Data publikacji:

Pomysł na stary kaloryfer? Jak go odnowić, czym zasłonić?

Masz w domu starty kaloryfer, którego nie możesz lub nie chcesz wymienić na nowy? Nie musisz godzić się na odpadającą farbę czy widoczne zniszczenia, bo wiemy, jak zasłonić albo odnowić grzejnik, aby na nowo zaczął wyglądać estetycznie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym znajdziesz idealny pomysł na stary kaloryfer.
pomysł na stary kaloryfer

Sprawdzony pomysł na stary kaloryfer: odmalowanie

Co powiesz na pomysł na stary kaloryfer, dzięki któremu nie tylko na nowo odzyska estetyczny wygląd? Malowanie to świetny sposób na to, aby pokryć go tym samym kolorem, co ściany, albo zdecydować się na mocniejszy odcień. Efekt? Grzejnik nabierze oryginalnego charakteru, stając się ciekawym akcentem w domowym wnętrzu.
Odmalowanie kaloryfera wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Mowa przede wszystkim o zakupie właściwej farby, bo nie każda z nich sprawdzi się do odświeżenia grzejnika. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest produkt dedykowany konkretnie kaloryferom, który znajdziesz np. w ofercie marki Śnieżka, Dekoral, Bostik czy Hammerite.
Dodatkowo wybierz dobry moment na odmalowanie grzejnika. Jak z pewnością się domyślasz, należy robić to poza sezonem grzewczym, ponieważ ciepłe żeberka uniemożliwią farbie równomierne zasychanie. Efekt? Smugi i konieczność poprawki. Pamiętaj również, aby przed rozpoczęciem malowania dokładnie wyczyścić kaloryfer.

Jak zasłonić kaloryfer? Rozwiązaniem może być przemeblowanie

Czasami nie musisz wydawać ani grosza, aby zasłonić kaloryfer. Zamiast tego wystarczy zrobić przemeblowanie, o ile specyfika domowej przestrzeni ci na to pozwala. W przypadku salonu dobrym pomysłem jest postawienie kanapy w taki sposób, aby oparcie zasłoniło stary grzejnik. Równie dobrze sprawdzi się fotel albo cienka firanka. W sypialni możesz postawić pod ścianą łóżko, a w biurze – biurko z krzesłem.
Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, to pamiętaj o bardzo ważnej kwestii: meble nie mogą stać zbyt blisko grzejnika. Dlaczego? Powód jest prosty – mogą wpływać negatywnie na przepływ ciepła z kaloryfera, przez co wnętrze stanie się zimniejsze.

Jak ukryć kaloryfer? Te pomysły warto wypróbować

Malowanie i przemeblowanie nie wchodzą w grę, więc szukasz innego pomysłu na stary kaloryfer? W takim razie możesz zdecydować się na specjalną maskownicę, która, jak wskazuje jej nazwa, zamaskuje grzejnik. Co istotne, to nie tylko sposób na ukrycie kaloryfera. Współczesne maskownice są na tyle estetyczne, że stają się ciekawym akcentem w pomieszczeniu, jednocześnie nie wpływając negatywnie na przepływ ciepła.
Do wyboru masz modele ze szkła, ażurowe, drewniane czy z blachy. To, na którą z nich się zdecydujesz, zależy wyłącznie od twoich preferencji i stylu aranżacji danego wnętrza.

Oryginalne pomysły na stary grzejnik

Jak ukryć kaloryfer w ciekawy sposób? Mamy kilka pomysłów. Nie musisz ograniczać się do standardowej maskownicy, która jest najczęściej wyposażona w szczebelki. Zamiast tego możesz stworzyć oryginalną aranżację, która w ciekawy i funkcjonalny sposób ukryje stary grzejnik.
Możesz np. zabudować grzejnik w taki sposób, aby stworzyć nad nim siedzisko przy oknie. Jeżeli lubisz czytać, to mała ławka z poduchami z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Równie dobrym pomysłem na stary kaloryfer jest zabudowanie ściany obok niego, np. poprzez umieszczenie na nich regału. Wystarczy zasłonić go szczebelkami z tego samego materiału, z którego wykonano półki, aby w sprytny sposób odwrócić uwagę od grzejnika.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka