Data publikacji:

Jak prosto odnowić stare drzwi?

Renowacja starych drzwi to wyzwanie nawet dla osób, które lubią majsterkować w domu. W dzisiejszym artykule zebraliśmy garść porad dotyczących tego przedsięwzięcia. Przedstawimy Ci sposoby na odnowienie starych drzwi, a także zbiór narzędzi i produktów, których możesz użyć w czasie realizacji tej procedury. Dowiedz się, jak odnowić stare drzwi.
jak odnowić stare drzwi

Pomysły na odnowienie starych drzwi

Renowacja starych drzwi może wyglądać różnie. Jeżeli chcesz całkowicie odmienić wygląd swoich drzwi, rozważ:
  • lakierowanie i malowanie – to najprostszy sposób na plamy i zużytą po latach farbę;
  • usuniecie starych powłok i ich szlifowanie – przydatne, żeby wygładzić powierzchnię materiału. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w przypadku drzwi ozdobionych sztukateriami;
  • wypełnienie pęknięć i ubytków w strukturze materiału;
  • usunięcie szkodników, jeżeli te zagnieździły się w drewnie;
  • zabezpieczenie drzwi przed kolejnymi uszkodzeniami, wymianę klamek i innych niewielkich elementów na nowe.
  • Jak odnowić drzwi z okleiny?

    Wiele osób, które zastanawiają się, jak odnowić drzwi z okleiny, wpada na pomysł, by ją zerwać. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka wydaje się to być sensownym rozwiązaniem, jednak w praktyce często okazuje się, że to, co znajdujemy pod okleiną, nadaje się jedynie do ponownego oklejenia. Jeżeli zatem drzwi wcale nie wyglądają tak źle, być może wystarczy pomalować okleinę. Jeśli jednak nie, procedura będzie nieco bardziej skomplikowana.
    Renowacja drzwi wówczas rozpoczyna się od zerwania starej okleiny, najlepiej podgrzewając klej i delikatnie ją usuwając. Możesz wykorzystać do tego np. suszarkę do włosów czy ciepłą wodę z czajnika. Nie rób nic na siłę, a delikatnie podważaj okleinę, by nie uszkadzać drewna, które znajduje się pod nią. Następnie wypełnij wszystkie ubytki przy pomocy spoiwa lub silikonu do drewna. Teraz kup klej oraz okleinę, która pasuje do otoczenia drzwi, i przystąp do jej nakładania. Zadbaj o jej odpowiednie wymiary oraz kup trochę materiału na zapas.
    Nakładaj tylko trochę kleju, ponieważ jeżeli będzie go zbyt dużo, będzie trzeba usuwać go szpatułką. Na klej nakładaj nową okleinę i dociskaj równomiernie, usuwając wszystkie pęcherzyki powietrza. Na koniec wyszlifuj jej brzegi, by były gładkie i równe. Całość możesz dodatkowo zabezpieczyć impregnatem.

    Jak pomalować drzwi?

    Malowanie drzwi to stosunkowo prosta procedura. Powinno się zacząć od wyjęcia ich z zawiasów lub odchylenia w taki sposób, by można było wygodnie malować, zabezpieczając jednocześnie ich otoczenie taśmą malarską. Należy zdjąć stare powłoki przy użyciu papieru ściernego o różnych gradacjach lub szlifierki. Wyczyść drzwi po szlifowaniu – usuń kurz, odtłuść je i przygotuj do malowania. Jeżeli na drzwiach znalazły się ubytki i pęknięcia, wypełnij je za pomocą masy naprawczej do drewna.
    Nałóż warstwę podkładową. Teraz czas na malowanie. Możesz robić to przy pomocy pędzli, a na większej przestrzeni zastosować wałek. Maluj w jedną stronę i pamiętaj, że lepiej nakładać farbę cienko. W późniejszym czasie możesz nałożyć jej drugą warstwę. Na farbę możesz zaaplikować także zabezpieczający lakier.

    Jakie narzędzia mogą się przydać?

    Papier ścierny

    W przypadku wyboru papieru ściernego zwróć uwagę na to, żeby kupić przynajmniej trzy różne gradacje, co pozwoli odpowiednio obrobić drzwi. Do drewna wybiera się zwykle gradacje od 40 do 320. Można wybierać spośród różnych materiałów do ścierania, ale w przypadku drzwi drewnianych zalecamy wybór elektrokorundu.

    Szpachelka i szlifierka

    Zamiast papieru ściernego można zastosować szlifierkę. Jeżeli drzwi mają płaską powierzchnię, wybierz model oscylacyjny. Dzięki temu, że ma ona prostokątną podstawę, będzie można swobodnie oszlifować narożniki drzwi. Szlifierka sprawdzi się również podczas odnawiania mebli. Z kolei szpachelka to narzędzie bardzo uniwersalne – podważysz nią okleinę, zbierzesz nadmiar kleju, zedrzesz kawałki farby czy lakieru.

    Pędzle, wałki, kuweta i taśma malarska

    Pędzle, wałki, kuweta i taśma malarska to podstawa, jeżeli zamierzasz malować drzwi. Kup duży i mały wałek oraz pędzle w rozmiarze 10 cm, 5 cm oraz 3 cm. Kuweta malarska to miejsce, w którym znajdzie się farba – będziesz moczyć w nim pędzle i wałki. Musi być większa od największego posiadanego wałka. Taśmą malarską zabezpieczysz miejsca, których nie chcesz brudzić farbą.

    Z jakich produktów warto korzystać podczas renowacji drzwi?

    Farba i lakier lub lakierobejca

    W zakresie farb do wyboru są te uniwersalne, emalie chlorokauczukowe czy preparaty bazujące na żywicach akrylowych i poliuretanowych. W przypadku drzwi zewnętrznych największe znaczenie ma odporność farby na wodę oraz promieniowanie UV. Dobrym wyborem do drzwi jest też lakierobejca, która łączy zalety dekoracyjne z funkcjonalnymi. Barwi drewno na pożądany kolor, a jednocześnie zabezpiecza je. Opcjonalnie na wierzch można zastosować woski i olejki do drewna, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem.

    Masa lub zestaw naprawczy do drewna

    Ubytki w drewnie można wypełnić szpachlą do drewna, masą lub zestawem naprawczym. Zasada ich stosowania jest zawsze taka sama – do wnętrza ubytku aplikujemy masę, a następnie usuwamy jej nadmiar. Spoiwo wypełnia ubytek i zapobiega jego powiększaniu się, a co za tym idzie – dalszemu uszkadzaniu drzwi.

    Klamki, gałki do drzwi, listewki

    Nowe klamki czy gałki do drzwi to często sposób na całkowitą zmianę ich wyglądu. Pomóc w tym może także nowa obudowa wizjera czy ozdobne listewki, z których można wykonać sztukaterię. Niektórzy decydują się także na ozdoby na drzwi – naklejki, szybki, lustra weneckie, wieńce czy inne dekoracje.
    Zdjęcie: Evnato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!