Data publikacji:

Jak zrobić legowisko dla kota?

Komfort życia naszych miauczących pupilów zależy przede wszystkim od ich opiekunów. To oni są odpowiedzialni za zakup kociego asortymentu, jakim jest na przykład drapak dla kota. Zwierzęta te lubią leniuchować i wygrzewać się w pozycji również embrionalnej. Zabawki dla kota to podstawa, ale każdy kociak zasługuje przede wszystkim na wygodne legowisko dla kota, które pokocha już od pierwszej drzemki.

jak zrobić legowisko dla kota

Najważniejsze funkcje, jakie spełniają legowiska dla kotów

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż koty lubią spać w łóżku ("w nogach") ze swoimi pańciami. Nie dzieje się to jednak codziennie. Koty mają swoje dróżki i lubią przedzierać swoje własne szlaki. Często, mimo wołania, one i tak przychodzą do nas w najmniej odpowiednim momencie. Zazwyczaj wtedy, kiedy musimy wstać z łóżka (swoją drogą: świetne wyczucie czasu). Zabawki dla kota, co prawda, ułatwiają zwabić do siebie zwierzaka, ale jest to zabieg krótko efektywny. Czworonożni przyjaciele prędzej czy później, szybkim susem, przemieszczają się na swój ulubiony drapak dla kota albo chowają się w swoim domku.

Dla kota najważniejsza okazuje się być jego prywatność i niezależność. Od ludzi włącznie. Na nic wołania i zaproszenia do łóżka, jeśli legowisko dla kota stanie się dla niego azylem oraz najwygodniejszym i najlepszym miejscem w domu, jakie zna. Kojec, budka, drapak, domek czy legowisko dla kota to asortyment, w jaki powinien wyposażyć się każdy właściciel tych zwierząt. Zabawki dla kota są ważne, ale podstawą do dobrego samopoczucia zwierzaka jest miękkie, wygodne i ciepłe miejsce do spania. Takie, w którym będzie mógł schować się przed całym światem. Stać się niewidoczny i niedostępny. Funkcja obronna i ochronna domku dla kota to zalety wyżej wymienionych produktów i argument na to, aby znaleźć dla niego bezpieczne miejsce do relaksu i odpoczynku.

Ustalmy, że kojec czy legowisko dla kota to terytorium, w którym władcą i królem jest on sam. Zwierzę potrafi się tam uspokoić, wyciszyć, a także ma możliwość obserwacji, jako narrator trzecioosobowy, wszystkich domowników. W dodatku drapak dla kota oraz jego legowisko zapewniają pełny komfort i wygodę, na jaką bez wątpienia zasługuje nasz pupil.

Kot indywidualista — jakich legowisk dla kota się wystrzegać?

Leniuchują, drzemią, leżą lub udają, że śpią w takich legowiskach dla kota, które są miękkie i wygodne. Przy wyborze akcesoriów, zwróć uwagę, czy kojec nie będzie zbyt twardy i sztywny. Wybierz materiał, który łatwo będzie można prać lub w inny sposób utrzymywać w czystości. Powinien być lekki, zwiewny, ciepły i miły w dotyku. Jeśli twój kot lubi harce i zabawy, oprócz urozmaiconych zabawek dla kota, spraw mu takie legowisko, które da mu dużo możliwości. Nie może być ono zbyt ciasne i za małe, gdyż kot nie będzie chciał z niego korzystać. Duża, otwarta przestrzeń dla kotów o dynamicznym charakterze, okaże się być dla nich strzałem w dziesiątkę.

Możesz też rozważyć zakup legowiska dla kota, wyposażonego dodatkowo w atrakcyjne funkcje, jak np. powierzchnia służąca jako drapak. Dla kota będzie to doskonałe i kreatywne 2w1. Twój miauczący zwierzak jest nieśmiały? Nie skupiaj się na wyborze domków dla kotów, których design opiera się na otworach "na wylot". Zwróć w tym wypadku uwagę na takie legowiska dla kota, które zaprojektowane zostały z zamkniętych brył geometrycznych i tworzą budki. Jeśli dobrze znasz swojego sierściowego kolegę i na tej podstawie twierdzisz, że kotek lubi samotność, ciszę i spokój — wybierz domek, który został powyżej opisany. Kociak z pewnością będzie ci za niego wdzięczny.

Każdy przedstawiciel tych drapaczy jest inny, dlatego co jeden będzie potrzebował odmiennego rozwiązania i wyposażenia. Bez znaczenia jednak, jaki charakter ma twój pupil, zabawka dla kota to akcesorium obowiązkowe, które powinno znaleźć się w każdym domu, w którym mieszka kot.

Jak zrobić legowisko dla kota DIY?

Masz w domu starą skrzynkę, która kurzy się od lat i wciąż szukasz pomysłu na jej aranżację w twoim mieszkaniu? A może wreszcie nadszedł czas na podarowanie nowego życia starej bluzie, szalikowi czy swetrowi, który od lat zalega w twojej szafie? To wszystko przyda ci się do zrobienia unikatowego legowiska dla ukochanego mruczka.

Legowisko dla kota ze skrzynki – co przygotować?

  • Sweter, golf lub bluza, której już nie nosisz;
  • wypełnienie poduszki;
  • mała poduszka typu jasiek;
  • igła z nitką;
  • maszyna do szycia (opcjonalnie).

Legowisko dla kota ze skrzyni – jak zrobić?

Przygotuj drewnianą skrzynkę w dowolnym rozmiarze. Mruczki lubią legowiska dość wąskie. Skrzynia powinna być na tyle duża, by kotek mógł się w niej swobodnie wyciągnąć i zwinąć w kłębek. Następnie oczyść ją i wyszlifuj, jeśli jest to konieczne. Upewnij się, że na pewno nie wystają z niej żadne ostre elementy. Jeśli jej wysokość sięga powyżej 30 cm, warto pomyśleć o stworzeniu wejścia do legowiska. W tym celu należy użyć wyrzynarki do desek na jednej ze ścian skrzynki. Nie zapomnij o wyszlifowaniu ciętej powierzchni.

Kolejny etap tworzenia legowiska dla kota ze skrzyni to malowanie. Wybierz farbę do drewna w dowolnym kolorze. Pomaluj nią skrzynię i poczekaj cierpliwie, według instrukcji podanych na opakowaniu farby, aż wyschnie.

Pomalowana, sucha skrzynia jest gotowa do użytku. Nie będzie dla kota atrakcyjna, jeśli twarda podłoga nie zostanie przykryta miękkim materacem, matą, poduszką czy swetrem, dlatego nie zapomnij o przygotowaniu miękkiego posłania. Legowisko dla kota gotowe!

Jak zrobić legowisko dla kota ze swetra?

Każdy z nas ma w szafie starą bluzkę czy sweter, który jest już niemodny, trochę rozciągnięty i zmechacony, ale nie na tyle, by się go pozbyć raz na zawsze. Ciekawym pomysłem jest stworzenie z niego legowiska dla kotka. Sprawdź, jak to zrobić!

Legowisko dla kota ze swetra – co przygotować?

  • Sweter, golf lub bluza, której już nie nosisz;
  • wypełnienie poduszki;
  • mała poduszka typu jasiek;
  • igła z nitką;
  • maszyna do szycia (opcjonalnie).

Legowisko dla kota ze swetra – jak zrobić?

Odwróć sweter na lewą stronę i zszyj otwór na głowę. Odwróć ubranie na prawą stronę, ułóż go na płasko i wyznacz linię szycia przez środek, od jednej do drugiej pachy. Włóż wypełnienie do wnętrza rękawów (od dołu), dokładnie napełnij ich środek. Następnie włóż jasiek od dołu swetra do jego środka i umieść go na środku wyznaczonej wcześniej linii. Zszyj teraz dół swetra z poduszka w środku.

Złącz rękawy z wypełnieniem w taki sposób, by tworzyły obwódkę wokół centralnej części swetra z poduszką. Odwróć legowisko do góry nogami i obszyj rękawy do podstawy w taki sposób, by ściśle przylegały do niej w każdym miejscu. Takie legowisko możesz wykonać szyjąc ręcznie lub na maszynie.

Jak zrobić legowisko dla kota z kartonu?

Trudno czasem powiedzieć, dlaczego koty wolą odpoczywać w pustych, szarych kartonach niż wygodnych, estetycznych legowiskach dla kotów. Zamiast się nad tym rozwodzić, lepiej po prostu uszczęśliwić swojego mruczka, tworząc dla niego legowisko z… kartonu.

To banalnie proste zadanie, które zajmie ci zaledwie kilka do kilkunastu minut. Potrzebujesz oczywiście czystego kartonu w dowolnym rozmiarze, poduszki lub starego swetra, nożyczek i opcjonalnie taśmy klejącej oraz papieru kolorowego w wybranym przez siebie wzorze i kolorze.

Koty uwielbiają kryjówki, dlatego warto przygotować wersję legowiska z zamkniętym od góry dachem. Przed zaklejeniem kartonu od góry, nie zapomnij włożyć do niego poduszki, swetra, materaca lub innego lekkiego i przyjemnego materiału, na którym kot lubi odpoczywać. Za pomocą nożyczek stwórz otwór w jednej ze ścian, przez który pupil będzie mógł swobodnie wchodzić i wychodzić. Teraz wystarczy już tylko okleić karton z zewnątrz za pomocą kolorowego papieru. Domek dla kota z kartonu gotowy.