Data modyfikacji:

Jak samodzielnie zrobić bransoletki – DIY

Bransoletki to niezastąpiona ozdoba noszona na ręce lub nodze. Kochają je zarówno dziewczynki, jak i starsze oraz dojrzałe kobiety. Coraz więcej mężczyzn przekonuje się, że męskie bransoletki to unikalny dodatek, który urozmaici i wzbogaci ich wygląd.

Bransoletka z zawieszkami, którą wykonasz własnoręcznie może okazać się dodatkiem, który odmieni Twój wygląd i sprawi, że będziesz wyglądać na prawdę oryginalnie. O tym, jak samodzielnie, oszczędnie i szybko wykonać swoje autorskie bransoletki handmade dowiesz się w tym artykule.

Jak zrobić bransoletki damskie z drutu i kamieni

Biżuterię podobną do tej pięknej, niebieskiej bransoletki (KLIK) możesz wykonać w kilku krokach, które przedstawiam poniżej. Technika, którą ją wykonamy nazywa się wire wrapping. Nie należy ona do najłatwiejszych, ale za pomocą poniższego opisu na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem, gdyż szybki kurs wire wrappingu jest  przeznaczony dla osób początkujących.

Czego potrzebujesz, aby wykonać damskie i męskie bransoletki na bazie? Zapoznaj się z poniższą listą:
stal chirurchiczna z odkręcaną kulką, szerokość drutu około 1,5 mm – będzie to baza bransoletki
czarny, matowy, 8 mm hematyt / inne ulubione kamienie z dużymi dziurkami (które przejdą przez 1,5 mm bazę)
drut jubilerski w rozmiarze 0,8mm - do owinięcia kamieni
nożyczki do cięcia i formowania drutów (tzw. narzędzie jubilerskie)

PS. Bransoletkę można zrobić na bazie, którą w tym wypadku będzie gotowa stal chirurgiczna z kulkami po obu stronach (wersja łatwiejsza). Pamiętaj, że można też samodzielnie wykonać bazę. Do tego celu posłuży Ci drut pamięciowy ze stali nierdzewnej.
Poniżej opisałam, jak wykonać bransoletki damskie wykorzystując bazę.

KROK 1
Odkręcamy jedną z kulek znajdujących się na końcu bazy i odkładamy ją w bezpieczne miejsce.

KROK 2
Nawlekamy kamienie na bazę. Ilość nasuniętych kamieni zależy od efektu finalnego, jaki chcesz uzyskać. Jeśli lubisz bransoletki, które nie są spójne, a ich koraliki się przemieszczają, możesz przewlec około 8 kamieni. Im więcej koralików, tym bransoletka będzie bardziej ciasna, zabudowana i spójna.
KROK 3 
Zakręcamy kuleczkę bazy. Odwijamy około 0,5 m drutu i odcinamy go nożycami jubilerskimi.

KROK 4
Odcięty drut składamy na pół i zaczynamy go owijać o bazę, pamiętając o tym, że obie końcówki drutu muszą być skierowane w dół. Wystarczy, że wykonasz 3 okrążenia drutu wokół bazy (drut nie może na siebie nachodzić i musi do siebie przylegać).

KROK 5
Przysuń pętelkę do jednego z kamienia i przesuń drut tak, aby otoczyła kulkę  z prawej strony i przeszła na drugą stronę nad bazą. Lewą końcówkę druta, która znajduje się po lewej stronie kamienia zawijamy z lewej strony tego samego kamienia.
Krzyżujemy oba druciki najpierw nad bazą, później pod bazą. Zaciskamy drucik, pilnując, aby znalazł się wciąż równo po obu stronach kamyczka.

KROK 6
Do wcześniej zawiniętego w drut kamienia przysuwamy kolejny i owijamy go tak samo jak uczyniliśmy to z kamyczkiem pierwszym. Czynność tę powtarzamy z wszystkimi kamieniami, które wcześniej nawlekliśmy na bazę.

KROK 7
Kiedy krok 6 zostanie w pełni zakończony, pora zamknąć cały obieg.  W tym celu jeden z drutów umieszczamy blisko bazy, a drugim owijamy (bazę i drucik). Ilość owinięć bazy powinna być taka sama, jaką wykonywaliśmy na początku. Rozchodzi się tu o symetrię bransoletek.

KROK 8
Ucinamy końcówki drutów i szczypcami odginamy je tak, aby nie drapały. GOTOWE!

Męskie bransoletki i nie tylko – do zrobienia w domu

Poniższe informacje pozwolą Ci wykonać 3 różne bransoletki. Znajdziesz tu przepis na ozdobę na rękę w wersji "3in1". Aby wykonać bransoletkę, którą będziesz nosił co codziennych stylizacji potrzebujesz:

rzemień jubilerski, który ma być płaski i ekologiczny. Ilość rzemieni zależy od Ciebie, ale proponuję, aby wybrać minimum dwa różne. Przykładowo na nadgarstek, który ma obwód 16 cm używa się około 17 cm rzemienia
koraliki, czyli szklane perły w ilości 28 sztuk, rozmiar 8 mm
linka jubilerska – stalowa lub w kolorze pereł
końcówki zaciskowe do biżuterii o szerokości 6 mm w kolorze srebrnym, w ilości 2 sztuk
stopery w ilości 2 sztuk, posrebrzane, 2 mm
kółeczka montażowe, oksydowane, pojedyncze, 7 mm, w ilości 2 sztuk
zapięcie magnetyczne ze stali nierdzewnej w formie kuli, 16 x 10 mm, ilość: 1 sztuka
łączniki jubilerskie - np. znak nieskończoności, łapka, małpka, listek, krzyżyk
sznurek jubilerski, powlekany 1 mm, kolory dowolne, 15,5 cm x 2
końcówki zaciskowe, 7 x 4 mm, srebrne, ilość: 2 sztuki
narzędzia: szczypce płaskie i tnące

Pamiętaj o tym, że męskie bransoletki to element garderoby, który musi pasować do charakteru i ogólnego wizerunku mężczyzny,  jeśli zatem uważasz, że któryś z wyżej wymienionych elementów nie będzie do Ciebie pasował  – eksperymentuj i wymień go na inny.
SPOSÓB WYKONANIA
Bransoletka będzie składać się z 3 oddzielnych sznurów i będą to:
sznur z pereł
sznur z rzemienia płaskiego
sznur delikatny z posrebrzanym łącznikiem.
Na koniec wszystkie zostaną połączone za pomocą jednego, wspólnego zapięcia magnetycznego.

KROK 1, CZYLI SZNUR Z PEREŁ
Na koniec linki jubilerskiej o długości 22 cm nakładamy stoper i formujemy pętlę, o którą zaczepimy zapięcie. Przy pomocy szczypiec płaskich zaciskamy znajdujący się na pętli stoper. Nawlekamy na linkę perłowe koraliczki (obok siebie, nie zostawiając przerw).

Wykańczamy drugi koniec sznurka, nakładając na niego stoper i przekładając przez niego koniec linki tworzymy kolejną pętlę. Zaciskamy stoper i odcinamy niepotrzebną linkę.

Efekt finalny powinien przypominać tę oto perłową bransoletkę z pereł SWAROVSKI CRYSTAL (KLIK), z tą różnicą, że nasza bransoletka nie jest bransoletką z zawieszkami.

KROK 2, CZYLI SZNUR Z RZEMIENIA PŁASKIEGO
To jeszcze nie bransoletka  z zawieszkami, ale za to charakteryzuje się  najłatwiejszym sposobem wykonania. Odetnij rzemień o długości 17 cm, a na zakończeniach zaciśnij krokodylki (użyj do tego płaskich szczypiec).

KROK 3, CZYLI BRANSOLETKA SZNURKOWA
Wreszcie pora na niesamowicie prostą, ale jakże efektowaną biżuterię! Przypomina z jednej strony (KLIK) lnianą bransoletkę, która z pewnością odmładza i akcentuje ubiór, a z drugiej strony jest silną symboliką i oddziałuje na skojarzenia (niczym bransoletka z zawieszkami z różowego złota z kolibrem (KLIK). Jak ją wykonać?

Odmierz dwa sznurki, z których każdy ma długość około 16 cm. Przeciągnij przez uszko łącznika jeden ze sznurków. W pobliżu uszka łącznika zawiąż supeł. W taki sam sposób zwiąż sznureczek z drugiej strony łącznika. Ułóż końce sznurka wewnątrz końcówki zaciskowych i zagnij za pomocą szczypiec.

Zamocuj zapięcie, czyli połącz ze sobą wszystkie trzy bransoletki za pomocą kółka montażowego. Zaczep zapięcie magnetyczne o to samo ogniwko, aby wykończyć drugi koniec bransoletki.

Praca nad bransoletkami handmade odstresowuje i przysparza dużo, ale to na prawdę dużo radości. Spraw sobie i Twoim bliskim odrobinę przyjemności i samodzielnie, za pomocą powyższych wskazówek stwórz swoją autorską i kreatywną biżuterię handmade.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.