Data publikacji:

Przetwory z pigwy – 3 pomysły na  wykorzystanie żółtych owoców

Owoce o intensywnie żółtym kolorze są mało soczyste, przez co spożywanie ich na surowo nie każdemu przypadnie do gustu. Zupełnie inaczej jest w przypadku przetworów z pigwy – są pyszne, zawierają wartościowe składniki odżywcze i sprawdzają się doskonale jako dodatek do herbat, kanapek, a nawet mięs. Poznaj nasze pomysły na przetwory z pigwy!
przetwory z pigwy
Lato i jesień obfitują w owoce i warzywa. Warto wtedy zabrać się za przetwory na zimę. Wśród słoików w twojej spiżarni nie powinno też zabraknąć przetworów z pigwy.

Przetwory z pigwy - najlepsze przepisy


Konfitura z pigwy – przetwory z owoców dla miłośników słodyczy

Jednym z podstawowych rodzajów przetworów z pigwy jest oczywiście słodka i aromatyczna konfitura, którą możesz dodawać do kanapek, wypieków i zimowej herbaty lub podjadać między posiłkami. Jak ją przygotować?

Składniki:
  • 1,5 szklanki wody
  • 1 kg pigwy
  • 1 kg cukru
Sposób przygotowania:
Po umyciu i przygotowaniu owoców należy zalać je wodą i gotować na średnim gazie przez około 40 minut do momentu, aż staną się miękkie. Po rozgnieceniu przełóż przygotowaną masę na patelnię i dodaj 1 kg cukru, a następnie smaż przez około 20-30 minut. Przed przełożeniem przetworu z pigwy do słoików odczekaj kilkanaście minut, aż ostygnie.

Pigwówka, czyli nalewka z pigwy

Przetwory z pigwy z dodatkiem alkoholu to znakomita propozycja dla dorosłych miłośników żółtego owocu, którzy marzą o wieczornym relaksie z kieliszkiem ulubionego, słodkiego trunku w ręce. Samo przygotowanie jest banalnie proste.

Składniki:
  • 1 kg owoców
  • 1 l spirytusu
  • 1 kg cukru
Sposób przygotowania:
Użycie poszczególnych składników w równych proporcjach gwarantuje wyrazisty smak z odrobiną słodyczy. Po rozdrobnieniu pigwy włóż ją do dużego słoja i dodaj cukier. Tak przygotowaną mieszankę odstaw na około 2-3 tygodnie, pamiętając o codziennym mieszaniu. Następnie przelej uzyskany sok do innego naczynia, a pozostałości z pierwszej mikstury zalej spirytusem i ponownie odstaw na 3 tygodnie. Na zakończenie połącz sok z alkoholem i gotowe!

Sok z pigwy

Co powiesz na przetwory z pigwy w postaci soku? Owoc jest znany z tego, że po obróbce może stać w lodówce nawet przez kilka tygodni, i to bez konieczności pasteryzacji. Wystarczy przygotować 1 kg cukru i 1 kg pigwy, a następnie połączyć składniki w dużym garnku. Po tygodniu słodzik powinien ulec rozpuszczeniu, co daje nam gotowy, pyszny sok. Przed podaniem przelej płyn przez gazę lub sitko.

A może przetwory owocowe bez cukru?

Coraz więcej osób rezygnuje z dodatku białego słodzika, zamieniając go na zdrowsze alternatywy lub całkowicie porzucając nawyk dosładzania. Masz ochotę na przetwory owocowe z pigwy bez cukru? Z powodzeniem zastąpisz go innymi produktami! Przygotowaliśmy dla ciebie listę najlepszych zamienników.

Ksylitol fiński

Ksylitol fiński jest pozyskiwany z brzozy, zawiera mało kalorii, a do tego może pochwalić się niskim indeksem glikemicznym. W zależności od rodzaju przygotowywanego przetworu wystarczy maksymalnie 800 g na każdy kilogram owoców, aby domowy przysmak był pyszny i słodki.

Stewia

Równie popularna jest obecnie stewia, którą warto wykorzystać w trakcie przygotowywania przetworów owocowych bez cukru dla diabetyków. Naturalny słodzik nie powoduje skoków insuliny, a jego wartość energetyczna wynosi… 0 kcal! Dzięki temu stewia może być spożywana nawet przez osoby na diecie i najmłodsze dzieci.

Melasa

Melasa to naturalny cukier, który ma postać charakterystycznego, odrobinę ciągnącego się syropu w kolorze ciemnobrązowym. W sklepach znajdziesz różne rodzaje słodzika – trzcinowe i buraczane. Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest sposób pozyskiwania. Te pierwsze są produktem ubocznym produkcji cukru trzcinowego, a drugie cukru buraczanego.

Autor: Katarzyna Wendzonka