Data publikacji:

Jak ozdobić doniczki plastikowe? Pomysły i inspiracje

Kwiaty sprawiają, że niemal każda przestrzeń staje się dużo bardziej przytulna. Na indywidualny charakter wnętrza mają jednak wpływ starannie dopasowane dodatki – między innymi takie jak doniczki. Jeśli chcemy coś zmienić w wystroju domu, nie zawsze musimy kupować nowe akcesoria. Czasami wystarczy chwila kreatywnej zabawy. W poniższym artykule przygotowaliśmy poradnik, jak ozdobić doniczki plastikowe i nadać im drugie, jeszcze piękniejsze życie! Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu – na początku wystarczą artykuły dostępne w każdym osiedlowym sklepie papierniczym. Sprawdź!
jak ozdobić doniczki plastikowe

Jak wybrać doniczki plastikowe do ozdabiania?

Chyba każdy ma w swoim domowym schowku lub w piwnicy stare, nieużywane doniczki plastikowe. Zamiast je wyrzucać lub dawać im się dalej kurzyć, zdecydowanie lepiej wykorzystać je w aranżacji wnętrza. Plastikowe doniczki czasami kojarzą się mało estetycznie, ale dzięki prostym trikom wpiszą się w klimat zarówno minimalistycznych, jak i rustykalnych aranżacji.
Do odnowienia nadają się wszystkie stare, plastikowe doniczki, ale jest jeden warunek – nie mogą być uszkodzone czy popękane. Przy wybieraniu tych akcesoriów można zrobić zatem małe porządki. Trzymanie popękanych doniczek mija się z celem, ponieważ po podlaniu kwiatów woda będzie przesiąkać z podłoża. Nim przystąpimy do stworzenia doniczek DIY, powinniśmy je dokładnie umyć (przykładowo w wodzie z płynem do naczyń), a następnie dokładnie osuszyć.

Jak ozdobić doniczki plastikowe? Najprostszy sposób

Napisaliśmy już, że z popękanych doniczek będzie przeciekać woda. Plastikowe tworzywo jest na ogół dość cienkie i podatne na zarysowania. Jeśli na powierzchni doniczki pojawią się właśnie takie nieestetyczne rysy, wcale nie trzeba ich od razu wyrzucać, tylko… pójść za ciosem i stworzyć abstrakcyjne wzory przy pomocy drucianej gąbki do mycia naczyń. Należy wtedy wykonywać szybkie, gładkie ruchy w różnych częściach doniczki. Podczas takiego ozdabiania plastikowej doniczki DIY musimy przyciskać taką drucianą gąbeczkę z lekkim dociskiem tak, by nie spowodować pęknięć.
To, jakie wzory wykonamy na plastikowej doniczce, zależy wyłącznie od nas. Możemy robić długie linie, ukośne kreski czy charakterystyczne kreski. Takie zdobienie świetnie prezentuje się na osłonkach różnego koloru i podkreśli charakter minimalistycznego wnętrza. Jego dodatkowym atutem jest to, że nie potrzebujemy żadnych akcesoriów, by ozdobić doniczkę DIY – w końcu szczotkę do mycia naczyń ze stalowym włosiem znajdziemy praktycznie w każdym domu.

Malowanie doniczek plastikowych – szybko i efektownie

Nie trzeba od razu przemalowywać ścian, by zmienić aranżację wnętrza – czasami wystarczy zmiana dodatków. Jeśli planujemy zmiany w wystroju, możemy zdecydować się na malowanie doniczek plastikowych. Najlepiej wykorzystać do tego farbę w sprayu, która pozwala na szybką i w miarę szybką pracę. Z łatwością przemalujemy całą doniczkę lub wykonamy na niej efektowny wzór – nawet jeśli obawiamy się swoich zdolności plastycznych.
Proste wzory można wyciąć z papieru samoprzylepnego lub taśmy (przykładowo mogą to być paski, serca, kółka czy nawet nieco bardziej skomplikowane ornamenty ludowe). Wycięte wzory należy przykleić do doniczki plastikowej, a później użyć farby w sprayu. Gdy pomalowana doniczka wyschnie, wystarczy odkleić papier lub taśmę i… gotowe! Podczas stosowania farby w sprayu warto pamiętać jedynie o założeniu rękawiczek ochronnych i dobrej wentylacji pomieszczenia. Jeśli mamy taką możliwość, ozdabiajmy doniczki na zewnątrz.

Doniczki DIY ozdobione materiałami

Kolejny prosty i tani sposób na ozdobienie starych, plastikowych doniczek wiąże się z sięgnięciem po wstążki i materiały dostępne w każdej pasmanterii. Charakterystyczna wstążka przewiązana w górnej części doniczki to delikatny akcent, który – wbrew pozorom – ma całkiem spory wpływ na wystrój wnętrza.
Można dopasować wstążki kolorystycznie współgrające z odcieniem doniczki lub wybrać kontrastowe, wyraziste odcienie. W aranżacji glamour sprawdzą się przykładowo złote lub srebrne wstążki. W rustykalnej kuchni warto wykorzystać z kolei białe wstążki w czerwone kropki lub charakterystyczną, niebieską kratkę.
Do ozdobienia plastikowych doniczek DIY można wykorzystać również więcej materiału, przy pomocy którego stworzymy charakterystyczne osłonki – związując je na górze wstążką. Warto użyć również podłużnych tkanin i owinąć nimi doniczkę. Do przymocowania materiału przyda się klej szybkoschnący.

Jak ozdobić doniczki plastikowe klejem na gorąco?

Jeśli mamy nieco więcej czasu i lubimy ozdoby DIY, możemy sięgnąć po klej na gorąco, z którym zadbamy o oryginalne dekoracje plastikowych doniczek. Jeśli dysponujemy tym sprzętem, ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Rustykalne wnętrza i aranżacje boho dopełnią przykładowo doniczki DIY ozdobione jutowym sznurkiem. Wystarczy, że niewielką warstwę kleju zaaplikujemy w dolnej części doniczki i zaczniemy nawijać sznurek. Należy okręcać go dość ciasno i punktowo dokładać klej.
Miłośnicy naturalnych akcentów mogą z kolei postawić we wnętrzach na ozdoby wykonane z drobnych patyków czy kawałeczków drewna, które również zostaną przymocowane na klej. Do ozdobienia doniczek DIY można wykorzystywać również drewniane koralki, drobne kamyczki czy muszelki przywiezione znad morza.
doniczka diy

Decoupage i scrapbookig w ozdabianiu doniczek DIY

Aby ozdobić doniczki, warto wykorzystać również artykuły do scrapbookingu lub decoupage. Te techniki świetnie sprawdzą się przy dekorowaniu gładkich, jednolitych powierzchni. Warto zastosować je wtedy, gdy chcemy wprowadzić do wnętrza więcej kolorowych i charakterystycznych akcentów w postaci motywów kwiatowych czy zwierzęcych. Pomysłów na ozdobienie starych doniczek jest wiele – to może być doskonała forma relaksu, rodzinnej zabawy, a przy okazji działanie w duchu less waste.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka