobić wieniec świąteczny.
wianek świąteczny na drzwi DIY
W poszukiwaniu większej porcji świątecznych inspiracji na wystrój mieszkania odwiedź wnetrza-ze-smakiem.pl

Wieniec świąteczny na drzwi – czego potrzebujesz?

  • Wianek słomiany lub wiklinowy
  • gałązki iglaste np. świerkowe lub jodłowe lub sztuczne girlandy
  • Pistolet i klej na gorąco
  • Drut wiązankowy
  • Ozdoby
Przeczytaj również: Najmodniejsze rośliny doniczkowe
W roli dekoracji do wianków bożonarodzeniowych świetnie sprawdzają się naturalne ozdoby, jak cukrowe laski, suszone plastry pomarańczy, gwiazdki anyżku, gałązki ostrokrzewu czy dzikiej róży. Natomiast jako podstawę wianka alternatywnie możesz wykorzystać np. modne druciane gwiazdy czy okrągłe wieszaki.


Wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku

  • oplatanie wianka
  • dekorowanie
  • wstążka

Krok 1: oplatanie wianka

Na początek należy przytwierdzić gałązki iglaste do podstawy. Większe części należy pociąć na około kilkunastocentymetrowe kawałki, dzięki czemu będą się lepiej układać. Drobne, przycięte wcześniej gałązki przywiąż ściśle za pomocą drutu wiązankowego. Przytwierdź je w niewielkich grupach w taki sposób, aby kolejna partia zakryła miejsce wiązania gałązek drutem.

Ważne jest również, aby wybrać maksymalnie cienki drut, ponieważ w takim wydaniu jest elastyczny i pozwala na wygodne oplatanie gałązek. Postaw na zielony drut, dzięki czemu pozostanie on niemal niewidoczny.
Gałązki należy przytwierdzać do podstawy dwuetapowo. Najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara opalamy połowę okręgu. Drugą połowę pokrywamy gałązkami tak, aby były one skierowane w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Taki zabieg sprawi, że gałązki ładnie ułożą się na okręgu, a wianek bożonarodzeniowy będzie prezentował się efektownie.
wieniec świątezny
wieniec na drzwi DIY

Krok 2: dekorowanie wianka bożonarodzeniowego

To najprzyjemniejszy etap wykonania wianka na drzwi lub do domu. Jeśli wśród ozdób, które trafią na wianek, znajdują się gałązki ostrokrzewu czy dzikiej róży, najlepiej jest je wetknąć za sploty drutu wiązankowego.

Pozostałe ozdoby przyklejamy przy użyciu kleju na gorąco. Klej należy nałożyć bezpośrednio na dekoracje, a następnie docisnąć je do gałązek.

wianek zrobiony ręcznie
ozdoby na wianek świąteczny

Krok 3: przymocowanie wstążki

Ostatni etap to zawiązanie dekoracyjnej wstążki, na której wianek zawiśnie. Zawiązujemy ją w miejscu, z którego gałązki rozchodzą się w przeciwne strony. W tej roli świetnie sprawdzi się czerwona wstążka, która efektownie kontrastuje kolorystycznie z zielenią gałązek. Innym dobrym tropem jest złota lub biała wstążka.
robienie wianka
pomarańcze na wianku świątecznym

Czym ozdobić wianki świąteczne?

Jako dekoracje, które przytwierdzisz do wianka, dobrze wypadną wspomniane już wcześniej naturalne ozdoby - szyszki, plastry pomarańczy itd. Ale to nie wszystko. Z zielenią gałązek świetnie komponować się będą najróżniejsze dekoracje wykonane z drewna czy sklejki – szczególnie te ostatnie będą dobrą opcją, ponieważ w sprzedaży w niewielkiej cenie znajdziesz szereg małych dekorów ze sklejki utrzymanych w bożonarodzeniowej estetyce.

W podobny sposób możesz wykorzystać niewielkie bombki choinkowe, łańcuchy, wstążki oraz kokardy.

W dekoracji wianka bożonarodzeniowego możesz zdać się na bieżące trendy. Przykładowo wianek w stylu skandynawskim będzie mieć naturalny charakter i należy go ozdobić jedynie szyszkami. Jeśli lubisz klimaty rustykalne, postaw na suszone plastry pomarańczy, laski cukrowe itd.

Z kolei w minimalistycznym wydaniu wianek świąteczny wystarczy opleść niewielkimi lampkami na druciku.

Wykonanie świątecznego wieńca warto uwzględnić na liście zadań w kalendarzu adwentowym lub jako element wspólnych przygotowań do świąt, bo obok walorów dekoracyjnych, takie prace są też świetną zabawą.
gotowy wianek świąteczny
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny