Data modyfikacji:

Jak zrobić zakładkę do książki

Zrobienie autorskiej zakładki do książki, która bez szwanku na papierze oznaczy stronę, na której zakończyło się czytanie  dzięki poniższym propozycjom – wcale nie będzie trudne. Podpowiadamy, jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku, między innymi za pomocą taśmy WASHI TAPE, czy też muliny i dziurkacza. Zapraszam do krótkiej lektury, dzięki której dowiesz się, w jaki sposób za pomocą tanich rozwiązań, w zaciszu swojego domu stworzyć niepowtarzalne "przerywniki" do książek!

1. Zakładki do książek ręcznie robione, czyli samoprzylepne taśmy ozdobne WASHI TAPE

Zanim przejdę do tego, jak łatwo i samodzielnie można wykonać zakładki do książek i notatników, wyjaśnię, czym właściwie są taśmy dekoracyjne WASHI TAPE. To japońskie, samoprzylepne i fragmentowo przezroczyste taśmy ozdobne. Nadają się perfekcyjnie do prac ręcznych "zrób to sam". WASHI stosuje się głównie, jako dekorację do prezentów. Służy także do samodzielnego dekorowania kartek okazyjnych. Wiele Mam ozdabia nimi pokój swojego dziecka, naklejając taśmę na podłodze lub ścianie.

Piorunujący efekt uzyskasz wówczas, gdy taśma ozdobna WASHI posłuży Ci do innego typu ozdób – czyli oryginalnych pomysłów. Jednym z nich są zakładki do książek ręcznie robione. Warto dodać, że zakładki wykonane z tej taśmy nadają się także do kuchennych notatników i przepiśników (KLIK).

WASHI TAPE, nawet lekko zabrudzona mąką, kakao, czy żółtkami jajek wygląda niezwykle ciekawie i oryginalnie. Ten materiał nada się wobec tego do kuchennych klimatów. Będzie spisywał się na piątkę z plusem, oznaczając stronę, na której znajduje się przepis na Twoje ulubione ciasto.
Poniżej opis, jak stworzyć zakładkę do książki diy, którą nałożysz na róg kartki papieru:
złóż kawałek papieru technicznego, tak aby uzyskać z niego kształt trójkąta nachodzącego na róg kartki,
na uzyskany kształt naklej taśmę WASHI TAPE – wybierz ciekawy kolor i interesujące zdobienia.
Jeśli posiadasz szeroki plaster WASHI TAPE możesz użyć go to przyozdobienia nim tekturki, będącą imitacją tradycyjnej zakładki na książkę/notatnik:

wytnij szeroki prostokąt z karki papieru technicznego lub tekturki. Pamiętaj o tym, aby szerokość figury odpowiadała gabarytom taśmy dekoracyjnej, chyba że celowo wytniesz szerszy prostokąt, w celu uzyskania oczekiwanego efektu,
na tekturkę/papier techniczny naklej w odpowiadający Ci sposób taśmę ozdobną,
na małej, kwadratowej karteczce, zapisz swój ulubiony cytat,
zapisany przez Ciebie tekst przyklej do zakładki za pomocą WASHI TAPE.

Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób wykonania zakładek do książek ręcznie robionych (z użyciem japońskiej taśmy dekoracyjnej) jest bardzo prosty i gwarantuje ciekawe efekty finalne. Przy wykonywaniu zakładek diy pamiętaj, że to Ty jesteś ich autorem i projektantem. Nie musisz wobec tego trzymać się sztywno reguł. Baw się kolorami, kształtami i używaj zakładek do różnych celów  – nawet do oznaczania najważniejszych stron w swoim ulubionym notatniku, w którym zapisujesz "GENIALNE POMYSŁY DO ZREALIZOWANIA" (KLIK).

2. Jak zrobić zakładkę do książki – geometria i klasyka

Kolejny pomysł jak zrobić zakładkę do książki...lecz tym razem propozycja bardziej odważniejsza. Aby ją zrealizować potrzebujesz: prostokątny, sztywny papier, farbki, pędzel, mulinę, dziurkacz i...odrobinę czasu. Ten pomysł jest niezwykle ciekawy i co ważne – jesteś w stanie szybko go wykonać!

na kartce papieru stwórz autorską kompozycję składającą się z geometrycznych kształtów i prostych linii. Aby były one równie wrysowane i precyzyjnie pomalowane możesz oddzielić poszczególne fragmenty za pomocą taśmy przyklejonej w miejscach, których nie będziesz zamalowywał,
za pomocą farbek i pędzla, nałóż na kartkę papieru odpowiednie kolory i poczekaj 5 minut, aby kolor delikatnie wysechł,
oderwij taśmę, poczekaj aż farba wyschnie,
przedziurkuj zakładkę  – dolny fragment,
przez otwór przeciągnij mulinę i stwórz węzeł większy niż jego średnica,
na końcu muliny stwórz swoją własną kompozycję. Przyłóż się do tej pracy, gdyż właśnie to ta część zakładki będzie cały czas widoczna (moja propozycja: zrób pompon!),

Jak zrobić pompon do zakładki do książki diy? Najszybszym i sprawdzonym sposobem jest nawinięcie wełny/muliny na widelec (kilkanaście razy), a następnie związanie w środku, między ząbkami, jednym długim kawałkiem. Wystarczy, że rozetniesz teraz nawiniętą wełnę po obydwu stronach widelca i pomponik już gotowy!

Zakładki do książek ręcznie robione tego typu nadadzą się do poważnych książek, do literatury motywacyjnej oraz wszelkich poradników, ale nie tylko. Idealnie spiszą się w roli dodatku do zeszytu do mam "KOCHAM CIĘ MAMO" (KLIK). Oprócz tego, że wyrażą wdzięczność dla mamy, ukażą dla niej aprobatę. Ta zakładka do książki diy z pewnością rozczuli serce każdej matki.

3. Jak zrobić zakładkę do książki, czyli garść inspiracji

Na koniec przedstawię kilka pomysłów, które pomogą rozweselić "Notes od spraw najważniejszych" (KLIK), czyli zeszyt w tonacji szaro-czarnych.

Najbardziej efektywnymi i bardzo popularnymi zakładkami do książek diy ostatnimi czasy są te, które są oryginalnie powycinane (fragment  widoczny cały czas). Propozycje na widoczne części zakładek: stopy, ucho zająca, ogon kota, ogon wieloryba, nos jeża, bicepsy, oczy baranka lub żaby. Ciekawymi zakładkami są te, które mają innowacyjne kształty.

Wydrukuj zdjęcie, na którym znajdzie się postać, którą będziesz chciał wyciąć. Po precyzyjnym usunięciu tła znajdującego się za postacią, którą wyciąłeś, pora na udekorowanie zakładki. Potrzebujesz do tego muliny lub wełny. Klejem na gorąca obklej granice zdjęcia. Nie ucinaj od razu nadmiaru wełny/muliny. Przedłużona nić posłuży jako element, który będzie wystawał zza książki. Na końcu muliny możesz umieścić to, co tylko zechcesz.

Jeśli nadal zastanawiasz się jak zrobić zakładkę do książki, podpowiadam, że warto użyć do jej realizacji gadżetów. Mogą to być elementy organiczne: gałązki, ususzone kwiaty, liście. Możesz też wykorzystać stare tkaniny.

Twoja zakładka może posiadać dodatkową kieszonkę np. na gumkę i ołówek. Najlepsze zakładki do książek ręcznie robione nie wymagają często zbyt dużego nakładu pracy, wystarczy jedynie wpaść na dobry, ciekawy pomysł. Ostatnim moim jest to, aby zakładka do książki diy była skonstruowana ze spinacza do papieru i wyciętych z papieru zwierzątek, przyklejonych do spinaczy za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej.
Powyższe pomysły na zakładkę do książki diy są sprawdzone i przede wszystkim ciekawe. Ponad to są dziecinnie proste w  wykonaniu. Nie pozostaje mi nic innego, jak  życzyć udanej pracy i masy inspirujących przedmiotów, które pozwolą stworzyć Ci swoją autorską zakładkę handmade.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.