Data publikacji:

Renowacja krzesła. Jak odnowić stare krzesło?

Wymiana mebli jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na odświeżenie wnętrza i zmianę jego aranżacji. Bardzo często jest ona jednak dość kosztownym przedsięwzięciem. Zważywszy na wciąż rosnące ceny, wiele osób decyduje się więc przynajmniej na częściową renowację mebli. O ile wiekowe szafki lub stoły nie zawsze będą pasować do nowej koncepcji kuchni lub salonu, odświeżone i odpowiednio wykończone stare krzesła powinny sprawdzić się w pomieszczeniach w każdym stylu. Dowiedz się zatem, jak samodzielnie odnowić stare krzesło.
renowacja krzesła

Czy każde krzesło nadaje się do renowacji? Na co zwrócić uwagę?

Na początek warto zaznaczyć, że nie każde stare krzesło jest warte tego, aby poświęcić mu wiele godzin pracy. Do odnowy wybieramy tradycyjnie bardziej wartościowe i trwałe meble. Eliminuje to w dużej mierze krzesła wykonane w całości lub częściowo z tworzywa sztucznego. Plastik starzeje się w bardzo nieestetyczny sposób, a powstałe na jego powierzchni rysy, pęknięcia lub przetarcia są praktycznie niemożliwe do usunięcia lub zakrycia. Równie nieskuteczne będą próby sklejenia pękniętego oparcia lub siedziska. 
Jeżeli krzesło ma metalową konstrukcję, jego odnowa jest znacznie łatwiejsza, ale tylko w wypadku, gdy pozostaje wciąż stabilna. Problem mamy, gdy szkielet mebla pęka w miejscu spawów lub na skutek długiego użytkowania jest powyginany. Jeżeli nie mamy odpowiednich narzędzi i doświadczenia, naprawa jest zazwyczaj niemożliwa.
Najskuteczniej przeprowadzamy renowację krzeseł wykonanych z drewna. Są to zarówno kilkudziesięcioletnie meble po babci, jak i nowsze modele z marketu. Bez względu na to, czy w ich konstrukcji wykorzystano sklejkę lub solidne deski i belki z wysokogatunkowego drewna, mamy bardzo wiele możliwości, aby przywrócić im stary lub nadać zupełnie nowy blask. 
Pamiętajmy jednak, że stopień trudności naprawy związany jest ze stanem konstrukcji. Krzesło z przegniłymi lub wyszczerbionymi nogami może wymagać dosztukowania nowych elementów, co nie jest zadaniem dla amatora, ale dla pewnego siebie stolarza. 

Jak odnowić krzesło?

Malowanie krzesła

To najprostsza i najskuteczniejsza metoda na odświeżenie krzesła. Czasami trudno docenić to, jak na postrzeganie mebla wpływa jego kolor. Dzięki nowej warstwie farby wpasujemy mebel do wnętrz wykonanych w prawie dowolnym stylu i aranżacji.
Podstawową kwestią, jaką bierzemy tutaj pod uwagę, poza barwą, jest rodzaj używanej farby. Na rynku znajdziemy bardzo wiele produktów, co może utrudnić wybór. Po pierwsze, starajmy się kupować emalie, które przeznaczone są do malowania mebli, bowiem odznaczają się one podwyższonym poziomem odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także promienie UV. 
Jeżeli krzesło ustawiamy w jadalni, salonie albo sypialni lub pokoju dziecka, zwracamy uwagę na to, by produkt był nietoksyczny. Poleca się tutaj szczególnie rozpuszczalne w wodzie farby akrylowe i kredowe lub oparte na naturalnych olejach farby ftalowe/alkidowe do mebli.
Jaka farba do drewna na zewnątrz? Krzesła na taras i do ogrodu musimy zabezpieczyć farbami przystosowanymi do użytku na zewnątrz. Analogicznie do metalu stosujemy emulsje przygotowane z myślą o tym materiale. Malować możemy też bez przeszkód elementy drewna wykonane ze sklejki lub laminowanych płyt, do tego celu używamy preparatów uniwersalnych lub przeznaczonych do drewna.
Do malowania krzeseł zaleca się używanie pędzli, wybierajmy tutaj niewielkie modele z miękkim włosiem, którymi rozprowadzimy farbę nawet w trudno dostępnych miejscach. Dla dużych powierzchni, takich jak siedziska i oparcia, lepsze okażą się jednak klasyczne wałki
Bez względu na wybraną farbę, zazwyczaj zaleca się nakładanie co najmniej dwóch warstw. W wielu wypadkach niezbędne jest też zagruntowanie powierzchni mebla, zwłaszcza jeżeli była naprawiana i uzupełnialiśmy w niej ubytki. Pamiętajmy, żeby zawsze stosować się do zaleceń producenta farby, które znajdziemy na opakowaniu.

Lakierowanie krzesła

Często nie chcemy zakrywać naturalnej tekstury drewna farbą, a zamiast tego właściwie ją wyeksponować. Do tego celu sięgamy po lakiery i bejce, które świetnie spiszą się w tym zadaniu. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim, gdy powierzchnia nie jest mocno zniszczona, bowiem po jej naprawie mogą zostać widoczne przebarwienia, które zepsują estetykę mebla.
Specjaliści zalecają, by sięgać po preparaty przygotowane do konkretnego gatunku drewna. Lakier nie jest wtedy zbyt ciemny i znacznie skuteczniej podkreśla wygląd materiału. Podobnie jak w przypadku emalii, meble wystawione na zewnątrz pokrywamy produktami przeznaczonymi do tego celu. Drewniane krzesła musimy lakierować co kilka lat, jednak wiele zależy tutaj od tego, jak często z nich korzystamy.

Zastosowanie okleiny na krześle

Alternatywą dla malowanie krzeseł jest sięgnięcie po samoprzylepne okleiny do mebli. Rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim, gdy odnawiamy krzesło o nieskomplikowanej konstrukcji. Na jego oczyszczoną powierzchnie nanosimy po prostu odpowiednio przycięte fragmenty samoprzylepnego materiału. Postępujemy tutaj ostrożnie i powoli, istnieje bowiem ryzyko uwięzienia pod jego powierzchnią powietrza, które skutkuje widocznymi i trudnymi do usunięcia „bąblami”.
Wiele osób decyduje się też często na wykonanie własnej okleiny, co ciekawe, do tego celu można użyć np. skrawków gazet, pociętych książek lub plakatów i ilustracji, przylepianych do mebla klejem do tapet. Po wyschnięciu całość zabezpiecza się bezbarwny lakierem. 

Tapicerowanie krzesła

Na śmietnik po remoncie bardzo często trafiają też tapicerowane krzesła. W większości przypadków są one w zadowalającym stanie, dzięki solidnemu szkieletowi z drewna, jednak właściciele rezygnują z nich z powodu wyglądu i stanu ozdabiającej je tkaniny. Renowacja tego typu modeli, poza odświeżeniem szkieletu, wymaga od nas wykonaniu nowego obicia.
Zadanie to nie musi być szczególnie trudne, musimy jednak mieć odpowiednią wiedzę i narzędzia, takie jak zszywacz tapicerski. W przygotowaniu nowej tapicerki przydać może się też maszyna do szycia. Pamiętamy również o wymianie i zakupie nowej gąbki umieszczonej pod obiciem. Jest ona bardzo łatwa w obróbce, a w sklepach znajdziemy jej rolki o różnej sprężystości.

Jak przygotować się do odnowy krzesła?

Bez względu na to, z jakiej techniki odnowy krzesła korzystamy, przed przystąpieniem do właściwiej pracy należy je przygotować. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie i odkurzenie mebla. Na tym etapie dokonujemy też przeglądu jego stanu technicznego, sprawdzając, czy wszystkie elementy są ze sobą poprawnie sklejone lub skręcone. Może zajść tutaj potrzeba wymiany przerdzewiałych śrub i wkrętów. W przypadku tapicerowanych modeli zdzieramy całkowicie stare obicie. 
W następnym kroku bierzemy się za pozbycie starej powłoki malarskiej. Do tego celu używamy papieru ściernego o różnej gradacji, w zależności od trwałości starej powłoki. Największe problemy sprawiać będą stare lakiery do drewna.
Teraz możemy przyjrzeć się ewentualnym ubytkom i rysom na powierzchni krzesła. Mniejsze uszkodzenia możemy przeszlifować, w przypadku głębszych stosujemy szpachlówkę do drewna. Na koniec całość ponownie szlifujemy drobnym papierem ściernym i oczyszczamy dokładnie z pyłu. Jeżeli krzesło wymaga ponownego sklejenia, to jest to dobry moment, aby zająć się tym problemem.
Zdjęcie: Envato Elements