Data publikacji:

Cyklinowanie parkietu, czyli jak odnowić stary parkiet

Wiele osób jest zgodnych co do tego, że nawet najlepsze panele nie zastąpią prawdziwego drewnianego parkietu. Podłogi tego typu cieszą oko swoim atrakcyjnym wyglądem i mogą służyć swoim właścicielom przez dziesiątki lat. Aby nie utraciły one jednak swoich najbardziej pożądanych cech, wymagają odpowiedniej opieki oraz regularnej konserwacji. Głównym sposobem na ich odświeżenie jest cyklinowanie. W artykule podpowiadamy, jak samodzielnie je przeprowadzić.
cyklinowanie parkietu

Na czym polega cyklinowanie?

Cyklinowanie pozwala przywrócić parkietowi jego pierwotny wygląd. W trakcie tego procesu usuwamy mechanicznie zabezpieczający podłogę lakier lub farbę, odsłaniając drewniane deski, z których zeszlifowujemy drobną wierzchnią warstwę materiału. Każde drewno z czasem ciemnieje pod wpływem słońca i traci swój naturalny kolor. Zmiany zachodzą bardzo powoli, tak więc bez bezpośredniego porównania, np. na zdjęciu, często kompletnie tego nie zauważamy.
Cyklinowanie umożliwia też pozbycie się starej powłoki lakierniczej, która zazwyczaj po latach użytkowania łuszczy się, zdziera lub przebarwia, zwłaszcza w najintensywniej używanych częściach pomieszczenia. Jej zmiana może całkowicie odmienić i rozjaśnić wnętrze pokoju. Dotyczy to zwłaszcza starszych parkietów, które pokrywano bardzo grubymi warstwami lakierów. 
Na koniec należy też dodać, że cyklinowanie może też uratować zalany lub uszkodzony parkiet, pozwalając nam zaoszczędzić niemałe pieniądze, które trzeba byłoby wydać, aby wymienić go na nowy. 
Proces cyklinowania wymaga jednak skompletowania odpowiednich narzędzi oraz materiałów, a także dobrego przygotowania podłogi. Pracę zazwyczaj zleca się w tym przypadku specjalistom, choć teoretycznie może wykonać ją każdy, co jest zalecane przede wszystkim na niewielkich powierzchniach wymagających najmniej wysiłku i czasu. 

Narzędzia i materiały używane podczas cyklinowania parkietu

Dawniej podłogi cyklinowało się wyłącznie przy użyciu specjalnych noży, którymi ostrożnie skrawano cienką wierzchnią warstwę drewna, a następnie wyrównywano powierzchnie przy użyciu papierów ściernych. Dziś z noży tego typu korzysta się głównie w trakcie renowacji drewna lub do usuwania lakieru z trudno dostępnych miejsc na podłodze. Do ogólnego odświeżenia wyglądu parkietu używa się teraz praktycznie wyłącznie specjalistycznych elektronarzędzi. 

Cykliniarki mechaniczne

Cykliniarki są obecnie najczęściej wykorzystywanym narzędziem do cyklinowania parkietu. Są to dość duże urządzenia, których obsługa przypomina kosiarkę do trawy. Wyróżniamy dwa rodzaje tych maszyn – taśmową i krawędziową. Ta pierwsza nadaje się do użytku na bardzo dużych powierzchniach, ta druga radzi sobie z trudno dostępny miejscami. Wykorzystują one duże pasy wymiennych papierów ściernych o różnej gradacji, które wymienia się w trakcie procesu. Warto dodać, że pył powstały podczas pracy może być zasysany do worków lub pojemników.
Koszt jednej maszyny tego typu wynosi od kilku tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych, mogą więc pozwolić sobie na nie wyłącznie właściciele firm remontowych. Cykliniarki jednak w razie potrzeby można wynająć od specjalistów.

Szlifierka kątowa

Szlifierek kątowych używamy do wykańczania miejsc, do których nie mogła dotrzeć większe urządzenie. Modele kątowe są wręcz idealnie stworzone do tego celu. Ponieważ maszyna wykorzystuje również papier ścierny, możemy osiągnąć podobny efekt podczas pracy, co cykliniarka.

Polerki mechaniczne

Polerki stosuje się podczas ostatecznego wykańczania cyklinowanego parkietu, nadając mu maksymalnie gładką powierzchnię. Ich stosowanie zaleca się przede wszystkim w dużych i reprezentacyjnych pomieszczeniach. 

Szpachlówka

Klasyczne masy szpachlowe do drewna, pozwalające wypełnić ewentualne ubytki w parkiecie oraz ukryć jego niedoskonałości.

Impregnaty i lakiery do podłogi

Podłogę zabezpieczamy oczywiście nową warstwą lakieru lub specjalnych preparatów impregnujących drewno. Wybór preparatów zależy od naszego gustu. 
Przeczytaj także, jaki impregnat do drewna na zewnątrz wybrać

Pozostałe narzędzia do pracy

Do pracy przyda się nam się także odkurzacz, szufelka i zmiotka, wilgotna szmatka, szpachelki, komplet wymiennych papierów ściernych o różnej gradacji, a także pędzle i wałki do lakieru czy farby.

Samodzielne cyklinowanie parkietu – krok po kroku

Przygotowanie parkietu do cyklinowania

Przed przystąpieniem do cyklinowania z pomieszczenia musimy usunąć wszystkie pozostające w nim przedmioty, w tym meble, dywany, zasłony i firanki. Ze ścian warto też usunąć obrazy lub grafiki, bowiem bardzo łatwo pokryją się pyłem powstającym w trakcie pracy. Parkiet powinien być dokładnie odkurzony i wymyty. 
Nie zaszkodzi też usunięcie listew przypodłogowych, bowiem mogą one utrudniać dostęp np. do części podłogi w rogach pomieszczenia. Jeżeli ściany są gdzieś uszkodzone (sypiący się tynk, odrywająca się farba) lub pozostają niewykończone, należy zabezpieczyć je folią, by uniknąć potencjalnych zanieczyszczeń.
cyklinowanie parkietu jak zrobić samemu

Cyklinowanie właściwe

Do odpowiednio przygotowanego wnętrza wnosimy cykliniarkę. Pierwszy cykl zaczynamy, korzystając z papieru o grubym ziarnie, a w kolejnych korzystamy z coraz drobniejszego. W ilu cyklach powinniśmy się zamknąć? Wszystko zależy od stanu podłogi, a więc grubości usuwanego lakieru oraz stanu desek. Musimy tutaj pracować z wyczuciem i ostrożnie, równomiernie usuwając taką samą warstwę z całej powierzchni parkietu – w ten sposób unikniemy ryzyka uszkodzenia drewna. W razie wątpliwości warto zatrudnić specjalistę lub poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w obsłudze maszyny.
W przerwie pomiędzy poszczególnymi cyklami szukamy ewentualnych ubytków w drewnie lub głębszych rys. Po oczyszczeniu miejsca z uszkodzeniem uzupełniamy je ostrożnie szybkoschnącą szpachlówką (pamiętajmy, by użyć preparatu w kolorze jak najbliższym drewnu). 

Polerowanie

Polerowanie to ostatni etap cyklinowania. Do tego celu możemy użyć dedykowanej polerki, ale równie dobrze sprawdzi się tutaj też cykliniarka z założonym bardzo drobnym papierem ściernym. Parkiet powinien być całkowicie gładki i równy. Zwróćmy szczególną uwagę na miejsca wypełnione szpachlówką – w razie drobnych różnic warto szybko ręcznie je zeszlifować.

Lakierowanie

Zanim zabierzemy się za lakierowanie, w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie odkurzyć całą powierzchnię parkietu, nie pomijamy przy tym rogów pomieszczenia oraz przestrzeni tuż przy listwach przypodłogowych. Po zakończeniu pracy musimy odczekać ok. 24 godziny, w trakcie których czekamy na to, aż unoszący się w powietrzu drobny pył opadnie i będzie można go łatwo usunąć. Jeżeli pominiemy ten krok, schnąca powłoka może się nim pokryć, co wpłynie negatywnie na efekt końcowy.
Zdjęcie: Envato Elements