Data publikacji:

Jaki impregnat do drewna na zewnątrz? Ranking polecanych

Drewno pozostaje jednym z najważniejszych materiałów konstrukcyjnych. Dzięki swojej trwałości, wyglądowi i cechom izolacyjnym jest ono niezastąpione zarówno przy niewielkich remontach, jak i w dużych projektach budowlanych. Aby drewno zachowało jak najdłużej swoje właściwości, musi być ono regularnie pielęgnowane. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni, które znajdują się na zewnątrz budynków. Jednym ze sposób na skuteczną konserwację materiału jest sięgnięcie po specjalne chemiczne impregnaty, przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na ich temat wraz z rankingiem polecanych produktów.
jaki impregnat do drewna na zewnątrz

Dlaczego warto zabezpieczać drewno?

Konstrukcje drewniane znajdujące się na zewnątrz zabudowań są szczególnie narażone na szybkie zniszczenie. Drewno jest naturalnym materiałem, który podlega powolnemu rozkładowi po wystawieniu na działanie żywiołów. Zagrożenia, przed jakimi stoi, dzielimy na abiotyczne i biotyczne. 
W pierwszej grupie znajdują się czynniki pogodowe, a więc światło słoneczne, opady atmosferyczne (wiatr i śnieg), duże wahania temperatury, wysoki poziom wilgotności powietrza, a także pył i kurz. Przyczyniają się one do utraty koloru, powstawania przebarwień, a także powolnego rozpadu zwartej struktury włókien materiału, prowadzącej np. do powstawania głębokich rys i pęknięć. 
Czynniki biotyczne to z kolei żywe organizmy takie jak glony, mchy, porosty i grzyby, które uwielbiają rozwijać się na odsłoniętych drewnianych powierzchniach, a także żywiące się drewnem owady. Są one równie niszczycielskie co pogoda, a wywołane przez nie uszkodzenia często są nie do naprawienia, ponieważ obejmują one swoimi zasięgiem również głęboką strukturę materiału.
Jedynym skutecznym sposobem na zapobiegnięcie wymienionym zagrożeniom jest sięgnięcie po odpowiednie środki chemiczne. Impregnaty są tutaj bardzo częstym wyborem, ponieważ pozwalają zachować naturalny wygląd drewna. 

Czym są impregnaty do drewna?

Impregnaty do drewna to łatwe w użyciu preparaty, w których znajdziemy między innymi żywice, woski oraz inne środki chemiczne. Dostępne na rynku produkty są bardzo zróżnicowane i bardzo często zaprojektowane z myślą o konkretnych rodzajach powierzchni oraz gatunkach drewna. Ze względu na skład impregnaty dzielimy na pięć podstawowych kategorii – rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne, woskowe, olejowe i solne.

Impregnaty rozpuszczalnikowe

Skuteczne i trwałe impregnaty rozcieńczane za pomocą chemicznego rozpuszczalnika. Są one idealnym rozwiązaniem do stosowania na zewnątrz, bez problemu zabezpieczymy z ich pomocą intensywnie używane powierzchnie drewniane, np. meble ogrodowe czy tarasy lub podesty. Po aplikacji przenikają one głęboko w strukturę drewna, chroniąc je przed wszystkimi czynnikami biotycznymi i abiotycznymi.
Impregnaty tego typu aplikujemy przy pomocy pędzla, a w przypadku mniejszych obiektów po prostu zanurzając je w puszce z produktem. Po zakończeniu prac powłokę zabezpieczamy dodatkowo lakierem lub olejem. Ich minusem jest niezwykle silny zapach. 
impregnaty do drewna na zewnątrz ranking

Impregnaty wodorozcieńczalne

Impregnaty na bazie wody, które są bezwonne i w niewielkim stopniu toksyczne, a w ich składzie znajdziemy różnego rodzaju żywice lub woski. Produkty schną w szybkim czasie i nakładane są najczęściej z pomocą pędzli. Chronią one przed zagrożeniami biotycznymi i abiotycznymi, wnikając w strukturę drewna. 

Impregnaty woskowe i olejowe

Są to naturalne środki ochronne, które oparte są na olejach roślinnych (np. oleju lnianym) oraz woskach. Dla polepszenia efektu wzbogaca się je o dodatki takie jak drewniane żywice, smoła czy terpentyna. Mimo braku silnych substancji chemicznych, chronią one dość skutecznie zarówno przed zmianami temperatury, promieniowaniem UV, jak i owadami lub mchami czy grzybami. Weźmy jednak pod uwagę, że nie bronią przed wilgocią oraz dużymi ilościami wody, co ogranicza ich stosowania w niektórych miejscach.
Impregnaty tego typu wciera się w drewno przy pomocy nasączonych ściereczek. Pokrywa się nimi przede wszystkim świeże drewno, które z łatwością przyjmuje preparat. Nie będą one skuteczne w przypadku starego materiału. Należy tutaj podkreślić, że woski i oleje są mniej trwałe od wymienionych już produktów chemicznych. Aby zachować optymalny efekt, ich powłoka powinna być regularnie odnawiana i kontrolowana. W zamian możemy jednak cieszyć się bardzo naturalną fakturą oraz kolorem drewna.

Impregnaty solne

Specjalistyczne impregnaty rzadko kiedy stosowane w domach. Są one sprzedawane w postaci płynnej lub jako proszek do samodzielnego przygotowania zawiesiny. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie drewna przed szkodnikami, a także ogniem. Nie są skuteczne, gdy mowa o ochronie przed wodą i wilgocią, dlatego rzadko się ich używa na zewnątrz pomieszczeń. Na powłokę środka dodatkowo nakłada się lakiery lub oleje. 

Impregnaty do drewna na zewnątrz. Ranking top4

Sadolin Impregnat do drewna hybrydowy 

Matowy impregnat przeznaczony do konstrukcji drewnianych na zewnątrz, takich jak altanki, boazerie, płoty i elewacje domów. Chroni zarówno przed szkodnikami, jak i czynnikami atmosferycznymi. Producent zaleca stosowanie do 2–3 warstw produktu.

Vidaron Impregnat ochronno-dekoracyjny 

Matowy impregnat dostępny w wielu wersjach kolorystycznych, przeznaczony do ochrony i dekoracji drewna. Nakładanie przeprowadzane jest z pomocą pędzla lub wałka, producent zaleca stosowanie dwóch warstw, czas schnięcia pojedynczej wynosi około 12 godzin. Środek polecany do mebli ogrodowych, ogrodzeń, altan, domków narzędziowych lub drewnianych elewacji.

V33 Impregnat do drewna budowlanego

Impregnat zaprojektowany z myślą o zabezpieczeniu drewnianych elementów konstrukcyjnych, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Sprawdzi się zarówno przy belkach, jak i bramach, oknach czy płotach. Powierzchnia drewna nie może być jednak narażona na częste lub okresowe nawilżanie.

Drewnochron Impregnat Extra 

Rozpuszczalnikowy dwuwarstwowy impregnat ochronno-dekoracyjny, który dostępny jest w wielu naturalnych odcieniach. Producent zaleca stosowanie go do elewacji, płotów, altan oraz ogrodzeń wykonanych w całości z drewna. Skutecznie broni przed wilgocią, zmienną pogodą, ostrym słońcem i promieniowaniem UV, a także szkodnikami. We wnętrzach nie należy używać go jednak w pomieszczeniach, w których na stale przebywają ludzie. Producent zaleca dwuwarstwową aplikację środka standardowym pędzlem.
Zdjęcie: Envato Elements