Data modyfikacji:

Jak zrobić nietypowy kalendarz adwentowy

Najpopularniejszą formą kalendarza adwentowego są, jak wiadomo, bombonierki. W poniższym artykule dowiesz się wobec tego, jak w krótkim czasie stworzyć swój pomysłowy, własny i niepowtarzalny kalendarz adewentowy handmade. Starannie dobrane pomysły i inspiracje z pewnością przypadną do gustu młodszym i starszym.

Kalendarz adwentowy  – ma swoją historię

Zwyczaj oczekiwania na Boże Narodzenie pochodzi z Niemiec – w XIX wieku zaczęto tworzyć pierwsze wieńce adwentowe z 4 świecami. Wraz z upływem każdego tygodnia – zapalano dodatkową świecę, która to przybliżała do tego wyjątkowego dnia – Narodzenia Bożego.

Aby milej upływał czas, spędzony nad niecierpliwym oczekiwaniu na "pierwszą gwiazdkę", kalendarze adwentowe nabrały zupełnie innego znaczenia, a ich dzisiejsza forma zachwyca nie tylko dzieci, ale także każdego dorosłego.

Bo...zanim w domu zamieszka drzewko świąteczne, możesz samodzielnie przyozdobić kąty mieszkania pięknymi kalendarzami, które, jak się okazuje – są niezwykłe i niepowtarzalne.


1. KALENDARZ ADWENTOWY dla leniuszków

Czasami rodzic musi odpowiednio zachęcić swojego dzieciaczka, aby wspólnie zrobić ciekawą kompozycję adwentową. Znane są sposoby, które stosuje część rodziców, polegające na tym, że malutkie dziecko w zamian za pomoc w wykonaniu kalendarza adwentowego dostaje mały upominek. Niektórzy rodzice wybierają praktyczne prezenty typu worek do przedszkola (KLIK), inni wolą zamówić dla maluszka ozdobę do pokoju dziecięcego w formie ręcznie szytych literek z materiału (KLIK).

Potrzebujesz:
24 kolorowych kopert lub białych (wówczas należy je świątecznie przyozdobić).
24 wstążeczek do prezentów.
Długi sznurek lub wstążkę.
Białe i kolorowe kartki techniczne lub zwykłe.
Brokat, kredki, flamastry i inne przybory do ozdobienia dzieła.
Nożyczki i dziurkacz.
Jak zrobić kalendarz na adwent dedykowany dla małych leniuszków?
Ponumeruj każdą kopertę (1-24). Cyfrę możesz napisać lub nakleić. Technika jest zupełnie dowolna. Efekt finalny ma być schludny i tematyczny.
Na środku koperty wykonaj dziurkę (opcjonalnie w górnym rogu), takiej wielkości, abyś spokojnie mógł przeciągnąć przez otwór tasiemkę. Na jej końcu zwiąż kokardkę. Tak wykonaną kopertę przymocuj do głównej taśmy/sznureczka.
Do każdej koperty włóż przygotowaną wcześniej kartkę. Umieść na niej np. swoje postanowienia, plany, zadania i inne autorskie pomysły. Jeśli dziecko jest małe to zamiast zadań umieść wewnątrz kopert kolorowanki. W środku adwentowych kopert mogą znaleźć się słodkości np. cukierki.
Wszystkie koperty umieść na głównym sznurku.

2. KALENDARZ ADWENTOWY dla bardziej ambitnych

Potrzebujesz:
Rolki po ręcznikach papierowych.
Kolorowy papier.
Klej i nożyczki.
Jak stworzyć kalendarz na adwent dedykowany dla bardziej ambitnych?
Przetnij tekturowe rolki na trzy części. Musisz uzyskać 24 rolki.
Wytnij 48 okręgów z papieru kolorowego, o średnicy o 1 cm większej niż średnica rolki i przyklej je do spodniej i górnej części tekturowych rolek.
Zanim przykleisz górny papier do rolki – umieść wewnątrz niej prezent.
Kalendarz adwentowy albo powieś w widocznym miejscu, albo umieść go w ładnym pojemniku (KLIK).

3. KALENDARZ ADWENTOWY dla artystów

Potrzebujesz:
24 różnej wielkości pudełeczka – zaczynając od tych po zapałkach, a kończąc na tych, po niedużych butach.
Kolorowy papier.
Tablica z pomalowanego styropianu.
Klej na gorąco.

Jak wykonać kalendarz na adwent dla prawdziwych artystów?
Ozdób 24 kartoniki  – naklejaj, maluj, dekoruj w odpowiadający Ci sposób każde pudełko. Jedynym ograniczeniem w ozdabianiu pudełeczek jest wyobraźnia. Pamiętaj jedynie, aby każde pudełeczko posiadało numer od 1 do 24.
Za pomocą kleju na gorąco, wszystkie 24 pudełeczka przyklej do ścianki wykonanej wcześniej (styropian i farba).
Wewnątrz pudełeczek umieść dekoracje świąteczne i codziennie jedną z nich ozdabiaj swój dom.

4. KALENDARZ ADWENTOWY – niesamowita ozdoba na ścianę

Jeśli poszukujesz jeszcze innego wymiaru kalendarza świątecznego – samodzielnie zrób "adwentówkę" (obraz) na ścianę! 

Na naciągnięte płótno możesz przypiąć papierowe koperty lub lniane, stylowe woreczki. Na ich wierzchu umieść dodatkowe ozdoby (bombka, słodycz, wstążka, dzwoneczek, aniołek, ptaszek, serduszko, szyszka, piórko, jemioła itd.).
Obraz 3d to nic innego, jak kolorowe, udekorowane ręcznie klamerki, włożone do białej ramy. Do każdej z nich przymocuj kopertę np. ze smakołykiem w środku, albo romantyczną sentencją dla swojej miłości. Każdy numer (1-24) wykonaj innym sposobem zdobienia, unikniesz w ten sposób nudy.
Przedświąteczna girlanda na ścianę broni się sama za siebie. Będzie idealną ozdobą każdego wnętrza – można powiesić ją nad łóżkiem dziecka lub nad ciepłym kominkiem. Na sznurku powieś uszyte skarpety lub kieszenie. Umocuj je do sznurka za pomocą klamerek. Każda skarpeta lub kieszeń to mała paczuszka z niespodzianką.
Oprócz pomysłów, opisanych powyżej, nie zapominaj o własnej inwencji twórczej – wystarczy ruszyć głową, aby wpadły do niej ciekawe pomysły na kalendarze adwentowe. Okres przedświąteczny może być miły i kreatywny – stwórz kalendarz adwentowy z wieszaka na ubranie lub kopert przymocowanych do ściany za pomocą taśmy dwustronnej!

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.