Data publikacji:

Co to jest quilling i co jest potrzebne, aby zacząć?

Quilling to tradycyjna metoda wytwarzania różnego rodzaju ozdób z wielu wąskich pasków papieru lub innego materiału, które zwija się w spiralę, a następnie zgniata i skleja ze sobą, formując dowolne kształty. Podobnie jak wiele innych klasycznych technik plastycznych, za sprawą internetu oraz rosnącej społeczności osób zainteresowanych tematem, quilling przeżywa obecnie renesans i zdobywa wielu nowych fanów. Aby rozpocząć hobbystyczną przygodę z tą formą sztuki, nie potrzeba skomplikowanych narzędzi i materiałów. Jest ona również otwarta na osoby, które do tej pory nie zajmowały się samodzielnym tworzeniem dekoracji. 
quilling

Quilling – narodziny i historia

Quilling jako forma rzemiosła i sztuki ma dość skomplikowane początki, a jego historia wzbudza sporo debat. Niektórzy badacze jego początków doszukują się w starożytnych Chinach i wiążą je z wynalezieniem papieru. Inni wskazują na jeszcze starsze ozdoby wykonane z metalu znajdowane w egipskich grobowcach, które przypominają klasyczne wyroby quillingowe. 
Wiemy jednak na pewno, że techniki używania quillingu stosowane były już we wczesnym średniowieczu i późnym antyku. Korzystali z nich jubilerzy i rzemieślnicy zwijający srebrne i złote druty, a następnie tworzący z nich najczęściej geometryczne i kwieciste formy używane do ozdoby naszyjników, waz, okładek książek, a nawet detali architektonicznych. W tym czasie sztuka ta rozprzestrzeniła się po całej Europie. 
Wraz z nadejściem renesansu, ze względu na koszt i zapotrzebowanie, metal zaczął być zastępowany papierem lub skrawkami sztywnych tkaniny, dzięki czemu quilling uzyskał swoją ostateczną formę. Dodajmy, że nazwa „quilling” pochodzi wprost z języka angielskiego i opisuje czynność nawijania na pióro, bowiem oryginalnie paski formowało się przy pomocy gęsich piór do pisania. 
W kolejnych stuleciach quilling stał się jedną z popularnych metod spędzania wolnego czasu wśród dam z wyższych sfer. Szczególną popularność zdobył zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, skąd trafił do Ameryki, a także innych części świata. 

Zastosowanie quillingu dzisiaj

Quilling ma obecnie zastosowania wyłącznie czysto hobbystyczne, choć najbardziej doświadczeni twórcy często sprzedają swoje dzieła w sieci lub na różnego rodzaju targach rękodzieła. Quilling jest świetnym sposobem na kreatywne spędzanie wolnego czasu, które będzie jeszcze przyjemniejsze, jeżeli zainteresujemy nim rodzinę lub znajomych. Nie można też zapomnieć o tym, że doskonale rozwija on zdolności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną.
Figury i przedmioty wykonane metodą quillingu mogą być elementem zdobiącym listy, paczki, kartki z życzeniami, meble lub świąteczne choinki i stroiki. Odpowiednio przygotowane pełnią rolę biżuterii (np. broszek) lub elementów ubrań, torebek i kapeluszy.

Quilling dla początkujących – od czego zacząć?

Tworzenie ozdób quillingowych rozpoczynamy od zebrania odpowiednich narzędzi i materiałów. 

Narzędzia do quillingu

  • Igła do quillingu – podstawowe narzędzie do quillingu. W sklepach za kilka złotych kupimy specjalistyczne igły w łatwym do trzymania sztyfcie, na które nawijamy i formujemy paski, tworząc z nich wiele podstawowych kształtów, z których buduje się dalej bardziej skomplikowane figury lub wzory.
  • Klej do quillingu – stosujemy zwykły klej do papieru lub kartonu, powinien być jednak zamknięty w buteleczce z wąskim aplikatorem, pozwalającym na wyciskanie niewielkich ilości preparatu.
  • Pęseta – narzędzie przydaje się do wyrównywania spirali, jak również delikatnego przesuwania ich i umieszczania w pożądane miejsce tworzonej kompozycji.
  • Nawijaki – dodatkowe nawijaki w wielu rozmiarach, które są wykonane z plastiku, ułatwiają formowanie różnych kształtów.
  • Szablony – ułatwiają formowanie z papierowych spirali najpopularniejszych kształtów.
  • Szpilki i tablica korkowa – bardziej skomplikowane projekty wymagają łączenia wielu elementów, więc przed ostatecznym sklejaniem całości tymczasowo możemy przyczepić je szpilkami do tablicy korkowej i dokonywać ewentualnych poprawek.
  • Materiały do quillingu

  • Papier do quillingu – choć do quillingu wykorzystywać można odpowiednio przycięte kartki białego lub kolorowego papieru, dla uzyskania najlepszych efektów stosuje się specjalistyczne produkty do quillingu. W sklepach znajdziemy też gotowe paski w różnych szerokościach i kolorach.
  • Zestawy do quillingu – dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w gotowe zestawy quillingowe. Za około kilkadziesiąt złotych otrzymujemy pełen komplet narzędzi oraz podstawowe materiały do wykonania prostych projektów.
  • Poradniki i inspiracje

    Quilling ma ogromną rzeszę fanów na całym świecie, dzięki temu w sieci znajdziemy masę poradników oraz zdjęć gotowych projektów hobbystów z całego świata. Nie zabraknie również poradników, które krok po kroku nauczą nas wszystkich najważniejszych technik i sekretów rękodzieła. Jeżeli nie mamy pomysłu na własny wzór, warto kopiować już gotowe dzieła lub mocno się nimi inspirować.
    Niewątpliwie sporym wyzwaniem może być znalezienie w gąszczu tych materiałów najbardziej przydatnych informacji, adekwatnych do poziomu umiejętności. Pamiętajmy też, że jako początkujący nigdy nie powinniśmy rzucać się na głęboką wodę i zaczynać od naprawdę zaawansowanych projektów. Do osiągnięcia perfekcji trzeba dochodzić małymi krokami i nie zniechęcać się przy ewentualnych porażkach.  
    Zdjęcie: Envato Elements