Data publikacji:

Jak odnowić blat kuchenny?

Bez względu na to, jak bardzo starasz się zachować ostrożność – blat kuchenny jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Mowa o obciążeniach, zarysowaniach czy kontakcie z gorącymi naczyniami, które mogą zostawić po sobie trudny, a czasami wręcz niemożliwy do usunięcia ślad. Co zrobić w takiej sytuacji? Wiemy, jak odnowić blat kuchenny. Przeczytaj nasz poradnik, w którym prezentujemy różne sposoby na renowację blatu drewnianego, laminowanego i nie tylko.
jak odnowić blat kuchenny

Czy renowacja blatu kuchennego ma sens?

Z pewnością zadajesz sobie pytanie, czy renowacja blatu kuchennego jest w ogóle dobrym pomysłem. W końcu wymaga ona poświęcenia nie tylko pieniędzy, ale także czasu. Czy warto się na to decydować? Jeśli zależy ci na tym, aby wnętrze znów wyglądało estetycznie bez konieczności wydawania fortuny, to renowacja blatu kuchennego jest tańszym i często też prostszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli trzeba by było wymienić cały element, a nie tylko pojedynczą, mniejszą cześć.
Warto pamiętać, że naprawa blatu kuchennego laminowanego, drewnianego czy kamiennego jest rozwiązaniem ekologicznym. Zamiast generować kolejne odpady, możesz dać mu drugie życie. Nie zapominaj też, że decydując się na renowację blatu kuchennego, możesz odświeżyć wnętrze, dodając mu akcent w ulubionym stylu. Możesz zmienić kolor czy wzór elementu zabudowy i w łatwy sposób zapewnić sobie metamorfozę kuchennej przestrzeni.
A jak odnowić blat kuchenny? Czytaj dalej.

Jak odnowić blat kuchenny z drewna?

Choć drewniany blat kuchenny prezentuje się stylowo i pasuje do praktycznie każdego wnętrza, to warto pamiętać, że naturalny materiał jest szczególnie podatny na uszkodzenia – powstawanie przebarwień, zarysowania czy zniszczenia pod wpływem wilgoci i wysokich temperatur. Może też pękać i puchnąć oraz odbarwiać się pod wpływem środków do czyszczenia.
Co istotne, dotyczy to również blatów kuchennych, które zostały wcześniej zaimpregnowane – w takim przypadku ich trwałość została po prostu przedłużona, jednak ochrona jest ograniczona czasowo. Właśnie dlatego warto mieć na uwadze, że wcześniej czy później konieczna będzie renowacja blatu kuchennego z drewna.
Jak odnowić blat kuchenny drewniany? Specjaliści zalecają trzy rozwiązania: olejowanie, bejcowanie i lakierowanie. Które z nich jest lepszym wyborem?

Olejowanie blatu kuchennego z drewna

Olejowanie blatu kuchennego z drewna należy rozpocząć od wyszlifowania i odpylenia powierzchni. Kolejnym krokiem jest nałożenie specjalnego oleju do drewna (nie wolno używać oleju, z którego korzystasz podczas gotowania), który może powodować delikatne przyciemnienie koloru blatu. Po aplikacji oleju blat jest wygładzony, a jego usłojenie ładnie podkreślone. Pamiętaj jednak, że nie jest to trwała metoda renowacji blatu kuchennego. Modele z drewna wymagają regularnej konserwacji, która powinna być przeprowadzana co kilka miesięcy.

Bejcowanie drewnianego blatu kuchennego

Metoda ta polega na pokryciu powierzchni lakierobejcą, czyli specjalnym środkiem, który jest hybrydą bejcy i klasycznego lakieru. Dzięki temu nie tylko nadaje kolor naturalnemu materiałowi, ale także pokrywa go warstwą ochronną. Miej na uwadze, że zmiana odcienia wynikająca z aplikacji lakierobejcy może okazać się trudna w cofnięciu.

Lakierowanie blatu kuchennego z drewna

Lakierowanie to dobry sposób na samodzielną renowację blatu kuchennego. Przede wszystkim upewnij się, że wybrany preparat jest bezpieczny w kontakcie z żywnością. Gdy kupisz już odpowiedni produkt, zacznij od oczyszczenia powierzchni, np. przy użyciu papieru ściernego, i odpylenia. Usuń kurz, a następnie powoli nałóż lakier, postępując zgodnie z instrukcjami producenta umieszczonymi na opakowaniu.
jak odnowić blat kuchenny

Naprawa blatu kuchennego laminowanego

Laminowane blaty kuchenne powstają z połączenia płyty wiórowej i lakieru utwardzającego. Ich dużą zaletą jest niska cena, która idzie w parze z całkiem satysfakcjonującą trwałością i jakością wykonania. Nie bez znaczenia jest również dostępność różnorodnych wersji kolorystycznych, które pozwalają na dopasowanie elementu do stylu aranżacji kuchennego wnętrza. 
Jak odnowić blat kuchenny laminowany, jeśli na jego powierzchni pojawiły się rysy i inne uszkodzenia? Najprostszym sposobem jest malowanie, które jest jednocześnie tanim rozwiązaniem. Odpowiednia farba do blatu kuchennego laminowanego musi być przeznaczona konkretnie do kuchni. Polecanym wyborem jest emalia alkidowa.
Możesz też zdecydować się na oklejenie blatu kuchennego. Pamiętaj jedynie o tym, że aplikacja nowej warstwy wymaga ostrożności i precyzji, dlatego zanim się za nią zabierzesz, upewnij się, że masz pod ręką nożyk, którym wygładzisz powierzchnię okleiny.

Renowacja blatu kuchennego z kamienia

Choć kamienie – marmur czy granit – należą do dość drogich wyborów, to nie mogą narzekać na brak popularności. Powód jest prosty – są niezwykle trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu w wielu przypadkach służą swoim właścicielom przez długie lata, a czasami nawet przez kilka pokoleń.
Niestety, nawet wysoka cena i doskonała trwałość nie są w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do uszkodzenia. Najczęściej są to zarysowania, pęknięcia czy odpryśnięcia. W przypadku marmuru istnieje również ryzyko powstania plamy, której nie da się usunąć. Co w takiej sytuacji? Na szczęście wiemy, jak odnowić blat kuchenny z kamienia.
Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest przeszlifowanie zniszczonych miejsc, a następnie wypełnienie powstałych ubytków. W tym celu można użyć specjalnej masy szpachlowej. Jeżeli problemem są malutkie rysy, to możesz wypróbować też pastę polerską. Ze względu na cenę blatów z granitu i marmuru większe renowacje warto powierzyć specjalistom. 

Jak odnowić blat kuchenny z płyty MDF?

Jesteś właścicielem blatu kuchennego z płyty MDF? W takim razie z pewnością wiesz, że ten drewnopodobny materiał, choć jest trwały i wytrzymały, to nie może pochwalić się bezkompromisową odpornością na uszkodzenia. Wraz z upływem czasu na jego powierzchni zaczynają pojawiać się przebarwienia i zarysowania, które nie wymagają całkowitej wymiany, a jedynie odświeżenia. Jak odnowić blat kuchenny z płyty MDF?
Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, to masz do wyboru dwa rozwiązania: oklejanie i malowanie blatu kuchennego. W przypadku MDF sprawdzą się te same sposoby, które polecaliśmy do renowacji modelu laminowanego. Dla przypomnienia:
  • Oklejanie blatu kuchennego z MDF – możesz zdecydować się na rozmaite kolory i wzory okleiny, w tym również te imitujące prawdziwe drewno czy marmur. Pamiętaj, aby przed przyklejeniem nowej warstwy dokładnie wyczyścić blat, a na zakończenie dokładnie wygładzić okleinę, aby usunąć ewentualne nierówności i pęcherzyki powietrza.
  • Malowanie blatu kuchennego z MDF – najlepiej przy użyciu specjalnej farby, koniecznie odpornej na wilgoć, wysokie temperatury i zarysowania. Dobrze sprawdzi się lakier akrylowy, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy wyczyścić blat, wyszlifować, a na koniec usunąć powstały kurz z powierzchni.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka