Data publikacji:

Jakie akwarele dla początkujących? Jak zacząć malować?

Malowanie akwarelami to niezwykle piękna forma artystycznego wyrazu, która opiera się na wykorzystywaniu wody, przez co farby nałożone na papier dają transparentny efekt przenikających się barw i subtelnych przejść tonalnych. Dzięki swojej delikatności akwarele tworzą wyjątkowe kompozycje, pełne niepowtarzalnych połączeń różnych odcieni. Jeśli marzysz o malowaniu pięknych pejzaży wodnych, ale nie wiesz, od czego zacząć, nie martw się! Z tego tekstu dowiesz się, jak rozpocząć swoją artystyczną podróż, jakie akwarele dla początkujących warto wybrać, a także jakie akcesoria będą ci potrzebne. 
akwarele dla początkujących

Wybór odpowiednich akwareli dla początkujących

Kiedy zaczynasz malować akwarelami, istotne jest wybranie odpowiedniego zestawu farb. Oto kilka wskazówek, które ci w tym pomogą:
  • W swoich pierwszych próbach zacznij od gotowego zestawu akwareli dla początkujących, które często można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Znajdziesz w nim podstawowe kolory.
  • Wybierz akwarele w formie kremowej lub w tubkach, ponieważ są one łatwiejsze do mieszania i aplikowania na papierze.
  • Spróbuj unikać najtańszych akwareli, ponieważ mogą mieć słabą jakość pigmentu i trudno będzie ci z nich uzyskać trwałe, żywe kolory.
  • Pamiętaj, że na samym początku przygody z malowaniem nie jest najważniejsze, jakie farbki akwarelowe wybierzesz. Ważne jest to, żeby po prostu zacząć, spróbować namalować wybraną kompozycję i nauczyć się pracy z wodnymi farbami. 

    Akwarele – jak malować, czyli podstawowe techniki

    Malowanie akwarelami pozwala wykorzystywać wiele różnorodnych technik, które umożliwiają tworzenie odmiennych efektów w obrazach. Poznaj kilka z nich.
  • Technika mokre na mokrą – polega na malowaniu na wilgotnym papierze akwarelowym. Należy najpierw delikatnie nasączyć papier wodą, a następnie nałożyć farby, które będą się rozpuszczać i mieszać na powierzchni kartki. Efekt jest bardzo delikatny, nieco rozmyty i tworzy piękne przejścia między kolorami. To dobry sposób na akwarele dla początkujących.
  • Technika mokre na suchą – papier akwarelowy jest suchy, a farby z dodatkiem wody nakłada się na niego bardziej precyzyjnie. Farby nie rozprzestrzeniają się tak łatwo, jak w przypadku wilgotnej kartki, co pozwala uzyskać większą kontrolę nad szczegółami i ostrością krawędzi malowanych elementów.
  • Szkicowanie i maskowanie – przed nałożeniem farb akwarelowych spróbuj wykonać szkic lub kontur obrazu za pomocą ołówka lub tuszu. Można również używać taśmy malarskiej lub gumki do maskowania, aby chronić obszary, które chcesz zachować w czystej bieli, lub uzyskać ostre krawędzie.
  • Wykorzystanie sypkich farb – możesz eksperymentować z sypkimi farbami akwarelowymi, co pozwoli ci stopniować krycie. Stosując proszek na sucho a następnie namaczając go, uzyskasz inny efekt, niż sypiąc farbki na wilgotny papier.
  • Malowanie z solą – wykorzystanie soli pozwala uzyskać ciekawe tekstury i efekty, np. nieregularnych struktur płatków śniegu czy liści drzew. Po nałożeniu farby na papier możesz posypać ją solą kuchenną lub solą Epsom, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Powstaną niepowtarzalne wzory, które sprawdzą się zarówno przy tworzeniu tła, jak i w elementach wychodzących na pierwszy plan obrazu.
  • Zacieranie i płukanie – za pomocą gąbki, szmatki lub pędzla możesz zacierać i płukać farby na papierze, uzyskując w ten sposób delikatne przejścia lub efekt rozmycia.
  • Pamiętaj, że praktyka, eksperymentowanie i rozwijanie własnego stylu są kluczowe do zrozumienia akwareli – jak malować, by osiągać pożądane efekty. Wykorzystaj te podstawowe techniki jako punkt wyjścia i inspirację albo zaufaj intuicji i maluj tak, jak czujesz! 

    Jakie farbki akwarelowe, materiały i przybory warto mieć?

    Przygotowanie odpowiednich materiałów i akcesoriów jest dużym ułatwieniem na początku zabawy z akwarelami dla początkujących malarzy. 

    Lista rzeczy, które warto mieć do malowania akwarelami

  • Papier akwarelowy: wybierz papier o odpowiedniej gramaturze (ok. 300 g/m²) i teksturze, który dobrze absorbuje farby i ułatwia tworzenie efektów wodnych.
  • Pędzle: zainwestuj w zestaw pędzli akwarelowych o różnych rozmiarach. Pamiętaj, że pędzle o miękkich włoskach pozwalają na łatwiejsze nakładanie farby i tworzenie delikatnych efektów.
  • Paleta: możesz wybrać tradycyjną paletę wykonaną z tworzywa sztucznego lub drewna, która posiada przegródki na farby. Możesz również używać płaskich talerzyków ceramicznych lub palety z mieszadłami, które ułatwią mieszanie kolorów.
  • Pojemniki na wodę: będziesz potrzebować dwóch pojemników na wodę – jeden do płukania pędzli i drugi do czystej wody do malowania (możesz np. wykorzystać umyte słoiki).
  • Taśma malarska: może być użyteczna do maskowania obszarów, które chcesz pozostawić białe, lub do tworzenia równych granic pomiędzy poszczególnymi częściami obrazu.
  • Oczywiście musisz też przygotować sobie odpowiednie farby akwarelowe dla początkujących. Warto wybierać farby o dobrej jakości, które zapewnią trwałe i intensywne kolory.

    Akwarele – jak malować krok po kroku

    Na początku wybierz temat i motyw, zastanów się, co chcesz namalować. Może to być krajobraz, kwiaty, niebo, łąka lub coś zupełnie innego. Wybierz temat, który cię inspiruje. Przygotuj papier, wodę i farby. Jeśli chcesz, możesz narysować delikatny szkic swojego obrazu lub zaznaczyć proporcje, by utrzymać odpowiednią kompozycję – jednak w swoich pierwszych próbach nie musisz działać aż tak dokładnie.
    Następnie po prostu zacznij malować – nałóż delikatnie pierwsze warstwy rozcieńczoną farbą. W zależności od wybranej techniki, możesz wcześniej zwilżyć papier. Skup się na podstawowych kształtach i tonach, a po wyschnięciu farby zacznij dodawaj szczegóły. Pamiętaj, że cierpliwość oraz praktyka są w nauce niezbędne, dlatego nie zrażaj się, jeśli coś ci nie wyjdzie, i próbuj dalej. Nie bój się też eksperymentować z różnymi kolorami i technikami. Akwarele dają dużą swobodę, więc pozwól sobie na kreatywność.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!